Yasin Aktay: Başkanlık sitemi bir zorunluluk - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

7 Aralık 2023 - 13:20

Yasin Aktay: Başkanlık sitemi bir zorunluluk

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına katılan Siyaset Sosyoloğu Prof. Dr. Yasin Aktay ”Türkiye’de rejim, vesayet karakolları kurarak işledi.

Son Güncelleme :

13 Şubat 2013 - 13:18

Yasin Aktay: Başkanlık sitemi bir zorunluluk

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına katılan Siyaset Sosyoloğu Prof. Dr. Yasin Aktay ”Türkiye’de rejim, vesayet karakolları kurarak işledi. Belli bir elit kesimin tercihlerine göre ‘dost’ ve ‘düşman’ algısı yaratarak antidemokratik varlığını sürdürdü” dedi.

Moderatör Yusuf Özkan Özburun’ un açılış konuşmasıyla başlayan programa Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti  Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Ertemel, Haluk Dikbaş, Murat Şahin , Ak Parti Başakşehir Kadın Kolları Başkanı Özlem Erol ve çok sayıda izleyici katıldı.

Demokrasi yaralı bir seyir halindedir

Başakşehir Belediyesinin düzenlediği “ Demokrasimizin Bugünü” isimli söyleşi programına  Moderatör olarak katılan Yusuf Özkan Özburun, Türkiye’de Demokrasinin gelişim seyri üzerine yaptığı konuşmada demokrasiyi kuyruklu bir yılan hikayesi örneği ile anlattı. Özburun” Türkiye’de demokrasi tartışmaları bitmek tükenmek bilmeyen halleriyle benim aklıma kuyruklu yılan hikayesini getiriyor. Demokrasi kimileri için uzak kıtalarda bulunan asla ulaşılmayacak bir hayal, bir mor ışık iken kimileri içinse içinde kaotik bir düzen anlamına geliyor. Yakın zamana kadar ülkemizde gelişimi darbeler ve müdahalelerle sürekli kesintiye uğratılan demokrasi yaralı, aksak ve özürlü bir seyir sergiledi” dedi.

Halka düşman eski paradigma yıkıldı

Türkiye’de demokrasinin gelişim sürecini kronolojik bir sıra ile dinleyicileri ile paylaşan Prof. Dr. Yasin Atay, 1946 yılına kadar geçen  süre içinde Cumhuriyetimizin demokratikleşemediğini vurguladı. “1946 yılına kadar Türkiye’de sistem anti demokratikti. 1950 yılına gelindiğinde Demokrat Partinin çabalarıyla sistemin üzerinde vesayet oluşturan kurumlar dağıtıldı. Halkı rejime düşman olarak tanımlayan eski paradigma yıkıldı. Kırmızı çizgileri olan sistem halk yönetiminden rahatsızlığını 1960 ve 1980’de yaptığı iki darbeyle sekteye uğrattı” tespitinde bulundu.

Askerler ilk defa sivil mahkemelerde yargılandı

Askeri ve sivil kurumların müdahaleleriyle ağır yaralar alan Türkiye Demokrasisinin Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan gibi iki cesur figürle yeniden ayağa kalktığını belirten Aktay ” Bu insanlar demokrasiye istedikleri zaman müdahale etme hakkını ellerinde bulunduran vesayete karşı çıktılar ve kazandılar. Ve diğer insanlar günümüzde verilen küçük bir mücadeleyle büyük şeylerin değişebileceğini gördüler. Askerler ilk defa sivil mahkemelerde yargılandılar ve belli oligarşi yapıları dağıtıldı” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Başkanlık sitemi bir zorunluluk

Son günlerin en güncel konularından olan Başkanlık Sitemi ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Prof. Dr. Yasin Atay” Başkanlık sistemini olumlu bulmasam da Türkiye Başkanlık Sistemine Mecbur. Yeni yapılacak anayasada yetkileri oldukça fazla olan Cumhurbaşkanını yine halk tarafından seçilen Başbakan ile karşı karşıya yetirir. Yetkilerin uygulanması konusunda sıkıntılar yaşanır. Türkiye koalisyon hükümetlerinden kaynaklı birçok sıkıntı yaşadı. Özellikle vesayet grupları koalisyon hükümetleri arasındaki uzlaşmazlıkları iyi kullanarak demokrasiye müdahale ettiler. Başkanlık sitemiyle beraber bu vesayet grupları ortadan kalkacak” dedi. Yasin Aktay

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın konuklarına çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.