Dünya Ressamlar Günü Başakşehir'de Sanatseverler İle Kutlandı - Kayaşehir İstanbul

13 Nisan 2024 - 18:07

Dünya Ressamlar Günü Başakşehir’de Sanatseverler İle Kutlandı

Şehir Sanat’ta düzenlenen söyleşiye katılan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, ‘Başakşehir’imiz, kültür sanatta hem üretiyor hem de diğer ilçelere ilham oluyor’ dedi.

Son Güncelleme :

29 Şubat 2024 - 11:00

Dünya Ressamlar Günü Başakşehir’de Sanatseverler İle Kutlandı

Başakşehir Belediyesi, Dünya Ressamlar Günü nedeniyle üç usta ressamı ağırladı. Şehir Sanat’ta düzenlenen söyleşiye katılan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, ‘Başakşehir’imiz, kültür sanatta hem üretiyor hem de diğer ilçelere ilham oluyor’ dedi.

Başakşehir’de, Dünya Ressamlar Günü nedeniyle resim konulu bir söyleşi düzenlendi. Sanatçı İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde Şehir Sanat’ta yapılan söyleşide ressamlar İlhami Atalay, Cemal Toy ve Bilgehan Atalay sanatseverlerle bir araya geldi. Söyleşiye Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da katıldı.

Dünya Ressamlar Günü Başakşehir Belediyesi

Bir şehrin ruhunun kültür ve sanatla oluştuğunu dile getiren Başkan Kartoğlu, “Biz, İstanbul’un belki de en modern şehrini kuruyoruz. Herkesin yaşamak istediği bir şehir. Ama bu güzel şehir kurulurken içerisine ruh katamazsak o zaman hiçbir anlamı olmaz. İçerisinde sanatı ve kültürü varsa o zaman o ruh oluşmuş olur. Başakşehir’imiz, o ruhla şehrini yapılaştırıyor ve ondan sonra ki aşamada inşallah kendini tamamlamış olacak. Kültür sanat ile ilgili Başakşehir’imiz artık örnek alınan bir ilçe oldu. Takip edilmek güzel bir şey. Başakşehir’imiz, kültür sanatta hem üretiyor hem de başka ilçelere ilham oluyor.” diye konuştu.

HER İNSANIN İÇİNDE BİR SANATKAR VAR

Ressam İlhami Atalay, sanatkarların doğuştan kabiliyetli ve donanımlı oldukları için üretmeden duramayacaklarına dikkat çekti. Ressamlar için arı benzetmesi yapan Atalay, “İçeriden gelen bir dürtü var. Arı nasıl bal yapma ihtiyacı duyuyorsa ressam da bir şeyler karalama ihtiyacı duyuyor. Her insanın içinde bir sanatkar var. O yönünü başka alanlara verince kabiliyet sönüyor.” dedi.

İLK ÖNCE USTAYI TAKLİTLE BAŞLAR

İlhami Atalay’ın öğrencisi de olan ressam Cemal Toy da sanatseverlere resme başlangıç hikayesini anlattı. İlhami Atalay’ın gelişimdeki katkıyı dile getiren Toy, “İlhami hoca bizi kabul ettiğinde, bizim gibi on, on beş öğrenci daha vardı. Üniversiteye hazırlanıyorduk. İlk zamanlar yapamadığımızda fırçayı yiyorduk. Baktım ki olmuyor, hocamı izledim. Hoca çalışırken kendinden geçiyordu. Birkaç defa seyrettim. İlk önce ustayı taklit ile başlar.” ifadelerini kullandı.

Dünya Ressamlar Günü

Dünya Ressamlar Günü

NEFSİMİZİ KIRMAK İÇİN ÇALIŞTIRIRDI

İlhami Atalay’ın oğlu ressam Bilgehan Atalay ise sanata gençken başlanması gerektiğini ifade etti. Atalay, “Gençken ne yaparsanız, yapmış olursunuz. Yaş ilerledikçe işler yavaşlar. Eğer sanatçı kimliği var ise bu işe yoğunlaşman lazım. Bu yoğunlaşma bizde zamanla oldu. Babam gerçekten kolay kolay beğenmezdi. Fırça yerdik. Sildirirdi. Aynı kağıda on kere çizerdik. Hep nefsimize oynardı. Nefsimizi kırmak için çalıştırırdı” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.