Yatırımcı Kayaşehir’e koştu - Kayaşehir İstanbul

Yatırımcı Kayaşehir’e koştu - Kayaşehir İstanbul

Yatırımcı Kayaşehir’e koştu

1 milyonluk nüfusun yaşayacağı Kayaşehir’de konumlanan dükkânlar satışa sunuldu. 212 ticari birimin yer aldığı ihale, birçok yatırımcı tarafından yoğun ilgi gördü

Bu haber 28 Nisan 2013 - 15:44 'de eklendi ve 158 kere okundu kez görüntülendi.

1 milyonluk nüfusun yaşayacağı Kayaşehir’de konumlanan dükkânlar satışa sunuldu. 212 ticari birimin yer aldığı ihale, birçok yatırımcı tarafından yoğun ilgi gördü Yatırımcı Kayaşehir’e

Geçtiğimiz aylarda satışa çıkan Bahçetepe İstanbul projesinde birçok konutta satışlar tükenirken, şimdi de mağazalar satışa sunuldu. Giriş Kayaşehir adıyla satışa çıkarılan 212 dükkân için yüzlerce yatırımcı ihaleye katıldı.
Başakşehir’de konumlanan Bahçetepe İstanbul projesinde yer alan dükkânlar ihale yoluyla yatırımcıya sunuldu. Makro İnşaat&Akyapı Ortak Girişimi’nin Emlak Konut GYO ile gerçekleştirdiği projenin ticari birimleri için yapılan ihalede 212 dükkân yer aldı. Açık artırma yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye, birçok firma ve yüzlerce katılımcı iştirak etti.

 

Satışlarla ilgili konuşan Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, Giriş Kayaşehir’e olan ilgiden memnun olduklarını ifade etti. Bölgeye inanan firmalar arasında yer aldıklarını söyleyen Uyan, “Burada yaptığımız Bahçetepe İstanbul, Mavera Başakşehir ve Kayaşehir AVM gibi projelerle bunu kanıtladık. Burada yatırımcıya kazandıran bir politika güdüyoruz” dedi.

Bölgeye inanıyor
Ispartakule, Başakşehir, Olimpiyat Stadı, Yeni İstanbul, Bio City ve 2020 olimpiyatı gibi unsurların bölgenin değerini yükselttiğini söyleyen Uyan, “Bu bölge prim yapmaya çok açık. Bölgenin değeri iki üç yıla daha da yükselecek” diye konuştu.

Yatırımlar sürecek
Yatırımlara devam edeceklerini söyleyen Uyan, “Başakşehir, Tuzla ve Kartal’da arsa ve projegörüşmelerimiz var. Uygun arsa bulursak Mavera Başakşehir 2’yi yapacağız. Yılsonuna kadar 200 milyon liralık bir yatırım öngörüyoruz” dedi. ‘Bahçetepe İstanbul projesinde örnek dairelerde gösterdiğimiz üzerinde bir konut vermek istiyoruz’ diyen Uyan, “Bahçetepe İstanbul’da aile bağları ünitesinde verdiğimiz 20- 30- 40- 50 metrekarelik hobi bahçeleri projenin satışına ciddi katkı sağladı” diye konuştu.
Akyapı İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Hüseyin Dinçel de satışların beklentinin üzerinde gittiğini belirterek, “Dükkânların metrekareleri 6-7 bin lirayken 12-15 bin liraya kadar yükseldi. Ciddi bir talep var” dedi.

Deluxe daire yaptı
Makro İnşaat&Akyapı Ortak Girişimi’nin Emlak Konut GYO ile gerçekleştirdiği Bahçetepe İstanbul’da 16 blokta olmak üzere toplam 1.476 konut yer alıyor. Daire teslimlerinin 2014’ün ilk yarısından itibaren gerçekleşeceği projede, büyüklükleri 62 ile 247 metrekare arasında değişen 1+1’den 5+1’e farklı konut seçeneklerine yer veriliyor.
Ayrıca sınırlı sayıda yapılacak olan deluxe dairelerde Türk hamamı ve sauna yer alıyor.

Yeni şehrin ortasında
Giriş Kayaşehir cadde dükkânları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan ve Avrupayakasında 1.5 milyon nüfusluk yeni şehir projesinin çekirdeği olan Kayaşehir uydu kentinin girişinde, ana cadde üzerinde yer alıyor. Kayaşehir, uydu kentinin henüz 20 bin konutluk kısmı teslim edilmiş olup, mevcut etaplarda yaklaşık 60 bin kişilik nüfus yaşıyor. Cadde dükkânları, sözleşmesi yapılmış ve inşaatına başlanacak Avrupa’nın en büyük sağlık kentinin de çok yakınında konumlanıyor. Bu sağlın kentinin günlük ziyaretçi beklentisi 80 bin kişi olarak hesaplanıyor. Cadde dükkânları, Emlak Konut GYO tarafından ihale edilen ve inşaatı başlanan Bahçetepe 1. Etap ve 2. Etap konut projelerindeki binlerce konutun arasında yer alan tek ticaret birimi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

En ‘romantİk’ örnek daİreler satışta

Beylikdüzü’nde akıllı ev teknolojisiyle hayata geçirilen Demir Romance’ın akıllı evleri görücüye çıktı. Demir İnşaat tarafından gerçekleştirilen projede konut sahipleri tek bir tuşla evdeki tüm sistemleri kontrol edebilecek.
Beylikdüzü’nde 235 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen Demir Romance’ın 1+1 ve 3+1 örnek dairelerini tamamlayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, satış ofisinde düzenlendiği kokteylle herkese hem daireleri görme hem de akıllı ev teknolojisini deneme fırsatı sundu.
35 bin metrekare alanda inşa edilen projenin, 22 bin metrekaresi yeşil alana ayrılıyor. Toplam 7 blok üzerinde yükselecek Demir Romance’ta, 1+1’den 4,5+1’e kadar çeşitli büyüklük ve özelliklerde 776 konut, 60 ticari alan ve 28 villa yer alacak.
Demir Romance’da, her konut birimine uygulanacak son teknoloji akıllı ev sistemi ile konut sahipleri, tek bir tuşla evlerindeki tüm aydınlatma, ısıtma/soğutma gibi sistemleri kontrol ederek, ihtiyaç duyduklarını kullanmak üzere açarken, gereksiz gördüklerini de aynı ekrandan kapatabilecek. Böylece enerji tasarrufu da en üst seviyeye çıkabilecek.

2015’te teslim
Projenin sosyal donatıları arasında açık ve kapalı yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol sahası, squash, dans eğitim merkezi, SPA merkezi, diyetisyen hizmeti ile birlikte fitness birimleri yer alacak. Çocuklar içinde özel alanların yer aldığı projede, oyun odaları, servis bekleme odası ve kreş bulunuyor. Projenin teslim tarihi ise Kasım 2015 olarak belirtiliyor.

Arap ülkelerinden Karadeniz’e yoğun ilgi

Dağ ve yayla turizminin önemli merkezlerinden Trabzon’a ilgi gösteren Arap turistler, kentte 400 gayrimenkul satın aldı.
Vali Recep Kızılcık, yaptığı açıklamada, 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ınDavos’taki ‘one minute’ çıkışından sonra Ortadoğu’da Türkiye’ye ilginin çok fazla arttığını belirtti.
Bu ilginin turizme de olumlu yansıdığını dile getiren Kızılcık, o tarihten sonra Türkiye’ye gelen Arap turist sayısındaki artıştan Karadeniz Bölgesi’nin de payını aldığını söyledi.
Trabzon’a 2012’de gelen 2 milyon 600 bin turistin 60 binini Arapların oluşturduğunu ifade eden Kızılcık, “Başta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt olmak üzere Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının giderek arttığını görmekteyiz. Arapların burayı tercih etmesinde kültürel anlamda yakınlık ve kendilerini evlerindeymiş gibi hissediyor olmalarının da etkisi var” dedi.

‘Güvenli villaları seçiyorlar’
Karadeniz’in doğası, yağmuru, serin havası ve yaylalarını çok seven Arapların, Trabzon ve çevresinde gayrimenkul almaya başladığını kaydeden Kızılcık, yakın zamanda Suudi Arabistan uyruklu 12 kişinin 18 gayrimenkul aldığını, bu gayrimenkullerin 13’ünün konut, 5’inin ise arsa olduğunu bildirdi.
Kızılcık, Arapların daha çok yüksek rakımlı, deniz manzaralı, serin yerleri tercih ettiğini belirterek, “Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğünden aldığım bilgiye göre Araplar, genelde 180 metrekare oturma alanı ve 15 metrekare balkonu olan, güvenlikli, site tipi evleri alıyor. Ayrıca güvenliği olan villaları da tercih ettiklerini görüyoruz” diye konuştu.

160 milyon liralık gayrimenkul satışı

Arapların, Uzungöl ve yaylaları çok sevdikleri için gayrimenkul alırken Trabzon’un doğu tarafını özellikle Trabzon ile Of arasını tercih ettiklerini belirten Kızılcık, şunları söyledi:
“Yap-sat firması dediğimiz firmalarla Suudi Arabistan’dan, İran’dan, Kuveyt’ten Araplar ve İranlı Azerilerle sözleşme imzalandı. Söz konusu inşaatlar tamamlandığında 400 civarında gayrimenkul Araplar ve İranlı Azeriler tarafından teslim alınacak. Gelecek 3-5 yıllık perspektifte bu sayının 5 binlere varacağını tahmin ediyoruz. Ben bir alışverişe şahit oldum, 5 daireyi 3 milyon liraya satın aldılar. Sözleşmesi yapılan 400 dairenin ortalama değerinin 400 bin lira olduğunu düşünürsek Arap turistlere yaklaşık 160 milyon liralık gayrimenkul satışı yapıldı.”

Otel yerine ev tercihi
Araplar’ın Trabzon’a 3-5 günlük kısa geziler için değil, yılda 2-3 defa tatil yapmak için geldiklerini vurgulayan Kızılcık, Arap turistlerin, kalabalık aileler olarak geldiklerini ve otel odalarından ziyade kendi kültürlerini yaşayıp devam ettirecekleri yerlerde kalmak istediklerini, bu nedenle gayrimenkul almayı tercih ettiklerini kaydetti.

80 bin Arap turist hedefi
Kızılcık, bu yıl Trabzon’a 80 bin Arap turist beklediklerini ifade ederek, “Riyad-Trabzon arasında direkt uçak seferleri başladığında bu sayı daha çok artacak” dedi.
Arapların Trabzon ekonomisine canlılık kazandırdığına dikkati çeken Kızılcık, Arap firmaların, Trabzon’a yapılacak beş yıldızlı iki otel ile Sümela Manastırı ve Uzungöl teleferik projelerinin ihalelerini aldıklarını da sözlerine ekledi.

Beyoğlu’na ‘Osmanlı, Selçuklu’ dönüşümü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımları sürdürürken, inşa edilecek yeni yerleşimler için tasarım çalışmalarına da başladı.
Buna göre Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan edilen Beyoğlu Hacıhüsrev Mahallesi’ni Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle inşa edecek.
Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilan edilen, gecekondulaşmanın yoğun olduğu Hacıhüsrev Mahallesi’ndeki 86 bin 383 metrekarelik alanın kentsel tasarımında onay aşamasına gelindi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarılarını dikkate alan Bakanlık, yeni yerleşimlerin tasarımlarında Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin uygulanmasına özen göstereceğini açıkladı. Hacıhüsrev Mahallesi’nin tasarımında da bu ayrıntılara yer verildi. Bu kapsamda mimaride,Topkapı Sarayı gibi İstanbul’un simgesel öğelerinden alıntılar kullanılacak. Geniş bir meydan ve şadırvanın yer alacağı bölgede, yapıların üst kısımları Topkapı Sarayı’nda olduğu gibi üçgen kuleler şeklinde tasarlanacak. Projede Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esinlenerek, geniş saçak da kullanılacak.

Emsali düşük tutacak
Sokak düzenlemelerine özen gösterilen tasarımda, park ve yeşil alanlar için geniş bölümler ayrıldı. Ticaret merkezleri ve sosyal tesislerin bulunduğu bölgede, çevre düzenlemesi kapsamında aydınlatma ve tabelalara da standart getirildi. Bu şekilde inşa edilecek modern mekânlarla Beyoğlu’nun tarihi kimliğinin yaşatılması amaçlanıyor. Son günlerin tartışma konusu olan silüet tartışmasını da dikkate alan Bakanlık, yeni kuracağı şehirlerde emsal değerlerini düşük tutacak.Milliyet

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.