Başakşehir’de Konut fiyatları %20 arttı

Son Güncelleme: 24 Haziran 2013 - 10:06 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Yolcu seferleri dün başlayan, Başakşehir’i Otogar’a bağlayan yeni metro hattı, bölgedeki konut fiyatlarını da yukarı çekecek. Konutlar şimdiden %20 değerlendi.

İstanbul’da planlı gelişen ilçelerden biri olarak dikkat çeken Başakşehir’i Otogar’a bağlayan yeni metro hattı dün ilk seferini yaptı. Başakşehir ile Esenler Otogar arasındaki mesafeyi 23 dakikaya indirecek yeni metro hattı sadece trafiği rahatlatmayacak, aynı zamanda hat üzerinde yer alan konutları da değerlendirecek.

Başakşehir’de Konut fiyatları %20 arttı Bölgede metro inşaatının başlamasından itibaren yükselmeye başlayan fiyatlarda, sefer tarihinin netleşmesinin ardından ortalama yüzde 20’lik artış oldu. Bölgede, satışı devam eden ve yeni lansmanı yapılacak projelerde metro yakınlığı önemli bir pazarlama unsuru haline geldi. Metrekare fiyatlarının 2 bin 500 lira ortalamasında olduğu Başakşehir’de metroya sıfır projelerden Metrokent‘te 154 metrekarelik bir dairenin fiyatı 500 bin liraya çıkmış bile.

Metrokent’te fırladı

Başakşehir’de hizmet veren emlakçılardan aldığımız bilgilere göre, hattın Başakşehir’e geleceği uzun süredir bilindiği için fiyatlar hep metro beklentisine göre oluştu. Ancak, metro sefer tarihinin netleşmesinin ardından son 1.5 ayda gayrimenkul fiyatları da yükselmeye başladı. Başakşehir’de şu anda 80-90 metrekare arasındaki bir daire 180 ile 200 bin liradan, 125 metrekarelik daireler de konumuna göre 250-300 bin liradan satılıyor. Metrekare fiyatlarının ortalama 2 bin-2 bin 500 lira arasında değiştiği bölgede, en çok fiyat artışı da metroya en yakın proje olan Metrokent’te oldu. Metrokent’te bir 3+1 daire, şu anda 500 bin liradan alıcı bekliyor. Aynı özelliklere sahip olmasına rağmen metroya yürüme mesafesinde bulunan bir başka daire ise 350-400 bin liradan satılıyor.

% 10 daha artar

Emlakçılar, Başakşehir’de metroya daha uzak konumda bulunan etaplarda da yükseliş olacağına dikkat çekiyor. Metronun geçtiği 1. ve 5. etaplarda daire fiyatlarında 100 bin liraya kadar artış olacağı belirtirken, diğer etaplardaki konutlarda da yaklaşık 20-25 bin lira artış olacağı ifade ediliyor. Emlakçılar, “Fiyatlarda yüzde 10 artış daha bekliyoruz” diyor.

Ulaşımda sıkıntı vardı

BAŞAKŞEHİR Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, metronun bölgenin gelişimini olumlu etkileyeceğini belirterek, “Başakşehir, İstanbul’da ulaşımın en sıkıntılı olduğu ilçelerden biriydi. Hem toplu ulaşım hem de özel aracı olanlar için ulaşım sıkıntılıydı. İlçenin nüfusu 330 bin civarında, organize sanayi bölgelerinde de 320 bin kişi çalışıyor. Nüfusumuz kadar çalışanımız var. Bu da trafiği ve toplu taşımayı alt üst ediyordu. Bundan sonra 320 bin çalışanın üçte biri metroyu kullansa, trafik rahatlar” diye konuştu. Metronun bölgeye olan talebi de olumlu etkileyeceğini belirten Uysal, talep artarsa konut fiyatlarında da bir miktar artış olabileceğini kaydetti.

Kayaşehir’e faydası olur

BAŞAKŞEHİR’de markalı projelere imza atan Makro İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, şunları söyledi: “Ulaşımdaki en önemli çözüm metro olarak görülüyor. Metronun özellikle Kayaşehir için çok faydası olacağını düşünüyorum. Metroyla Olimpiyat Stadı’na kadar gelenler, buradan diğer toplu taşıma araçlarıyla Kayaşehir’e de ulaşabilecek. Fiyatların yükselmesi ise taleple orantılı olacaktır. Bölgede, yüzde 17-20 arasında bir artış olabilir.


Başakşehir’de Konut fiyatları %20 arttı ile Benzer Yazılar:

24 Haziran 2013 Saat : 10:06

Başakşehir’de Konut fiyatları %20 arttı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir