gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Hakkında Bilmemiz Gerekenler

18 Temmuz 2024 - 07:38

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) nedir? Zorunlu Deprem Sigortası, bir diğer ismiyle DASK, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depremi sonrasında yaptırılması zorunlu hâle geldi.

Son Güncelleme :

15 Haziran 2022 - 8:53

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Zorunlu deprem sigortası (DASK) nedir? Zorunlu Deprem Sigortası, bir diğer ismiyle DASK, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük Marmara depremi sonrasında yaptırılması zorunlu hâle geldi.

DASK Nedir?

O tarihten bugüne, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) deprem sonrası oluşacak herhangi bir hasarı teminat altına alıyor. Yer kayması, patlama ya da yangın gibi durumlarda sigortalanan konut için poliçede ne kadar teminat ödenmesi gerektiği belirtilmiş ise o limite kadar hasarları karşılıyor. Bazı durumlarda hasar poliçe kapsamında belirtilen limiti aşabiliyor. Bu tür durumlarda, poliçe limitini aşan hasarların ödenmesi zorunlu deprem sigortası poliçesinden karşılanamıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası

DASK kısaca neleri teminat altına alıyor?

● Binaya ait temeller
● Binaya ait bahçe ve duvarlar
● Binaya ait ana duvarlar
● Binaya ait bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
● Merdivenler
● Asansörler
● Tamamlayıcı kısımlarda oluşan hasarlar

Nasıl DASK yaptırırım?

DASK yaptırmak için birçok yok bulunuyor. Alo 125’i arayarak DASK’a aracılık eden sigorta firmaları, acenteler ve bankalar, kişilerin DASK yaptırmak istediklerinde başvurabilecekleri kurumlar. DASK ile ilgili sorulan sorulardan biri de zorunlu olup olmadığı. DASK zorunlu bir poliçedir ve poliçe temininde konutun belirli kısımları hasar görmesi durumunda oluşan zarar karşılanır. Konuta ait eşya, değerli mal, manevi tazminat istekleri veya zarar görmüş her türlü mal ve eşya ise DASK poliçesinin dışında kalıyor.

Konut sigortası nedir?

Konut sigortası, herhangi bir doğal afet, yangın ve hırsızlık durumunda ev ve içindeki eşyaları koruyan geniş kapsamlı bir sigorta türü. Herhangi bir tehlike ya da konutta meydana gelen hasarda sigortalıları büyük masraflardan kurtarıyor.

Bu sigorta zorunlu olmamakla beraber yaptıranlara büyük yararlar sağlıyor. Yalnızca ev sahipleri değil kiracılar da konut sigortasından yararlanabiliyor. Ev maliki olmasa da konutta ikâmet edenler eşyalarını bu sigorta ile güvence altına alabiliyor.

DASK ile konut sigortası arasındaki fark nedir?

● Zorunlu Deprem Sigortası, adıyla müsemma, yaptırılması zorunlu bir sigorta.

Konut sigortası kişilerin kendi isteklerine göre yaptırdıkları bir sigorta türü.

● DASK, deprem sebebiyle oluşacak bina hasarlarında kişinin maddi kaybını azaltmayı amaçlar.

● Konut sigortası daha geniş teminatlar sunar.

● DASK, depremden kaynaklı bina hasarlarını öderken, konut sigortası, deprem, sel, su baskını, yangın kapsama eklenmiş zarar görebilecek eşyalar için de hasar ödemesi yapar.

● DASK, zorunlu olması sebebiyle iptal edilemez. Ancak konut sigortasını iptal edebilirsiniz.

● DASK sigortasının belirli bir limiti vardır ve bu limit 2022 yılı için 320.000 TL olarak belirlendi. Konut sigortasında limit kişinin belirttiği metrekare ile belirlenip ek teminatlar ise yine kişinin belirttiği birimler üzerinden belirlenir.

● DASK poliçeleri primleri belirli taban fiyattan belirlenmektedir. Konut sigortaları ise kişilerin isteklerine göre değişkenlik gösterebilir.

● DASK poliçelerinde her yıl yenileme indirimi uygulanmaktadır. Harici bir indirim talep edilemez. Konut sigortası primi, aracı olan kurum ya da kuruluş tarafından özel indirim uygulanabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası

Dakikalar içinde DASK poliçeni sorgula, primini öğren, hemen satın al! Üstelik poliçen e-postana gelsin.

Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe için birinci, ikinci ve üçüncü yinelemelerde %10 oranında indirim yapılır. Daha uzun süre yapılan yenilemelerde ise %20 oranında indirim yapılmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.