‘Bizi ikinci sınıf insan görüyorlar’

Son Güncelleme: 1 Mayıs 2016 - 10:15 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Site Hayatının vazgeçilmez unsurları apartman görevlileri, kötü çalışma koşulları ve kendilerine reva görülen ‘ikinci sınıf’ muamelesinden şikayetçiler.

‘Bizi ikinci sınıf insan görüyorlar’

Apartman görevlileri, kötü çalışma koşulları ve ayrımcılıktan şikayet ediyor. konut Görevlileri ve Kaloriferciler Sendikası (Konut-Sen) Genel Başkanı Uğur Gözel, “Konut Kapıcılığı Yönetmeliği”nde eksiklerinin olduğunu ifade ederek, “Yönetmelik değişmeli” diye konuştu.

Gözel, apartman görevlilerinin yaşadıkları sorunları Milliyet’e anlattı. Görevlilerin, “Konut Kapıcıları Yönetmeliği”ne göre çalıştığını, yönetmelikte eksiklikler olduğunu ifade eden Gözel, “Yönetmelik değişmeli, ucu açık ifadelerin hepsinin ucu kapatılarak değişmeli. Mesela ‘çim biçme.’ Ben çim biçiyorum ama bu çim 500 metrekarelik mi, 3-4 dönümlük mü? Ya da arkadaşlarımızdan bazıları 20 kişiye bazıları 120 kişiye bakıyor” diye konuştu. Apartman görevlilerinin haftada bir gün izninin olduğunu ancak bu iznin kullanımında ve mesai saatleri dışı çalışma konusunda da sorunlar yaşandığını belirten Gözel, “Yönetici izin günlerinde diyor ki ‘sabah servis yap, akşam çöpü al, izinlisin’ sanki hakkı olan izni bahşediyor. Çalışma düzeni çalışma saati diye bir şey yok” dedi. Sigortasız çalıştırmanın yoğunluğuna ve çalışma koşullarının kötü olduğuna dikkati çeken Gözel, “Denetim yapılmalı” diye konuştu.

Apartman görevlilerinin, ikinci, üçüncü sınıf insan muamelesi ile karşı karşıya kaldığını aktaran Gözel, “Kapıcı denildiği zaman olay bitiyor. Kapıcının çocuğuyla kendi çocuğunun oynamasına izin vermeyenler hatta aynı okula gittiklerinde kapıcının çocuğuyla oturmamasını isteyenler var. Yıllarca çalıştıkları binadaki insanlar, apartman görevlisiyle komşuluk ilişkisi kurmuyorlar” dedi.

‘İşten attırırım’ tehdidi
Apartman yöneticileri ya da daire sahiplerinin işlerini görevlilere yaptırdıklarına değinen Konut-Sen Başkanı Gözel, “Herhangi bir tamirat olursa sen yap, bir inşaat çalışması var sen de katıl gibi istekler söz konusu oluyor. Evinde tamirat olan apartman görevlisini arıyor. Kendi işlerinin yapılmasını istiyorlar, yapılmadığı takdirde işten attırmakla tehdit ediyorlar” dedi.


‘Bizi ikinci sınıf insan görüyorlar’ ile Benzer Yazılar:

1 Mayıs 2016 Saat : 10:15

‘Bizi ikinci sınıf insan görüyorlar’ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir