M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı - Kayaşehir İstanbul

19 Nisan 2024 - 12:24

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı, Bakırköy Sahil ve Kayaşehir Merkez istasyonları arasında hizmet veren 26,7 km uzunluğundaki hattın 19 istasyonu bulunmaktadır.

Son Güncelleme :

15 Mart 2024 - 19:26

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı, Bakırköy Sahil ve Kayaşehir Merkez istasyonları arasında hizmet veren 26,7 km uzunluğundaki hattın 19 istasyonu bulunmaktadır.

3. Etapta yer alan Yıldıztepe istasyonunun inşaatı devam etmektedir. Hattın depo sahası ve atölye binası Olimpiyat Yerleşkesinde bulunmaktadır.

Hattın ilk etabı 2013 yılında hizmete alınmıştır. Ana hat işletmesi dışında İkitelli Sanayi ve Olimpiyat istasyonları arasında mekik işletme yapılmış olup, Ziya Gökalp Mahallesi ve Olimpiyat istasyonlarının M9 işletmesine dahil edilmesi ile bu mekik işletmeye son verilmiştir.

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

2023 yılında Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir Merkez’e uzatılan hat, 2024 yılı Mart ayında güney uzatmasının tamamlanması ile birlikte Bakırköy Sahil-Kayaşehir Merkez arasında hizmet vermeye başlamıştır.

Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

Hizmete Açılış Tarihleri

1. Etap Kirazlı-Başakşehir Metrokent Arasında İşletmeye Açılışı: 14 Haziran 2013
Olimpiyat İstasyonu’nun Hizmete Alınması: 22 Kasım 2013
2. Etap Onurkent, Şehir Hastanesi, Toplu Konutlar ve Kayaşehir Merkez İstasyonlarının Hizmete Açılması: 8 Nisan 2023
3. Etabın Hizmete Açılması: 10 Mart 2024

İşletme Bilgileri

 • Hat Uzunluğu: 26,7 Km
 • İstasyon Sayısı: 19
 • Sefer Sıklığı: 7 dk. (pik saatte)
 • İstasyon Yapıları
M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattı

İstasyonlar 8’li trenlerle işletmeye olanak sağlayan 180 metre uzunluğundaki peronlara sahiptir. Mahmutbey İstasyonu, araç parkına olanak sağlayan ilave 3. yol ile inşa edilmiştir. Hattın tüm istasyonları, tünel/yer altı istasyon olarak inşa edilmiştir.

Olimpiyat Yerleşkesi içinde yer alan atölye ve depo sahası, yaklaşık 70.000 m² üzerine kuruludur ve tesisin araç kapasitesi 120’dir. Bakım birimlerinin yer aldığı atölye binası ise 10.000 m² kapalı alandan oluşmaktadır.

Sistem Emniyeti ve Güvenlik

Metro hattında yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı senaryolar hazırlanmış ve bu senaryolarla ilgili simülasyonlar yapılarak çözüm planları hazırlanmıştır. İstasyonlarda bulunan kameralarla sistem sürekli gözlemlenmekte, kontrol edilmekte ve üniformalı güvenlik görevlileriyle istasyonların denetimi sağlanmaktadır.

En son teknoloji ile inşa edilen sistemde, interaktif (ortama göre kendini ayarlayabilen) bir yangın emniyet sistemi bulunmaktadır. Hattın inşasında kullanılan tüm ekipmanlar, yüksek ısıya dayanıklı ve zehirli gaz çıkartmayan malzemelerden seçilmiştir. Yangın durumunda yolcuların güvenli olarak tahliye edilebilmesi için tüm senaryolara göre testleri yapılan ve güvenilirliği ispatlanmış duman kontrol ve tahliye sistemi bulunmaktadır.

Hattın ve depo sahasının sinyalizasyon, makas ve araç sistemi tam otomatiktir ve ihtiyaç halinde manuel olarak da çalıştırılabilmektedir.

Entegrasyon

 • İkitelli Sanayi İstasyonu’nda M9 Bahariye-Olimpiyat Hattı’na,
 • Mahmutbey İstasyonu’nda M7 Yıldız-Mahmutbey Hattı’na,
 • Kirazlı Bağcılar İstasyonu’nda M1B Yenikapı-Kirazlı Bağcılar Hattı’na,
 • İncirli İstasyonu’nda M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Hattı ve Metrobüs Hattı’na,
 • Özgürlük Meydanı İstasyonu’nda B1 Halkalı-Gebze Marmaray Hattı ve Bakırköy Hızlı Tren Garı’na, aktarma yapılabilmektedir.
  Mevcut entegrasyon noktaları ile Kayaşehir ve Başakşehir bölgesindeki yerleşim alanlarının Ataköy sahil, Mecidiyeköy ve Suriçi bölgelerine erişimi sağlanmıştır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.