Başakşehir’e şehir plancısı talip

Son Güncelleme: 10 Ağustos 2013 - 10:44 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

0 Paylaşımlar

Başakşehir İlçesinden CHP’den Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayan Şehir ve Bölge Plancısı İsmail Çiçin net konuştu:

“Belediyecilik anlayışımda halkın istek ve katılımı, olmazsa olmaz koşullardan olacaktır. 20 yıllık meslek tecrübemi Başakşehir ile paylaşmak istiyorum. Belediyeciliğin gerçekte ne olduğunu göstermek adına adayım” dedi.

Başakşehir'e şehir plancısı talipBir dönem Şehir Plancıları Odası Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Şehir Plancısı İsmail Çiçin, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Başakşehir Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. CHP Başakşehir’in Boğazköy’deki ilçe merkezinde düzenlenen bir törenle aday adaylığı başvuru dosyasını CHP İlçe Başkanı Kazım Özeren’e teslim eden İsmail Çiçin, “Belediyeciliğin gerçekte ne olduğunu göstermek için adayım” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Başakşehir İlçe Örgütü’nde, eski İlçe Başkanı Özgür Karabat’ın ardından Şehir Plancısı İsmail Çiçin de Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. 30 Temmuz Salı günü partisinin Boğazköy’deki ilçe merkezinde düzenlenen bir törenle aday adaylığını partililer ve kamuoyuyla paylaşan İsmail Çiçin, “Başakşehir ve Başakşehir’liler için adayım” dedi.

Şehir ve Bölge Plancısı İsmail Çiçin, başvuru’yu CHP İBB Meclis Üyesi Serdar Bayrakrar ile birlikte yaptı.

Bu arada İsmail Çiçin ile birlikte CHP’nin Başakşehir ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Serdar Bayraktar da yeni dönem için de meclis üyeliği aday adaylığı başvurusu yaptı.

ÖZEREN: GENÇLİK KOLLARINDAN BERİ TANIŞIYORUZ

Törende kısa bir konuşma yapan CHP Başakşehir İlçe Başkanı Kazım Özeren ise, İsmail Çiçin ile tanışıklığının çok eskilere dayandığını belirterek, “İsmail Çiçin çok değerli bir arkadaşımız, kendisini Bağcılar’dan Gençlik Kolları’ndaki çalışmalarından beri tanıyorum. Çıktığı bu yeni yolda başarı ve şans diliyorum” dedi. Başvuru dosyasını İlçe Başkanı Özeren’e verdikten sonra aday adaylığının gerekçelerini anlatan Çiçin, yaklaşık 5 yıldan bu yana Başakşehir’de yaşadığını ifade etti. Başakşehir’i daha modern, daha yaşanılır ve kimliği olan bir kent haline dönüştürmek için aday adayı olduğunu vurgulayan Çiçin, “Mahalleler arasında farklılığı olmayan ve ortak geleceğe yürüyen bir şehir olması için adayım. Demokrasiye inandığım için adayım” dedi.

“Belediyecilik; üst grupların ticarethanesi, vatandaşın fatura ödeme kapısı ve de doğanın Azrail’i değildir” diyen Çiçin, “Belediyecilik anlayışımda halkın istek ve katılımı, olmazsa olmaz koşullardan olacaktır” ifadelerini kullandı. Başakşehir’i siyasetçilerin ekmek kapısı olmaktan çıkarıp, Başakşehirlilerin mutlu yaşayacakları bir kent haline getirmek için çalışacağını belirten Çiçin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“En Büyük kazancımız farklılıklarımızdır”

Bizim en büyük kazancımızın farklılıklarımız olduğunu düşünüyorum. Bu farklılıklarımızla, birlikte kardeşçe yaşamak için, demokrasiyi, özel hayatımızın ve kamu yönetiminin her alanında içselleştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, hangi dinden, hangi mezhepten olduğunuzu, Türk, Kürt,
Sivaslı, Erzurumlu olmanızı değil Başakşehir’li olmanızı önemsiyorum. Benim için tek kriter Başakşehir’li olmanız, Başakşehir’de yaşamanızdır. Belediyecilik anlayışımda halkın istek ve katılımı, olmazsa olmaz koşullardan olacaktır. Tüm Başakşehir’in ve Başakşehirlilerin belediye başkanı olacağım ve Başakşehir’i Başakşehirlilerle birlikte yöneteceğiz.

“Belediyeciliğin gerçekte ne olduğunu göstermek için adayım”

Belediyecilik; üst grupların ticarethanesi, vatandaşın fatura ödeme kapısı ve de doğanın Azraili değildir. Belediyecilik; halkın haklarının korunduğu, herkese eşit davranıldığı, doğanın korunduğu, mevzuata uyulduğu, hemşerilerinin yaşam kalitesinin artırıldığı bir hizmettir. Başakşehirlilerin vergilerinden veya kamu mallarının satışından gelen gelirlerden oluşan Başakşehir Belediyesi bütçesinin büyük bir kısmının halka hizmet olarak dönmesi gerekirken şu anda böyle olmadığını biliyoruz. Kamu hizmetinden çok, özel proje hizmetleri yapılmaktadır. Oysa, Başakşehir’in kaynakları daha iyi ve verimli kullanılarak,sadece Başakşehir’e ve Başakşehirliye hizmet olarak geri dönmelidir.

“20 yıllık meslek tecrübemi Başakşehir ile paylaşmak istiyorum”

20 yılı aşkın şehir planlamacılığı mesleğimin ve Türkiye’nin hemen her yerinde yapmış olduğum planlamacılığımın bana kazandırdıklarını Başakşehir’de hayata geçirmek istiyorum. Başakşehir’de gerçekleşen ve gerçekleşecek olan projeleri en iyi bilenlerdenim. Her türlü gelişmelerde halkın ve doğrunun yanında olacağıma söz veriyorum. Başakşehir Kenti ve Kentleşmiş Başakşehirliler için adayım.

“Yaşayanların mutlu olduğu bir kent için adayım”

Başakşehir’de belediyeciliğin türlü türlü sorunları var. Bir yanda kentsel sistemini oturtamamış uydu kentler, diğer yanda ise köy görünümlü gecekondu alanları ve hepsi ayrı dünya. Bir başka sorun ise ayrı karakterli yerleşim bölgelerindeki yaşam biçimi. Modern kentlerde kent yaşam kültürü vardır. Kentleşme dediğimiz bu yaşam biçimini oluşturmak, geliştirmek belediyenin görevidir. Oluşturacağımız uzman yönetim kadrosu ve halk katılımıyla bu sorunları çözeceğiz.

Başakşehir’de hala mülkiyet sorunu olduğunu, plansız arazilerin olduğunu, park alanlarının bile imara açıldığını görüyor ve sosyal hayatın ticaret alanları sanıldığı bir dönem yaşıyoruz. Başakşehir’i siyasetçilerin ekmek kapısı olmaktan çıkarıp, Başakşehirlilerin mutlu yaşayacakları bir kent olması için adayım.

“Dürüst ve şeffaf belediyecilik adına adayım”

Halkın ve Bilimin ön planda olduğu dürüst ve şeffaf bir belediyecilik adına adayım. Yerel yönetimler, artık çok büyük bütçeleriyle önemli bir ekonomik güç olmuşlardır. Vatandaşların vergileri ile oluşan bu bütçelerin nasıl harcandığını halkın bilmesi ve denetlemesi gerekir. Halka hesap sorma olanakları sağlanmalıdır. Yönetim eğitim ile kişilik ile ve ekip anlayışı ile belirlenecektir. Başarı iyi bir ekiple gerçekleşir. Halkın yanında olmayan, işini bilimin ışığında yapmayan, dürüst ve hesabını verir olmayan hiç kimse belediye yönetiminde yer alamayacaktır.

