gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Yedi Güzel Adam Dizisi Şiirleri ve Edebiyat Vurgusu - Kayaşehir İstanbul

21 Haziran 2024 - 13:42

Yedi Güzel Adam Dizisi Şiirleri ve Edebiyat Vurgusu

Türkiye’de ilk kez baş karakterleri edebiyat dünyasından olan bir dizi çekiliyor.

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2014 - 13:42

Yedi Güzel Adam Dizisi Şiirleri ve Edebiyat Vurgusu

Türkiye’de ilk kez baş karakterleri edebiyat dünyasından olan bir dizi Yedi Güzel Adam Dizisi çekiliyor. Edebiyat Dizisi

Maraş Lisesi’nde bir araya gelen Yedi Güzel Adam’ın hayatı şair Erdem Bayazıt’ın dilinden anlatılıyor. Cahit Zarifoğlu’nun şiiri ete kemiğe büründü dizi diye göründü. Biz de Kahramanmaraş’ta kurulan sete gittik.

BÜNYAMİN YILMAZ

Edebiyatla az çok ilgilenenler o isimleri bilirler. Yedi Güzel Adam’ın konu olduğu şiir Cahit Zarifoğlu’na ait: Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir diye başlar şiir. Bir mısraında ise şöyle der Zarifoğlu: Yedi adam biri bir gün / bir aşk bir gün / gereğini belledi / ölüm girse koynuna / Ayırmaz aşkı yanından.

O İSİMLER KİMLER?

Dönemin Edebiyat dergisinde yayımlanan bu şiir neredeyse ‘beyaz haberlerim oluşuyor kardeşlerim’ diyen Zarifoğlu ile örtüşür ve hiç unutulmaz. Her 7 Haziran’da Küplüce’deki mezarı başında anılan Zarifoğlu’nun bahsettiği gerçek isimler midir? Şiiri okurken pek irtibat kuramayız ama edebiyat hafızamızda yer eden isimler neredeyse etle tırnak gibi bir araya gelmiş ve hiç unutulmamışlar. Bu isimler, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim ve Alaeddin Özdenören kardeşler, Erdem Bayazıt, Mehmet Akif İnan ve Ersin Nazif Gürdoğan. Maraş döneminden Hasan Seyithanoğlu veya Yedi Güzel Adam dizisinde de yer alan Ali Kutlay isimleri de eklenebilir.

ÜLKEYİ YÖNETENLERDE EMEKLERİ VAR

Aslında Yedi Güzel Adam bir metafor. Ama neredeyse Zarifoğlu’nun hayatına etki eden önemli isimler de yedi sayısına oldukça uyuyor. Her şey bir yana, bir kısmı aramızdan ayrılan o güzel adamların yazdıkları ve dillendirdikleri birkaç kuşağı etkiledi. Hatta diyebilirim ki, Türkiye’yi yönetenlerin her biri üzerinde bu güzel insanların özel emeği var.

TRT 1’de yayımlanan Yedi Güzel Adam dizisi birçoğunu şaşırttı. Edebiyat dünyasından tanınan bu isimlerin dizi karakteri olmasının sakıncalarına değinenler oldu. Kimi, popüler kişilik haline gelen bu önemli isimlerin değerinin yansıtılamayacağını söyledi. Kimi de, bu dizinin sola karşı edebiyatta ve sanatta zayıf düşen iktidarın bir projesi olduğunu söyledi. Maraş’a yola çıkarken en çok güldüğüm tez de bu olmuştu. AKP bir dizi yaptırarak bakın biz de varız diyecekmiş. On iki yıl sonra mı aklına gelmişti acaba? AK Parti seçim müziğiyle çocukların biline Dombıra’yı pelesenk edebilecek dolaşıma sahipken gülünç bir iddia idi bu.

Ama eserleri okunan ve çok sevilen bu güzel insanların dizi karakteri olması ve popülerleşirken bir yanlış tanıtım olabilir mi sorusu önemliydi. Ben de kafamda deli sorular Yedi Güzel Adam’ın setine vardım. Mihmandarım elbette ki şair Cahit Zarifoğlu’nun sevgili oğlu Ahmet’ti. Yapımcı İlksen Fırat’ın davetiyle katılmış diziye. Ajans 1400 yıllarından rahmetli Erdem ve Ahmet Bayazıt’ın yanında projelerde yer alan Ahmet, ata yadigarı Kahramanmaraş’ı da bu vesileyle yakından tanımış.

KURULUŞ VE KÜÇÜK AĞA’NIN UNUTULMAZ YAPIMCISI

Dizinin iki yapımcısı var. Ömer Can ve İlksen Fırat. Benim aklıma düşen sizin de aklınıza düştü değil mi? Yücel Çakmaklı merhumun unutulmaz Kuruluş ve Küçük Ağa dizilerinin yapımcısı İlksen Bektaş’tan bahsediyoruz, evet. TRT’den emekli olunca özel kanallarda çalışmış ve torununun doğumuyla yurt dışına gitmiş. İlksen hanım hem Erdem Bayazıt’la hem de Cahit Zarifoğlu ile birlikte çalışmış bir isim. Hiç düşünmeden kabul etmiş gelen teklifi ve dizi için kolları sıvamış. Biz seti gezerken altıncı bölüm çekiliyordu. Dizinin beşinci bölümünden itibaren yönetmenliğine Adnan Güler getirilmişti. TRT Türk’te yayımlan Gündem Kültür Sanat programı için yapımcılar ve yönetmenle bir araya geldik ve Yedi Güzel Adam’ı konuştuk.

EDEBİYATIN SEYİRCİSİ OLUR MU?

Gözlemlerimi anlatayım biraz. Çok zor bir işin altına girdiklerinin farkında her iki yapımcı da. Edebiyat dünyasının beklentisi adeta bir belgesel gibi çekilmesi dizinin. Oysa dizi yapısı itibariyle kurmaca karakterlere yer vermek zorunda. İzlenirlilik oranı sağlamak için de televizyon seyircisinin ilgisine muhtaç. Elbette ilk kez böyle büyük bir projede edebiyat dünyasından isimler anlatılıyor. Bir de anlatılan isimler, eski solcu kırması reklamcı, yapımcı televizyoncuların didiklenmedik bir yer bırakmadığı sol edebiyattan değil. Haliyle iki kez titizlenilmesi gereken bir yapımla karşı karşıyayız. Yedi Güzel Adam sol ya da farklı fikirdeki şair ve yazarlarla kavga etmiyor.

Nazım da, Sabahattin Ali de dizide bir karakterin ağzından bize ulaşabiliyor. Gerekli izinler alındığı için dizi önyargısız tüm gerçek karakterlere, fikirlere aslını bozmadan açık duruyor. Üstad Sezai Karakoç izin vermediği için şiirleri yer almıyor ama bakarsınız izin sorunu giderilir biz de o coşkun şiirlere akarız. Yansıttığı dönem itibariyle sağ sol kavgaları da yer alıyor dizide. Necip Fazıl’ın konferanslar vesilesiyle geldiği Maraş’ta, unutulmaz arkadaşlıklara şahit oluyoruz. Yedi Güzel Adam, Erdem Bayazıt’ın gözüyle anlatılan bir hikaye kurgusuna sahip.

MARAŞLILAR CUMARTESİ EVLERE KAPANIYOR

Dizide Uraz Kaygılaroğlu (Erdem Beyazıt), Baran Akbulut (Cahit Zarifoğlu) Mertcan Sevimli (Rasim Özdenören), Kemal Uçar (Nuri Pakdil) Çağdaş Tekin (Ali Kutlay) Yiğit Çakır (Akif İnan) ve Orhan Kanalp (Alaaddin Özdenören) gibi oyuncular rol alıyor. Maraşlılar her cumartesiyi iple çekiyor. Maraşlı gençler dizi setinde meşhur oyuncu pozlarındalar. Benimsemişler diziyi ve oyuncu olmak istediklerini söylüyorlar. Onlara oyuncu olmadan önce yapılması gerekenlerle ilgili tüyolar verdim. Mutlaka kitap okumaları gerektiğini dile getirdim.

Hazır dizi vesilesiyle ilk kez duydukları bu güzel insanların bıraktığı güzelliklere sıkı sıkı sarılmalarını tembih ettim. Dizide aynı zamanda 50’ler ve 70’lerin Maraş’ı da yer alıyor. Haliyle sohbetlerde dizi baş köşeye oturuyor, hatıralar canlanıyor. Maraş’ta edebiyat dünyası bitmiş değil elbet. Dizi setinden ayrıldığım saatlerde genç şair ve yazarlarla, tecrübeli ağabeylerle buluştum. Onların şiir üzerine sohbetlerine ortak oldum. Hasan Ejderha’nın tanıttığı şair dostlarla bugünü konuştuk. Duran Boz’un Kıraathane’deki çalışmalarını dinledim.

İLK KEZ KÖKLERİMİZ BİR DİZİDE

Sizler dizi üzerinden Maraş’a katkı sunan edebiyatçıları izlerken bilesiniz ki o topraklarda o isimler canlılığını sürdürüyor. Bünyamin Küçükkürtül’ün resmini yaptığı Yalnızardıç belki imge olarak zihnimizde kaldı ama bilin ki Sezai Karakoç’un sığındığı Zeytin Ağacı’nın altı yeni isimleri de bir araya getiriyor.

Maraş’tan ayrılırken, edindiğim intiba şu. Yedi Güzel Adam dizisi ile ilgili önyargılı bakışlara sahip kesimler eleştirilerini, küçümsemelerini devam ettirecekler. İktidarın projesi diye dalgalarını geçmekten imtina etmeyecekler. Ama bilinsin ki yapım ekibi ilk kez ‘köklerimiz’i ele alan böylesi önemli bir yapımı kurda kuşa yem etmeyecekler. Senaryoyla ve yapımla ilgili sıkıntılar elbette eleştirilecek. Ama televizyon izleyicisinin bulduğu bu hazine kolay kolay unutulmayacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..