Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?

Son Güncelleme: 16 Nisan 2018 - 2:32 0 Yorum Yazar:

2 Paylaşımlar

Yumurta ambalajlarındaki ‘organik’ ya da ‘serbest gezen tavuk’ aldatmacası sona eriyor. Yumurta ambalajlarında bundan böyle tüketiciyi yanıltıcı şekilde ‘organik’ ya da ‘köy yumurtası’ yazılamayacak. Yumurtanın bu nitelikleri yumurtanın kabuğuna kod numarası olarak işlenecek. Yeni uygulama pazartesi günü başlıyor.

Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014’te yumurta kabuğuna işletme ve kümes numarası yazılması şartını getirmişti.

Aradan geçen zamanda yumurta etiketlerinde yer alan ‘organik yumurta’, ‘köy yumurtası’, ‘doğal yumurta’, ‘serbest gezen tavuk yumurtası’ gibi ifadelerin tüketiciyi yanılttığı, üreticiler arasında haksız rekabete yol açtığı belirlendi.

Bakanlık, 24 Kasım 2017’deki tebliğ değişikliğiyle ‘yetiştirme metodu kodu’nun da işletme ve kümes numarasıyla birlikte yumurta kabuğuna damgalanması zorunluluğunu getirdi. Uygulamanın başlayacağı pazartesi gününden itibaren işletme ve marketlerde denetime gidilecek.

YUMURTA KODLARININ ANLAMLARI

Yumurta yetiştiriciliği 4 grup altında toplanırken, yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne belirlenen rakamlarla kodlanacak.

Buna göre, “0” kodu organik yetiştiricilik, “1” kodu free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik, “2” kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, “3” kodu da kafesli yetiştiricilik için verilecek.

Örneğin, Ankara’da organik yumurta yetiştiriciliği yapan bir işletme için “0TR060000060000-01” damgası basılacak.

Pazartesi gününden itibaren, yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası yazılmamış “A sınıfı” yumurtalar toptan veya perakende olarak satışa sunulamayacak. Tüketicileri bilgilendirme adına yetiştirme metodu kodu, yumurtanın etiket bilgilerinde “0: Organik yetiştiricilik” şeklinde açıklanacak.

Uygulamanın başlamasıyla tüketiciler, aldıkları yumurtanın yetiştirme metodu hakkında çok açık bilgi sahibi olacak.

Bakanlık yetkililerince pazartesi gününden itibaren bu kapsamda denetimler yapılacak. İşletmelerin yanı sıra marketlere de denetime gidilecek. Bakanlıkça, market raflarındaki yumurtaların kodlarına ve işletmelerdeki yetiştirme koşullarına bakılarak, kod numarasıyla uyum aranacak.


Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? ile Benzer Yazılar:

16 Nisan 2018 Saat : 2:32

Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir