‘Yeni Türkiye’ kavramını - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

‘Yeni Türkiye’ kavramını

Gazeteci- Yazar Yıldıray Oğur Başakşehir Söyleşileri’nde ilçe sakinleriyle buluştu.

Buna bakmak ister misiniz.
‘Yeni Türkiye’ kavramını
Son Güncelleme :

08 Aralık 2014 - 14:56

tanıtım ekle

Gazeteci- Yazar Yıldıray Oğur Başakşehir Söyleşileri’nde ilçe sakinleriyle buluştu.
Oğur, ‘Yeni Türkiye’ sürecinde yaşanan gelişmeler ışığında eski ve yeni Türkiye’yi karşılaştırdı. Türkiye’nin önemli bir kırılma noktasında olduğunu, dile getirdi.

Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in de katıldığı söyleşi Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi (BES)’nde düzenlendi. Başakşehir Söyleşilerini Aralık ayı programlarının ilk konuğu olan Yıldıray Oğur, Yeni Türkiye kavramının geçmişten günümüze sürecini medya yansımaları ile anlattı. Oğur, “Yeni Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren batıda ilk olarak Türkiye için kullanılan bir kavram. Cumhuriyetin ilanı, Kemalist rejimin batılılaşma hamleleri büyük bir kırılmaya yol açmıştır. Kemalist devrimlerin en radikali harf devrimidir. Yeni neslin Osmanlıca öğrenecek olması belki de geçmişle kopuşu tamir edecektir. Geçmişte bugün yaşanmakta olan tartışmalara benzer tartışmalar yaşanmış, fakat biz bu dönemi bilmiyoruz. Mesela, Namık Kemal’in zorunlu eğitimi tartıştığı makaleleri var, bunları bilmiyoruz, okuyamıyoruz. Türkiye’de bir entelektüel süreklilikte olmuyor.”dedi.

‘Türkiye önemli bir kırılma dönemindedir’kayasehiristanbul.net

Bugün yaşanılan Yeni Türkiye kavramının, Kemalist Yeni Türkiye kavramı ile alakası olmadığını söyleyen Yıldıray Oğur, sözlerini şöyle sürdürdü, “Tarihin önemli bir kırılma noktalarını yaşıyoruz, ülke olarak. Bir köşenin dönülmekte olduğu biliniyor, ama önce kavram bulunmuyor, altı doldurulmuyor. Büyük bir dönüşüm yaşanıyor, bu dönüşüme bir ad olarak ta ‘Yeni Türkiye’ yeniden ortaya çıkıyor. Aslına son 5 yıla bakıldığında Türkiye’de yeni bir şey oluyor. Bu sefer tarihi anlamda önemli bir kırılma yaşanıyor. Siyasetçilere siz yol yapın, köprü yapın büyük politikalara karışmayın, dönemi Özal, Demirel, son olarak ta Ak Parti dönemiyle sona eriyor. Özal, Demirel’e yöneltilen suçlamaların büyük kısmı R. Tayyip Erdoğan’a da yöneltilmiştir. 2007’den 2012 dönemine kadar Türkiye için çalkantı dönemidir. Bizde Mısır’a benzer bir devrim yaşanıyor. Bu sokak gösterileriyle, direnmeyle değil yasal çerçevede, toplum desteğiyle yaşanıyor. 2013’den sonra yeni çalkantı dönemini yaşıyoruz. Yeni Türkiye’ye geçiş henüz tamamlanmamıştır.”

‘Yeni Türkiye henüz gelmedi’

Yeni Türkiye’yi yeni yapan meselelerden bir tanesi de Ermeni meselesidir, diyen Oğur, “Ermeni meselesi bizim üzerini kapattığımız, görmezden geldiğimiz, konuşmadığımız bir meseleydi. Ak Parti, İttihatçıların günahıyla yüzleşti. Cumhuriyetin unutulmuş sayfalarından biri olan Dersim olayı için özür dilendi. Tüm bu hesaplaşmaların artması, yeni bir şeyin başladığının işaretidir. Yeni Türkiye’nin tartışmalarını yaşıyoruz, ama henüz tam olarak yeni Türkiye devresinde değiliz. Hakkari’de tavuk kanadı kırılsa eski Türkiye taraftarları rahatsız oluyor, belki de haklılar çünkü bu çok büyük bir kırılma. Ezbere bildiğimiz şeyler değişiyor. Yeni Türkiye henüz gelmedi, yeni Türkiye’nin inşa olacağı zemin şu an inşa ediliyor. İçinde bulunduğumuz gece konduyu yıktık, bir alan açılıyor. Bunun üzerine inşa edileceği en önemli kavram yeni bir anayasadır. Yeni Türkiye dediğimiz şeyin çizgilerini yeni anayasa belirleyecek. Şu an bu anayasanın içersine neyin girip, neyin girmemesi gerektiğini konuşuyoruz. BU anlamda da pek çok engeli de aştık. Türkiye, bu büyük kırılma yaşanırken marjinal bir sonuç çıkmasını engellemek zorundadır.”dedi.

Söyleşi sonunda katılımcıların sorularını da cevaplayan Yıldıray Oğur’a, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, çiçek takdim etti.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.