ALES ne zaman yapılacak? - Kayaşehir İstanbul

ALES ne zaman yapılacak? - Kayaşehir İstanbul

ALES ne zaman yapılacak?

ALES başvuruları, 4 Ekim’de sona erdi. 19 Kasım’da gerçekleştirilecek sınav için başvuru yapmayan adaylar, geç başvuru gününde başvuru yapabilecek

Bu haber 12 Ekim 2017 - 10:41 'de eklendi ve 165 kere okundu kez görüntülendi.

ALES başvuruları, 4 Ekim’de sona erdi. 19 Kasım’da gerçekleştirilecek sınav için başvuru yapmayan adaylar, geç başvuru gününde başvuru yapabilecek. ALES geç başvuru ne zaman yapılacak? Geç başvuru ücreti ne kadar ödenecek?

ALES başvuruları, 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sınav için başvurusunu belirlenen tarihler arasında tamamlamayan adaylar geç başvuru gününde başvurularını yapabilecekler. Geç başvuru günü 18 Ekim’dir. ALES 19 Kasım 2017 tarihinde saat 10.00’da yapılacak. Bu sınav ile birlikte değişiklikler de uygulamaya geçirilecek. Yapılan değişiklikler ile sınavın soru ve sayıları azaltıldı. ALES puanı geçerlilik süresi de 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

ALES GEÇ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

ALES için geç başvuru işlemleri, 18 Ekim Çarşamba günü ÖSYM aday işlemleri sisteminden yapılacak. Adaylar aynı gün içerisinde hem sistemden başvuru yapacak hem de sınav ücretini ödeyecek. 18 Ekim’de sınav ücretini ödemeyen ve başvurusunu tamamlamayan adayların başvuruları geçersiz olarak sayılacak. Adaylar, geç başvuru gününde 135 Türk Lirası sınav ücreti ödeyecekler. Sınav ücreti, ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenebilecek. Geç başvuru yapanlar sınava sadece Ankara’da girebilecek.

ALES’TE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

ALES için bazı değişiklikler yapıldı. 19 Kasım’da yapılacak olan sınav ile birlikte uygulamaya konulacak olan değişiklikler şunlar; sınavın geçerlilik puanı 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Sınavın soru sayısı 160’tan 100’e düşürüldü. Sınav süresi 180 dakikadan 150 dakikaya düşürüldü. Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1, Sözel-2 olarak bölümlere ayrılan ALES, sadece sözel ve sayısal olarak iki bölüme ayrılacak.

ALES sözel ve ALES sayısal puan hesaplamalarında değişiklik yapılmadı. ALES eşit ağırlık puanı hesaplamasında ise sayısal ve sözel testlerin ağırlıklarının yüzde 50 olması kararı alındı. Yapılan değişikliklerin, gelen talepler ve eleştiriler doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtildi.

ALES sözel testinde; sözcükte anlam. cümlede anlam, paragrafta anlam, parçada bütünlüğü sağlama ve kesin yargıya ulaşma gibi başlıklar altında sorular sorulur. Bu bölümde adayların temel dil bilgilerinin ölçülmesi ve sözel akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi hedeflenmektedir.

ALES sayısal testinde ise; temel işlemler, matematiksel işlemlerden yararlanabilme, geometri ve problemler gibi başlıklar altında sorular sorulur. Bu bölümde adayların sıralama, analiz edebilme, çözümleme, mantıksal akıl yürütme ve yorumlama gibi düşünme becerilerinin ölçülmesi hedeflenmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.