gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

YÖK, 75 Yaş Düzenlemesi Detayları Açıklandı - Kayaşehir İstanbul

13 Haziran 2024 - 22:15

YÖK, 75 Yaş Düzenlemesi Detayları Açıklandı

YÖK 75 yaş düzenlemesinin detaylarını açıkladı.

Son Güncelleme :

11 Aralık 2017 - 14:21

YÖK, 75 Yaş Düzenlemesi Detayları Açıklandı

YÖK 75 Yaş Düzenlemesi detaylarını açıkladı. Buna göre, devlet üniversitelerinde emeklilik yaş haddini doldurmuş öğretim üyeleri için rektörlük teklifiyle yapılan başvurular ihtiyaca ve öncelikli alan olup olmadığına göre değerlendirilecek. Sözleşmeli olması uygun görülenler, emeklilik yaş hadlerini doldurdukları tarihten itibaren birer yıl çalıştırılabilecek.

Sözleşmeler öğretim üyelerinin 75 yaşını doldurdukları tarihi geçmemek üzere emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanıncaya kadar birer yıllık sürelerle uzatılabilecek. Bu akademisyenler idari görev yapamayacak, senato üyesi olamayacaklar.

75 Yaş Düzenlemesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), internet sitesinde ‘Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Emeklilik Yaş Haddini Doldurmuş Öğretim Üyelerinin Sözleşmeli Olarak Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esasları’nı yayınladı. Buna göre üniversitelerin emeklilik yaş haddini doldurmuş öğretim üyelerini sözleşmeli olarak çalıştırabilmesi için, başvuru şartları senato tarafından objektif kriterlere göre duyurulacak.

Öğretim üyeleri, sözleşmeli olarak çalıştırılmak için müracaatlarını, yaş haddini doldurmadan en az üç ay önce kadrosunun bulunduğu bölüm başkanlığına, dekanlığa veya enstitü/yüksekokul/konservatuvar müdürlüğüne yapacak. Kriterleri sağlayanların sözleşmeli olarak çalıştırılma teklifleri bölüm başkanının, anabilim dalı başkanı ve bölüm kurulunun görüşünü alarak vereceği gerekçeli uygun görüş üzerine, fakülte, enstitü, yüksekokul veya konservatuvar yönetim kurulu ile üniversite yönetim kurulunun kararı ve rektörün teklifiyle YÖK’e gönderilecek.

ÖNCELİKLİ ALANA BAKILACAK

Üniversitenin teklif edilen alandaki öğretim üyesi ihtiyacı veya YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlardan olup olmadığı değerlendirilecek. Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nca sözleşmeli olarak çalıştırılması uygun görülenler, emeklilik yaş hadlerini doldurdukları tarihten itibaren birer yıllık süreyle çalıştırılabilecek. Sözleşmeler aynı usulle, öğretim üyelerinin 75 yaşını doldurdukları tarihi geçmemek üzere emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanıncaya kadar birer yıllık sürelerle uzatılabilecek.

YÖK, 75 Yaş Düzenlemesi Detayları Açıklandı

YÖK, 75 Yaş Düzenlemesi Detayları Açıklandı

İDARİ GÖREV ALAMAYACAKLAR

Sözleşmeli olarak çalıştırılan öğretim üyeleri idari görev yapamayacak. Senato üyesi olamayacak. Fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuvar, bölüm ve anabilim dalı kurullarıyla yönetim kurullarında görev alamayacaklar. Bu görevlere seçilecek üyeler için oy kullanamayacaklar.

DİSİPLİN YÖNETMELİĞİNE TABİ OLACAKLAR

Sözleşmeli öğretim üyeleri hakkında kadrolu öğretim üyelerinin tabi olduğu izin hakları, yasak, ödev ve sorumluluklarla disipline yönelik hükümler uygulanacak. 2547 sayılı Kanunu’na göre görevlendirilemeyecekler. Üç ay ve daha uzun süreli üniversite dışında hizmet veremeyecekler. YÖK 75 yaş

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.