“Başakşehir Başakşehirlilerindir”

1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümüne girerek şehir planlamacılığı mesleği ile tanıştım. Ve mesleğimi çok sevdim. Okuldan sonrada başka hiçbir iş yapmadım. Mesleğimin her boyutuyla yoğun şekilde ilgilendim. Şehir Plancıları Odası

İstanbul Şubesi’nde ikinci başkanlık dahil 10 yıl yöneticilik yaptım. Belediye başkanlarına danışmanlık yaptım. Mahkemelerde bilirkişilik yaptım. Türkiye’nin hemen her bölgesinde planlama çalışmalarım oldu. Bütün hayatım, çalışmalarını yaptığım yerleşim alanlarının sorunlarını çözmek ve yeni planlar yapmakla geçti.

Bütün bu çalışmalarım esnasında kullandığım bir sözüm vardı “Buranın Belediye Başkanı ben olsaydım şöyle yapardım.” Şimdi Başakşehir’i yaşanılacak güzel bir kent yapmak istiyorum.

Kenti el ele üretirken kenti üretken kılmak, üreten kentin yaratacağı değerlerle yoksulluğa son vermek, kentin varlıklarını artırmak ve hakça bölüşmek düsturumuz olacaktır.

Bu görevi, 1987 yılında Bakırköy Gençlik komisyonuna girdiğim, 1992 de Bağcılarda Gençlik Komisyon Başkanlığı ve 1995 yılında İlçe Başkan yardımcılığı yaptığım, şimdi de Başakşehir ilçe üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nde yapmak istiyorum. Başakşehir Başakşehir’lilerindir.”

ÖZGEÇMİŞ;

1967 Kars doğumluyum. İlkokulu Kars’ta orta ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümüne başladım ve bu bölümden mezun oldum.

1987 yılında Bakırköy S.H.P.Gençlik komisyonuna katıldım. 1992 yılında Bağcılar S.H.P Gençlik Komisyonu Başkanı oldum. Bu görevi 3 yıl yaptım. 1995-97 yılında Bağcılar C.H.P ilçe Başkan yardımcılığı yaptım. 2003 yılında Cumhuriyet Halk Partisinden Bağcılar ilçesinde Belediye Başkanlığı için aday adayı oldum. Daha sonra aktif görev almadan, özellikle mesleki anlamda parti çalışmalarım devam etti.

1993 yılında TMMOB’a bağlı Şehir plancıları Odası İstanbul Şubesi’nde yönetici oldum. Bu görevi aralıksız 10 yıl yaptım. 2.Başkanlık, saymanlık ve yönetim kurulu üyesi olarak hizmet verdim.

1993 yılında 1996 yılına kadar Yapı Üretim Organizasyon AŞ.de planlama şefi olarak görev yaptım. Bu süreçte Boğazköy, Esenkent , Ardıçlı evler, Onurkent gibi önemli projelerde görev aldım.

1996 yılında Kent Yapı Planlama Ltd. Şti. firmasını kurdum. Bugüne kadar ki mesleki çalışmalarımda İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok bölgesini tanıma, analiz etme ve çözümler üretme şansına sahip oldum. Bu esnada Belediye başkan danışmanlıkları ve mahkemeler de bilirkişilikler yaptı.

Mesleki ve iş hayatım da ekip arkadaşlarımla yaptığım önemli Nazım ve Uygulama imar planlarının yanı sıra çok önemsediğim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘na yaptığımız 1/100 000 Çevre Düzeni Planları çerçevesinde Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Ardahan, Iğdır, Kars, Ağrı İlleri plan çalışmalarım oldu.

Halen mesleki yaşamımı Kent Yapı Planlama Ltd. Şti firmamda sürdürmekle beraber, Şehir Plancıları Odası ve Cumhuriyet Halk Partisi kimliğimin gereklerini de yerine getirmeğe çalışmaktayım. gercekgundem


Başakşehir’e şehir plancısı talip ile Benzer Yazılar:

10 Ağustos 2013 Saat : 10:44

Başakşehir’e şehir plancısı talip Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir