Üniversite E-kayıt işlemleri nasıl yapılır? - Kayaşehir İstanbul

Üniversite E-kayıt işlemleri nasıl yapılır? - Kayaşehir İstanbul

Üniversite E-kayıt işlemleri nasıl yapılır?

Üniversite e-kayıt işlemleri devam ediyor. 11 Ağustos’ta başlayan e-kayıt işlemleri 16 Ağustos’a kadar devam edecek

Bu haber 14 Ağustos 2017 - 14:07 'de eklendi ve 167 kere okundu kez görüntülendi.

Üniversite e-kayıt işlemleri devam ediyor. 11 Ağustos’ta başlayan e-kayıt işlemleri 16 Ağustos’a kadar devam edecek. E-kayıt sisteminin kapsamını genişleten YÖK isteyen adayların 14-18 Ağustos tarihlerinde şahsen kayıt yapılabileceğini de duyurdu. Üniversite e-kayıt işlemleri “https://www.turkiye.gov.tr/” sitesinden yapılıyor.

Yükseköğretim Kurulunca, 11 Ağustos’ta başlayan üniversitelere elektronik kayıt sistemi, 110 devlet üniversitesindeki 11 bin 851 program ile 16 vakıf üniversitesindeki 2 bin 80 programda uygulanacak. Yükseköğretim Kurulu verilerine göre, geçen yıl 407 bin 946 öğrencinin yararlandığı elektronik kayıt sayesinde 200 milyon lira tasarruf sağlandı.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Tüm devlet üniversiteleri ile 16 vakıf üniversitesine kayıt yaptıracak öğrenciler, e-kayıt işlemlerini “https://www.turkiye.gov.tr/” internet  sitesi üzerinden, e-devlet şifrelerini kullanarak 16 Ağustos’a kadar yapabilecek.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), öğrenci ve  velilerin hayatlarını kolaylaştırma, kayıt dönemindeki giderlerini azaltma  amacıyla hayata geçirilen ve geçen yıl 407 bin 946 öğrencinin yararlandığı  elektronik kayıt (e-kayıt) sistemi, 110 devlet üniversitesindeki 11 bin 851  program ile 16 vakıf üniversitesindeki 2 bin 80 programda uygulanacak.

AA muhabirinin YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, tüm devlet  üniversiteleri ile 16 vakıf üniversitesine kayıt yaptıracak öğrenciler, e-kayıt  işlemlerini “https://www.turkiye.gov.tr/” internet sitesi üzerinden, e-devlet  şifrelerini kullanarak bugünden itibaren 16 Ağustos’a kadar yapabilecek.

Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere  giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt  işleminin ardından üniversitelerinin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders  kaydına giderek, duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları  sağlamaları durumunda eğitime başlayabilecek.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

E-KAYIT KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

YÖK’ün, Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak  2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlattığı e-kayıt  sistemi, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait tüm yükseköğretim  kurumlarında uygulamaya geçirilmişti.

Geçen yıl elektronik kayda 108 devlet ve 9 vakıf üniversitesi dahil  olurken, bu yıl 110 devlet üniversitesindeki 11 bin 851 program ile 16 vakıf  üniversitesindeki 2 bin 80 program için elektronik kayıt imkanı sağlanacak.

İsteyen adaylar, 14-18 Ağustos tarihlerinde üniversitelerine giderek  şahsen kayıt da yaptırabilecek.

Öğrencilere ve ailelerine, yerleştirilen üniversiteye gitmeden kayıt  olma imkanını sağlayan e-kayıt uygulaması, zaman ve paradan da tasarruf sağladı.  Elektronik kayıt sistemini tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek  tekrar kayıt yaptırmasına gerek kalmadı. Böylece büyük oranda tasarruf sağlandı.  Aynı zamanda kağıt israfı, sahtecilik ve bürokratik işlemler azaldı,  üniversitelerin ve bu işlerle uğraşan memurların da iş yükü büyük ölçüde  hafifledi.

Geçen sene adayların yüzde 68,8’i e-kayıt yaptırdı

Bu kapsamda, geçen yıl elektronik kayıt yaptırabilecek 592 bin 634  adaydan yüzde 68,8’ine karşılık gelen 407 bin 946’sı elektronik kayıt yaptırdı ve  bu sayede 200 milyon lira tasarruf sağlandı. Elektronik kayıt yapabilecek  öğrencilerin yüzde 70,6’sı devlet üniversitelerine, yüzde 18’i de vakıf  üniversitelerine kayıtta elektronik sistemi seçti.

Sisteme 16 vakıf üniversitesi de dahil oldu

Devlet üniversitelerine teknolojik açıdan “ayrıcalık” sağlayan e-kayıt  uygulaması, bu yıl sisteme yeni dahil olan 7 vakıf üniversitesi ile birlikte  toplam 16 vakıf üniversitesinde de uygulanacak.

Öğrencilerin vakıf üniversitelerine kayıt olmaları için kendileri için  belirlenen eğitim ücretlerini e-kayıt öncesinde yatırmaları gerekecek.  Üniversitenin sisteme eğitim ücretini yatıran öğrenciyi bildirmesinin ardından o  öğrenci için e-kayıt sistemi aktif hale gelecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.