Ahmet Taşgetiren Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde - Kayaşehir İstanbul

15 Nisan 2024 - 00:34

Ahmet Taşgetiren Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde

Türk basının deneyimli ismi gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi (BES)’te katıldığı söyleşide

Son Güncelleme :

20 Ocak 2014 - 12:11

Ahmet Taşgetiren Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde

Türk basının deneyimli ismi gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi (BES)’te katıldığı söyleşide dünya gündeminde yer alan, beşeri, kültürel ve siyasi açılardan tartışılan farklı başlıklardaki maddeleri İslam eksenli analizleriyle yorumladı.

Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye; Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Başkan Yardımcıları Murat Şahin, Haluk Dikbaş katıldı.

Günümüzü anlamak için geçmişe bakmak gerekiyor

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve beraberindeki heyetle söyleşinin yapıldığı Kültür Merkezi’nin de içinde bulunduğu Başakşehir Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni gezen Taşgetiren, eğitim kurumunu değerlendirdi: “İmam Hatip Lisesi muhteşem bir eser olmuş. Şöhretini duyuyorduk. Yurtları, spor salonları, sınıfları ile bu ülkenin çocuklarına layık bir eser olmuş” dedi.

Moderatörlüğünü Selahattin Kocaslan’ın yaptığı söyleşide, Ahmet Taşgetiren günümüz anlamak için yüzyıl öncesini bilmek gerektiğini vurguladı: “Şimdi yaşadığımız hadiseleri doğru yorumlayabilmek için öncesini bilmek gerekir.

İslam Dünyası açık bir sömürge sistemine sokuldu. Milli mücadeleyi verdik, ama sonrasında sistem yapılanmasının milli mücadele ruhunu yansıttığını söyleyemeyiz. Biz bunun sancılarını Cumhuriyet tarihi boyunca yaşıyoruz. 64 yılda beş askeri müdahale gördük. Müdahalelerin amacı da tek parti idaresini, topluma empoze etmekti. Beş askeri müdahalede şunu demiş olduk ‘ey Millet sen yanlış insanları seçiyorsun. Ortaya koyduğun iradeyle ülkeyi yanlış yönlere sürüklüyorsun’ bu dönemlerde Başbakanları asarak Milleti dövdüler”

Medeniyet hürriyetsiz olmaz

Sömürgeci devletlerin modernleşmeyi hep kadın üzerinde yapmaya çalıştıklarını dile getiren yazar, konuyu örneklerle anlattı: “Fransızlar, Cezayir’e sömürgeci olarak geldiler ve öncelikle kadınların çarşafını çıkarttırmaya çalıştılar.

Ahmet Taşgetiren Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde

Ahmet Taşgetiren Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezinde

Modernleşmeyi kadın üzerinden yapmaya çalıştılar. Devlet dairelerinde çarşaftan çıkma törenleri düzenleniyordu. Türkiye’de de başörtüsü sancısını yıllarca yaşadık. Tüm bunlar İslam toplumlarının normali değildir. İslam hürriyetsiz olmaz. Medeniyet hürriyetsiz olmaz. Türkiye İslam Coğrafyası’nda belki de normalleşme sürecinde en önde olan ülkelerden birisidir“dedi.

Ahmet Taşgetiren Arap Baharı’nı da değerlendirdi: “Arap Baharı demokratikleşme süreciydi. Tek parti diktatöryasının sona ermesiydi. Toplum İslami kadroları iktidara getirecekti. Buda, Coğrafyada örtülü veya açık sömürgecilerin çıkarlarının sorgulanması demek.

Neden bu coğrafyanın zenginlikleri bu coğrafyada kalmasın? Bu sorunun sorulması sömürgeci güçlerin çıkarlarının sorgulanması demek. Bu sorunun sorulması sömürgeci devletleri rahatsız etmiştir. Batı dünyası toplumun hakkı olarak gördüğü şeyleri, İslam Dünyası’nda görmüyor”

İslam Dünyası nereden düştüyse oradan kalkacak

İslam Dünyası’nın, İslam Dünyası; Türkiye’nin, Türkiye olması istenmiyor diyen Taşgetiren Türkiye’nin tüm İslam Dünyasına örnek olduğunu vurguladı: “Türkiye’nin, İslam Dünyası’nın üstünde örtülü bir uluslararası hegemonya olsun isteniyor.

Biz hala ülke olarak bu sancıları yaşıyoruz. Ben bütün kalbimle inanıyorum ki Türkiye’nin başardığını, tüm İslam Dünyası da başaracaktır. Şu anda Somali’deki, Mısır’daki, Filistin’deki, Malezya’daki insanlar Başbakan Tayyip Erdoğan’a bakıyorlar. Hasan En Nedvi’ye atfedilen bir şey var ‘İslam Dünyası nereden düştüyse oradan kalkacak’.

Siyasi şuur bir insanın en temel kazanımlarından birisi olmalıdır diyen Ahmet Taşgetiren sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasi şuur hadiseleri doğru okumak anlamına gelir. Geçmişi geleceği, dünyadaki güç odaklarını, hangi oyunları oynayacaklarını bilmek gerekir. İslam Coğrafyası tekin bir coğrafya değil. Dünya’nın emperyalist güçlerinin bu ülkede gözü vardır”

Söyleşide katılımcıların soruları da yanıtlayan yazara söyleşi sonunda gecenin anısına Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından çiçek takdim edildi. Taşgetiren gecede, kitaplarını da imzaladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.