Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme: 11 Haziran 2013 - 10:24 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar
Elektrik dağıtım piyasasının başlıca oyuncularından Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, üç zamanlı tarife sistemi ile elektrik faturasını düşürmenin yöntemlerini anlattı.

Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır?

TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik  ve elektrik dağıtım  piyasasının  en önemli aktörlerinden Limak Grubu  Yönetim  Kurulu Başkanı Nihat Özdemire  ucuz  elektrik sırlarını  paylaştı . Üç zamanlı tarife   sistemi  ile  elektrik faturasını düşürmenin yöntemlerini  anlatan Nihat Özdemir’e kendisinden örnekler  vererek   dikkatli elektrik  kullanımını  aktaran Haşim Keklik destek   verdi .

Ucuz  elektrik sırlarını TEDAŞ Genel Müdürü açıkladı. Haşim Keklik “Eğer elektriktüketiminizi üç zamanlı  tarifeye  göre ayarlama  konusunda   dikkat etmeceyecekseniz, tek  tarifede  kalın” uyarısında bulunurken  dikkatli   kullanıldığında  elektrikfaturasında yüzde 30’a varan  fark  çıktığını kaydetti.

Özelleşen  elektrik dağıtım  sektörünün  önemli oyuncularından biri olan Nihat Özdemir, fiyat ve sayaç tartışmalarının devam ettiği bugünlerde “ucuz elektrik” kullanmanın formülünü anlattı. Buna göre, yoğun tüketim saatlerinizi elektronik sayaçla üç zamanlı tarifeye göre ayarlayabilirsiniz. Ancak tüketim konusunda zamanlamaya dikkat etmiyorsanız, tek zamanlı tarifede kalmayı da tercih edebilirsiniz.
16 KURUŞA, 40 KURUŞ

Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği (EGAD) üyeleriyle bir araya gelen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, elektrikte her gün uygulanan üç tarife olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “17.00-22.00 saatleri arasında uygulanan en pahalı, 22.00-06.00 saatleri arasında uygulanan ise en ucuz olan tarife. Bir hanımefendi elektriği 17.00-22.00 saatleri arasında yoğun olarak kullanırsa, fiyatı ortalama 40 kuruşa geliyor. Ama gece 22.00’den sonra kullandığı zaman bu fiyat 15-16 kuruşa kadar düşüyor. Mekanik sayaçlarda bu üçlü tarifeyi kullanmak mümkün değil. Ancak vatandaşlar mekanik sayaçlarını değiştirip bu tarife sistemine geçer ve elektrik tüketimini de yoğun olarak 17.00-22.00 saatleri arasında yapmazsa kesinlikle elektrik faturalarında önemli bir düşüş sağlar.”
UCUZ ELEKTRİK SIRLARINI TEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ AÇIKLADI

TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik ise tüketicilere “Eğer elektrik tüketiminizi üç zamanlı tarifeye göre ayarlama konusunda dikkat etmeceycekseniz, tek tarifede kalın” tavsiyesinde bulundu. Keklik, bu konuda kendi başından geçen bir olayı şöyle anlattı: “1.5 yıl önce sayaç faturası geldi. Oturdum hesap yaptım. Baktım ki üç zamanlı tarifeye göre faturalandırılmış. Başkent Elektrik’i aradım ve ‘Ben tek tarife istiyorum” dedim . Neden? Çünkü benim evimde hiç kimse hangi saatte neyi kullanacağına dikkat etmiyor. Ondan ötürü de ben gerçekten fazla ödüyorum. Bunun tespitini yaptım. Beni tek tarifeye geçirdiler. Faturam 80 liradan 60 liraya düştü.”
FATURALARA ARTIK SAYAÇ YANSIMAYACAK

Geçtiğimiz günlerde bir gazetede yayımlanan “Elektrik bu kez sayaçla çarpıyor” başlıklı haberde, dağıtım şirketlerinin elektrik abonelerinin sayaçlarını değiştirerek, 60 liraya varan bedelleri tüketicilere fatura ettiği kaydedildi. Nihat Özdemir ise bu konuda şunları söyledi: “Şimdi artık kapınıza gelip, sayacınızı değiştirsek bile faturanızda herhangi bir bedel görmeyeceksiniz. 30 Mart itibariyle devreye giren düzenlemeye göre 10 yıllık sayaçları değiştirme yükümlülüğümüz var. Yasa çıktıktan sonra herhangi bir şekilde vatandaşın sayacı değiştiğinde bunun parasını faturasında görmeyecek artık ama sayaç değişimleri devam edecek.”
SAYAÇ BEDELİNİ KİM ÜSTLENECEK?

“Vatandaşa ödetilmediğine göre bu sayaç bedellerini kim üstlenecek” sorusunu yanıtlayan Haşim Keklik, “Dünyada hiçbir şey bedava değil. Şu anda şebekeye yapılan yatırım tarifeye yansıtılıyor. Sayaç konusunda da dağıtım şirketleri her yıl ne kadar sayaç yatırımı yapacaklarsa bunu açıklayacak, EPDK bunu onaylayacak. Bu sayaç yatırımları 10 yılda tarifeye yansıtılarak geri alacak” diye konuştu.


Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır? ile Benzer Yazılar:

11 Haziran 2013 Saat : 10:24

Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir