gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Başakşehir İlçesi İstanbul'un Marka Şehri - Kayaşehir İstanbul

13 Haziran 2024 - 23:56

Başakşehir İlçesi İstanbul’un Marka Şehri

Yeni projelerle birlikte İstanbul’daki konut profili de değişiyor. İstanbul’daki 200 bin markalı konutun 40 bini Esenyurt’ta yer alıyor.

Son Güncelleme :

28 Eylül 2015 - 8:44

Başakşehir İlçesi İstanbul’un Marka Şehri

Yeni projelerle birlikte İstanbul’daki konut profili de değişiyor. İstanbul’daki 200 bin markalı konutun 40 bini Esenyurt’ta yer alıyor. Başakşehir İlçesi markalı konut oranı yüzde 18’e çıkıyor.

Son 10 yılda İstanbul’da sayısı giderek artan yeni inşaatlar, ilçelerdeki konut profilini de değiştirmeye başladı. Yeni konut projeleriyle birlikte, şehrin çeperlerinde yeni konut bölgeleri oluşurken, merkezdeki ilçelerde de eski ve yeni konut oranı değişiyor. 2005 yılından bu yana inşa edilen yeni konutlar sayesinde İstanbul genelindeki 4.7 milyon konutun yüzde 4’ü yani 200 bini markalı konut oldu. Bu durum, en çok konut satışı yapılan ilçeleri de değiştirdi. Markalı konutların yoğun olduğu ilçeler, konut satışında da ilk sıralara oturdu.

Başakşehir İlçesi İstanbul'un Marka Şehri

Başakşehir İlçesi İstanbul’un Marka Şehri

Başakşehir İlçesi

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik’in şirketi EYG, İstanbul’da inşaatı ve satışı devam eden A ve B grubundaki konut projelerini araştırdı. Araştırmanın ‘İstanbul Markalı Konut Projeleri’ bölümünde, yeni konut projeleriyle birlikte ilçelerin artık ‘markalaşmaya’ başladığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre, İstanbul’da en çok markalı konut 40 bin 97 adetle Esenyurt’ta bulunuyor. Toplam 321 bin 468 konutun yer aldığı Esenyurt’ta markalı konut oranı yüzde 12’ye çıkmış durumda. Oransal olarak en fazla markalı konuta sahip ilçe Başakşehir oldu. Toplam 115 bin 221 konutun yer aldığı Başakşehir’de 21 bin 94 markalı konut yer alıyor. Buna göre, ilçenin markalı konut oranı yüzde 18 olarak ilk sıraya yerleşiyor.

Şişli de listede

Şehrin merkezinde yer alan Şişli’de de son dönemde gerçekleştirilen lüks rezidans projeleri, ilçeyi listede üçüncü sıraya kadar yükseltti. Toplam 122 bin 89 konutun yer aldığı Şişli’nin yüzde 11’i yani 14 bin 6’sı markalı konutlardan oluşuyor.

Şişli’nin ardından Atakent’te inşa edilen yeni projelerle dikkat çeken Küçükçekmece geliyor. Küçükçekmece’de 13 bin 706 yeni konut bulunuyor. İlçenin genelinde 260 bin 961 konut bulunduğu için markalı konut oranı yüzde 5’e iniyor. Küçükçekmece’yi aynı orana sahip Beylikdüzü ve Sancaktepe takip ediyor. Bugüne kadar Beylikdüzü’nde 10 bin 252, Sancaktepe’de de 9 bin 628 markalı konut inşa edildi.

Satışta da ilk sıraya çıktılar

MARKALI konut sıralamasında ilk sırada yer alan ilçeler, konut satışında da en büyük paya sahip. TÜİK’in açıkladığı en çok konut satışının yapıldığı ilçe sıralamasında da aynı ilçeler ilk sıralarda yer alıyor. Bu yılın ilk 8 ayında sırasıyla Esenyurt, Beyliküzü, Pendik, Sancaktepe ve Başakşehir en çok konut satışının gerçekleştiği 5 ilçe oldu. Bu da, ev alanların yeni konutlara olan ilgisini ortaya koyuyor.

Dönüşüm etkileyecek

İSTANBUL’DA markalI konutlar büyük ölçekli projelerin inşa edilebileceği arsalara sahip ilçelerde yoğunlaşıyor. Şehrin merkezinde büyük ölçekte arsa bulmak zor olduğu için bu bölgelerde markalı konut sayısı oldukça düşük kalıyor. Örneğin, Esenler’de 136 bin 203 konutun yalnızca 120’si markalı tanımına uyuyor, Aynı durum Güngören için de geçerli. 96 bin 551 konutun bulunduğu ilçede sadece 328 markalı konut var. Sultanbeyli, Sultangazi, Şile ve Beykoz’da da oranlar yüzde 1’i geçmiyor.

Bu ilçelerde markalı projeler ya da yeni konutlar inşa edebilmek için kentsel dönüşüme yönelmek gerekiyor. Dönüşüm sayesinde ilçelerdeki sağlıksız yapılar depreme dayanıklı ve modern bir şekilde inşa edilerek, yeni konut stoğuna eklenebilecek. Başka bir deyişle, kentsel dönüşümle birlikte şehirlerin marka kimliği gelişecek.gazetevatan.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.