Eklem ağrıları ve romatizma

Son Güncelleme: 17 Aralık 2015 - 9:31 0 Yorum Yazar:

0 Shares

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’de düzenlenen söyleşi programına katılan Prof. Dr. Mehmet Soy ‘Eklem ağrıları ve Romatizma’nın belirtileri ile tedavi yöntemlerini anlattı.

Eklem ağrıları ve romatizma

Medicalpark Bahçelievler Hastanesi’nin desteği ile BAKMER Konferans salonunda gerçekleşen programa ilçe kadınları yoğun ilgi gösterdi.

‘Eklem ağrısı tek başına romatizma değildir’

Türkiye’de Romatolog sayısının çok az olduğunu belirten Medicalpark Bahçelievler Hastanesi Romotoloji Hekimi Prof. Dr. Mehmet Soy şunları kaydetti, “Yaklaşık 4.000 hastaya bir Romatolog düşüyor. Romatizma türlerinden genelde yaygın olan intihaplı, intihapsız, kireçlenme, yumuşak doku romatizmalarını sayabiliriz. Bu romatizma hastalarının genel şikâyetleri ise dizi ağrısı, ayak üşümesi, parmaklarda küçük şişlikler vb. şeklindedir. Bunların çoğu kireçlenmeye girer. Akdeniz ateşi çocukluk döneminde başlar. Akdeniz ateşinin en önemli belirtisi ise karın ağrısıdır. Eklem ağrısı her zaman tek başına romatizma demek değildir. Tek başına ağız yarası romatizma ya da Behçet hastalığı demek değildir. Beraberinde mutlaka başka etkenlerin olması gerekir. Genelde kireçlenme dediğimiz hastalık dizlerde ve parmaklarda oluşuyor. Şuan ki ana tedavisi protezdir. Bu tedaviden önce mutlaka kilo verilmeli. Kimyasal bazı maddeler romatizmayı tetikleyebiliyor, aşırı kilo, aşırı stres, soğuk algınlığı romatizmayı tetikleyebiliyor. Romatizma sadece yaşlılarda değil her yaşta görülebiliyor. Sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülür. Sadece soğukta değil güneşte de ortaya çıkar.”

Romatizmanın artık tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirten Soy, sözlerine şöyle devam etti, “ Romatizma tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen vücuttan tamamen atılabilen bir hastalıkta değildir. Eklem sıvısının alınması zararlı değildir. Eklem sıvısı alınması gerekli ise zararlı değil aksine yararlıdır. Ne olduğunu bilmediğiniz ilaçları kullanmayın. Komşunuz ilaç öneriyor diye ilaç kullanmayı bırakmamız gerekiyor. İltihaplı romatizmalarda ağır ilaçlar kullanıyoruz. Halk arasında kortizon ile ilgili önyargılar vardır. Ama doktorlarımız durduk yere size ilaç vermezler. Hekimizin tavsiyelerini yerine getirerek ancak iyileşebilirsiniz.”


İlginizi Çekebilecek Diğer Linkler:

Eklem ağrıları ve romatizma ile Benzer Yazılar:

17 Aralık 2015 Saat : 9:31

Eklem ağrıları ve romatizma Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir