Türkiye’nin ilk ‘Living-Lab’i Başakşehir’de

Son Güncelleme: 15 Kasım 2012 - 12:07 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi’nin girişimleri ile Başakşehir, dünya çapında bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilişkili ürün ve hizmetlerin geliştirildiği, gerçek ortamda denendiği ve görücüye çıktığı Türkiye’nin ilk Living Lab (Yaşam Laboratuvarı)’inin ev sahibi oldu.

Türkiye’nin ilk ‘Living-Lab’i Başakşehir’de

Başakşehir Belediyesi’nin teknoloji kullanımı ve yaratıcılıkta dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği projesi Living Lab (Yaşam Laborutuvarı)ile Başakşehir dünya genelinde az sayıda bulunan dikkat çekici bir merkez kazandı. Başakşehir’de yaşayanlar ve çalışanlara en ileri ve hayatı kolaylaştıran teknolojik hizmetleri bulabilecekleri bir ortam sunacak olan Yaşam Laboratuvarı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Başakşehir Belediyesi’nce projelendirilen Başakşehir Living-Lab, Belçika’da yapılan törenle European Network of Living Labs üyesi oldu.

Dünyada 318 tane var
Başakşehir Belediyesi’nin alt yapı çalışmalarını uzun süredir devam ettirdiği ve birçok alanlarda inovasyon ve uygulama ortamı sağlayacak olan Merkezden Dünyada 318, Avrupa’da ise 269 tane bulunuyor. Başakşehir Living-Lab projesinin ilk ayağını oluşturan Başakşehir İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi de açılıyor. İlk etapta Başakşehir Belediyesi’nin Bahçeşehir hizmet binasında yapılan düzenlemelerle oluşturulan geçici yerinde hizmet verecek olan Başakşehir İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Başakşehir 5.etapta inşa edilmekte olan 3000 m2 lik bir alanda kurulacak. Zemin +2 kat ve terastan oluşacak Merkezde vatandaşlar gelen ürünleri inceleyip deneyebilecekler. Başakşehir İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi’nde pek çok ana başlıkta projede geliştirilecek. Merkez kurumlar dışında yaratıcı fikri olup yeterli kaynağı olmayan birey ve küçük işletmelere projelerini geliştirme imkanı sunacak.
Merkez nasıl çalışacak?
Türkiye’de ilk olacak olan sistem herhangi bir bilim dalında yapılan bir geliştirmenin, gerçek doğal ortamında, gerçek kullanıcılarla test edildiği, iyileştirildiği ve uygulandığı bir teknoloji ortamı olacak. Ürün ve hizmetin toplumda gerçek katma değerinin görülmesini sağlayan farklı bir araştırma ve inovasyon yöntemi ve tekrarlanabilir bir model olma özelliğiyle Living-Lab, bir gerçek ortam laboratuvarı oluşturuyor.
2023 İnovasyon vizyonu
Başakşehir Belediyesi çalışmalar kapsamında “2023 Türkiyesi’nde İnovasyon ve Living-Lab” konulu bir konferans da düzenleyerek vatandaşlara Living-Lab’ı anlatacak.  12 Eylül 2012 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşecek konferansa, Türkiye ve Avrupa kamu ve özel sektörden önemli liderler katılacak. Başakşehir Living-Lab, İnovasyon, Gelişme, Akıllı Şehirler ve Akıllı Belediye Hizmetleri için Living-Lab’lerin Rolü konusu ile 13-14 Eylül 2012 de İstanbul’da gerçekleştirilecek “Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi ve Fuar’ında”da yer alacak.


Türkiye’nin ilk ‘Living-Lab’i Başakşehir’de ile Benzer Yazılar:

15 Kasım 2012 Saat : 12:07

Türkiye’nin ilk ‘Living-Lab’i Başakşehir’de Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir