gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Elvis Presley Kimdir? - Elvis Priscilla Biyografisi -

17 Temmuz 2024 - 13:27

Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley Kimdir? Priscilla Ann Presley (Née Wagner , 24 Mayıs 1945 doğumlu) Amerikalı bir aktris ve iş adamı.

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2017 - 18:41

Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley Kimdir? Priscilla Ann Presley (Née Wagner , 24 Mayıs 1945 doğumlu) Amerikalı bir aktris ve iş adamı. O geç Amerikalı şarkıcı Elvis Presley’in eski eşi ve Graceland’ı Birleşik Devletler’deki en gözde turistik mekanlardan biri haline getiren Elvis Presley Enterprises’ın (EPE) kurucu ortağı ve eski başkanıydı . Oyunculuk kariyerinde Presley, Leslie Nielsen ile üç başarılı Çıplak Gun filminde rol aldı ve uzun süren televizyon dizisi Dallas’ta Jenna Wade rolünü oynadı .

Elvis Presley nereli

Priscilla’nın anne tarafından büyükbabası Albert Henry Iversen, 1899 doğumlu Egersund’un , Norveç .  İskoç-İrlandalı ve İngiliz kökenli olan Lorraine ile evlendiği Birleşik Devletler’e göç etti .  Onların tek kızı Anna Lillian Iversen, Mart 1926’da doğdu. Daha sonra ona çağrıldı – veya onun adı – Ann olarak değiştirildi. 19 yaşındayken Priscilla doğurdu. 

Elvis Presley doğum tarihi

Priscilla Ann Presley (Née Wagner , 24 Mayıs 1945 doğumlu) Amerikalı bir aktris ve iş adamı .

Priscilla’nın biyolojik babası ABD Deniz Kuvvetleri pilotu James Wagner’di.  Ebeveynleri Kathryn ve Harold Wagner’dı.  10 Ağustos 1944’de 23 yaşında, Priscilla’nın annesiyle evlendi; Üç yıldan fazla bir süre kalıyorlardı. Priscilla altı aylıkken evden ayrılırken uçak kazasında öldü. Priscilla bu “aile sırrı” keşfedince aile hatıra eski ahşap bir kutu ile karıştırmak ise o “bizim ailemizi tehlikeye korkuyordu olarak, o diğer çocuklardan tutmak için annesi tarafından teşvik edildi yakınlık”.

1948’de annesi Kanada’nın Quebec kentinde bulunan Paul Beaulieu adlı bir Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri görevlisiyle bir araya geldi . Çift bir yıl içinde evlendi. Beaulieu, Priscilla’nın yetiştirilmesini üstlendi ve şimdiye kadar tanıdığı tek baba oldu. Onun soyadını aldı  ve önümüzdeki birkaç yıl içinde o Üvey babanın Hava Kuvvetleri kariyer olarak büyüyen ailesi için bakım yardımcı hızla büyüdü onları taşındı Connecticut için New Mexico için Maine . Kendi deyişiyle, bu dönemde kendisini “iki ya da üç yılda bir üsse temelden hareket etmeye aldırış utangaç, hoş bir küçük kız” olarak tanımladı. Priscilla daha sonra rahatsız edici bir davranış gösterdiğini hatırlattı; çünkü hayat boyunca arkadaş edip edemeyeceklerini ya da her harekette tanıştığı yeni insanlara uyum sağlayabileceğini bile bilmiyordu.

Elvis Presley Kimdir?

1956’da Beaulieus , Texas , Austin’in dışındaki Del Valle’ye yerleşti ve yerleşti ancak yakında üvey babası, Wiesbaden , Almanya’ya transfer edildi . Priscilla bu habere göre “ezildi” ve ortaokul bitirdikten sonra arkadaşlarını geride bırakma ve yenilerini yapma korkuları bir kez daha zihninin ön planda kaldı.

Elvis Presley ve Priscilla, yeni doğan Lisa Marie, Şubat 1968

1966 yılının Noel’den kısa bir süre önce Elvis, Priscilla’yı önerdi. Hesaplar, Elvis’in evlenmeyi reddetmesi ve babasının Elvis’in Mann Yasası uyarınca suçlanmasını tehdit etmesi durumunda, Priscilla’nın hikayesini basına götürmekle tehdit ettiğini ileri sürdü ; “cinsel amaçlarla devlet sınırları boyunca küçük bir yol izlemek”.  Albay Parker , Elvis’in yöneticisi, kendisine yaptığı kayıt sözleşmesinde RCA “ahlak maddesi” ni hatırlatarak evlenmeye teşvik etmeye çalıştı.

1973’te Ladies ‘Home Journal’a röportajda Priscilla , kendisinin ve Elvis’in birlikte yaşamaktan oldukça mutlu olduğunu, ancak “o zaman insanların birlikte yaşamak güzel değildi” şeklinde bir öneride bulundu . Elvis’in aşçısı Alberta’nın hesapları, bir gün ağlamasını yakaladığı düğün yüzünden çok üzüldüğünü iddia ediyor. Düğünü neden bu kadar çok rahatsız ederse, sadece iptal etmediğini sorduğunda, “Başka seçeneğim yok” diye cevap verdi.  Elvis’in yakın arkadaşı Marty Lacker, Elvis’in evlilik isteksizliği hakkında da konuşmalar yapmıştır  , diğerleri Joe Esposito gibi Elvis’in Priscilla ile evlenmekten heyecanlandığını iddia etmiştir.

Elvis Presley Kimdir

Elvis Presley Kimdir?

1985 tarihli otobiyografisinde Elvis ve Me , Priscilla Presley’yi açıkçası cinselliği olmayan çok tutkulu bir adam olarak tanımlıyor. Ona göre,  şarkıcı, cinsel ilişki öncesi evlenene kadar beklemek zorunda kaldığını söyledi. “Başka şeyler yapamayacağımızı söylemiyorum, sadece gerçek buluşma, onu kurtarmak istiyorum” dedi. Priscilla otobiyografisinde bakire olduğunu ve Elvis’in düğün gecesine kadar seks yapmadığını söylüyor. Ancak bu iddia, biyografi uzmanı Suzanne Finstad tarafından sorgulanmaktadır.

Çift 1 Mayıs 1967’de Las Vegas’taki Aladdin Otel’de evlendi. Parker tarafından tanıtımı en üst düzeye çıkarmak için düzenlenen düğün, çok az sayıda davetli içeriyordu ve sadece sekiz dakika içinde bitti.  Bunu, hızlı bir basın toplantısı ve MGM, RCA ve William Morris Ajansı’ndan arkadaşlar, aile ve iş ortakları tarafından katılan 10.000 $ kahvaltı resepsiyonu izledi. Düğün, Elvis ile gerçek düğün törenine davet edilmeyen en yakın arkadaşları arasında çatlaklara neden oldu .  Kırmızı Batı, özellikle durum hakkında öfkeliydi. Elvis Presley Kimdir?

O ve karısı Elvis tarafından düğün için Las Vegas’a bizzat davet edildiler, fırsat için giyinmişlerdi ve son dakikada kendilerinin bulunmayacakları söylendi.  Şöhret yükselişinin başlangıcından bu yana Elvis’le birlikte olan ve Elvis’e kendi düğününde en iyi adam rolü vermiş olan Red için, Elvis için çalışmaktan vazgeçmeye karar veren bir hakaret bu kadar yeterliydi. Elvis’in bir çok arkadaşı da hayal kırıklığına uğramıştı ve yıllarca kendisine karşı kızgınlık duyuyordu, ancak esasen Parker’ı Elvis’in dışlaması için suçladı. 

Resepsiyonun ardından, Elvis ve Priscilla özel bir jetle bindi ve Palm Springs’te kısa bir balayı yaşadı.  4 Mayıs’ta Memphis’e geri uçtu ve üç haftalık bir mola için Mississippi devlet hattının hemen üzerindeki özel çiftliklerine geri çekildi.  Elvis’in iç çemberinin birçoğu onlara katılmıştı, ancak çoğunlukla çift yalnız kaldı ve Memphis Mafya’ya izin verilmeden birbirlerinin şirketinden keyif alabildi .  Priscilla, uygun bir eş olabilme şansını keşfetti; pişirme, temizleme ve kocası için yıkama. “Ev oynamaya bayılırım” diyerek sonradan şunları ekledi: “Burada kendim bakmak için bir fırsat vardı, bizi şımartacak bir hizmetçi ya da ev bakıcısı yok” dedi. Çeteleri iyileştirmek için Elvis ve Priscilla, orijinal törenlere katılamayan arkadaşlar ve aileler için Graceland’da 29 Mayıs’ta bir başka resepsiyon düzenlediler. Elvis Presley Kimdir?

Kısa süre sonra, Priscilla hamile olduğunu öğrendi. Elvis’le nihayet bulduğu yakınlığı yok edecek kadar erken bir gebeliğe kızmıştı.  Daha önce kendisine doğum kontrol hapları alıp almayacağını sormuştu, ancak Elvis henüz tamamlanmadıklarında ısrar etmişti.  Kürtaj düşünüyor, hatta bir noktada Elvis’le tartışıyordu, ama ikisi de onunla yaşasalar dahi kendileri ile yaşayamayacağına karar verdiler. Tek çocuğu Lisa Marie , düğününden dokuz ay sonra, 1 Şubat 1968’de doğdu.

Priscilla, 1985 otobiyografisinde Elvis ve Me adlı eserinde Elvis’in Live a Little’ı, Love the Little’ı (1968) özel dans dersleri almaya başladığı zamanlarda yazdı . Kitabın içinde sadece Mark olarak bilinen öğretim görevlisine derinden ilgi duydu ve kısa bir ilişkinin olduğunu itiraf etti.  Bununla birlikte, “Elvis’le olan ilişkimden çok daha fazlasına ihtiyacım olduğunu fark ettim” dedi.

Priscilla’nın olayıyla ve eş yıldızlarıyla ve lider kadınlarla olan Elvis’in on-and-off ilişkilerine rağmen, evlendikleri ilk birkaç yıl çift için mutlu bir zaman gibi görünüyordu. Bununla birlikte, Elvis’in kariyeri 1968’deki televizyon programından sonra tekrar başladığında, Las Vegas’ta turne ve oyun oynuyordu. Elvis ayrıca, Priscilla’yı Lisa Marie ile evde bırakan diğer kadınları açıp kapamaktadır. Elvis’in sık sık uzakta olması nedeniyle, evlilik katlandı.

Elvis Presley eşi

Elvis keskin bir karate öğrenciymiş ve onu alması için Priscilla’yı ikna etmişti. Priscilla bunun iyi bir fikir olduğunu düşündü, çünkü konsantre olacağı bir hobisi varsa yalnız geçirdiği zamanı geçirecekti ve ayrıca Elvis’in çıkarlarını paylaşmaya da hevesliydi.  Elvis’in önerileri üzerine Priscilla , 1972’de sahneye koyduğu Elise konserinden birinde karate eğitmeni olan Mike Stone’tan ders almaya başladı.

Yakında onunla bir ilişki başladı.  Priscilla, kitabında “Mike’la olan ilişkim şimdi bir ilişki haline geldi, Elvis’i hala çok sevdim, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde kaderim hakkında çok önemli bir karar vermem gerektiğini biliyordum.” Daha sonra “Elvis yeni huzursuzluğumu algılamış olmalı” dedi.  Birkaç ay sonra, Elvis’in onu otel paketinde görmek istediğini söyledi. Daha sonra kitabında Elvis’in “beni zorla sevdiğini … [söylediği gibi]” Bu gerçek bir erkeğin kadına nasıl sevdiğini “yazdığını yazıyordu.

Elvis Presley Karısı

O daha sonra bir röportajda o olayı açıklayan sözcük seçiminden pişman olduğunu söyledi ve bunun bir abartı olduğunu söyledi. Olayı takiben, “Gerçekten incinen şey bana bir kadın olarak duyarlı olmadığı ve barış çabası çok geçti” derken, eylemlerinin uzlaşma veya tazminat konusundaki kasıtlı bir girişim olduğuna işaret etti. Yıllarca ona zarar veren ve hoşnutsuzluğa neden olan bir Priscilla cinsel ilgisi. Priscilla, “Bize evlilikten önce, bir çocuğu olan bir kadına hiç aşk yapamayacağını söylemişti” kitabında belirtiyor. ve daha sonra kendi cinsel işlev bozukluğunun kişisel yansımalarını dile getirdi “Ben kendi cinselliğimden kadın olarak şüphelenmeye başladım, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarım gerçekleşmemişti.”  Bu olaydan sonra, Priscilla “bu sevmek için büyüdüğüm nazik, anlayışlı bir adam değildi” diye özetledi.

Priscilla olayı nedir?

42 yaşında ölen “Rock’n Roll Kralı” Elvis Presley’in eski eşi Priscilla Presley, bir daha evlenmemişti. Elvis Presley yaşadığı müddetçe yeniden evlenmeme yemini ettiği iddia edilen Priscilla Presley, söylentileri doğruladı ve yıllar sonra itirafta bulundu.

Elvis ve Priscilla 23 Şubat 1972 tarihinde ayrılmış ve Temmuz’da yasal ayrılması için 26. dosyalanmış  Priscilla kamu kayıtlarına mevcut onu ev adresini yapmak zorunda ve bu nedenle onu ve Lisa Marie hem güvenliğini riske önlemek için Elvis 8 Ocak 1973 tarihinde boşanma davası açtı  daha sonra o ay Elvis bildirildi Stone hakkında paranoyak oldu ve dedi ki: “Orada bana çok fazla acı … Taş  ölmeli” Patlamaları, hekimin büyük doz ilaçlarla bile olsa, onu sakinleştiremediği yoğunlukta devam etti. Kızgın bir iki gün sonra, Elvis’in arkadaşı ve muhafızı, Red West, bir sözleşmenin öldürülmesi için soruşturma açtı. Stone, ancak Elvis’in “Aw cehennem, şimdilik bırakacağız” dediğinde rahatladı Belki biraz ağır. ”  Boşanma 9 Ekim 1973’te sonuçlandırıldı.

Çift, kızlarının velayetini paylaşmayı kabul etti ve Priscilla’ya 725.000 $ ‘lık nakit ödenmesi ve eş destek, çocuk bakımı, Elvis’in yeni yayıncılık şirketlerinin% 5’i ve Beverly Hills evinin satışının yarısı kadar gelir sağlandı. Aslen çift çiftler daha küçük bir anlaşmaya karar verdiler; 100.000 dolarlık geçici ödeme, aylık 1.000 dolarlık desteğe ve aylık 500 dolarlık çocuk desteği. Priscilla kendi başına yapmaya ve Elvis’e olan evliliğin para ile ilgili olmadığını kanıtlamaya hevesliydi. Bununla birlikte, kısa bir süre sonra, yeni avukatları, Elvis’in bir yıldızının eski eşi ve çocuğu için daha fazla para biriktirebileceğine işaret ederek, onu talep etmeye ikna etti.

Priscilla ve Elvis, boşanma ellerinin bulundukları günlerde adayı terk ederek yakın kaldı. 

2006 yılında Graceland konağının Ulusal Tarihi Bir Simgesel Yapı olarak belirlenmesi
1973’te Elvis’ten ayrıldıktan sonra Presley, arkadaşı ve stilist Olivia Bis ile ortak girişim kurdu. Birlikte Los Angeles’ta Bis & Beau adlı giyim butiği açtılar. Elvis, Priscilla’nın girişimini destekledi ve hatta tanıtım için promosyona yardım etmek için halkla ilişkilerde birkaç arkadaşıyla temasa geçti.  Mağazanın açılmasını teşvik etmek için 1973 yılında yapılan röportajda Priscilla, “Ayrıldıktan sonra, ne yapmak istediğimi aklımdan geçirmek zorunda kaldım ve Olivia ile uzun zamandır birlikte çalıştığım için kendi kıyafetlerimi profesyonelce denemeye karar verdim, ikimiz de dükkan için tasarım yapıyor ve bize diken diken ediyorlar. ” Dükkân başarılı bir girişimdi, şöhret müşterileri Cher ,Lana Turner , Barbra Streisand ve Natalie Wood düzenli olarak alışveriş yapıyor.  Dükkan 1976’da kapandı. 

Elvis’in 1977’de ölümünden sonra, Priscilla, yalnızca varisi olan mirasçı kızı olan Lisa Marie (daha sonra sadece 9 yaşındaydı) için infaz görevini yerine getirdi.  Graceland’ın kendisi yılda 500.000 $ ‘a maliyete maloldu ve masraflar Lisa Marie’nin mirasını sadece 1 milyon dolara düşürdü.  Mülkiyet ve diğer masraflar nedeniyle ödenmesi gereken vergiler 500.000 doları aştı.

Graceland’ı satmak zorunda kaldıkça, Priscilla diğer ünlü evleri / müzeleri inceledi. Graceland’ı bir turistik cazibe merkezi haline getirmek için bir CEO’su olan Jack Soden’i kiraladı. Graceland 7 Haziran 1982’de halka açıldı. Presley’in kumarları ödendi; Graceland’ın kapılarını açtıktan sadece dört hafta sonra, mülk yatırım yaptığı tüm parayı geri kazandı. Priscilla, Elvis Presley Enterprises’ın (EPE) başkan ve cumhurbaşkanı oldu ve Lisa Marie 21 yaşında gelene kadar görevde kalacağını söyledi. Presley’nin rehberliğinde, şirketin servetleri yükseldi ve nihayetinde güven 100 milyon doları aştı. Elvis Priscilla Kimdir?

1988’de Presley, kendine özgü parfümlerini başlattı ve bunu bir dizi ketenle takip etti. Ayrıca, Einstein ile Kahvaltı ve Graceland Bulma da dahil olmak üzere birkaç film yapımında yardımcı oldu .  Eylül 2000’de Presley Metro-Goldwyn-Mayer yönetim kuruluna seçildi .  Her zaman destekleyici, 2015 yılında Priscilla, ” If I Can Dream: Elvis Presley, Royal Philharmonic Orchestra ” başlıklı 14 parça bir albümün yapımcılığını üstlendi . “Elvis burada olsaydı, günümüzün herkese olduğu gibi, evrim geçiriyor ve risk alıyor” dedi.

Ayrıca o yıl ABD Genel Sekreteri Megan Brennan ve Priscilla Presley, 1955’te fotoğrafçı William Speer’in çektiği siyah beyaz bir Elvis’in “sonsuza kadar” damgasını vurdu. Bu USPS damgası onun ikinci bağlılığıydı. 1993 yılında yayınlanan ilk Elvis damgası,  Posta Servisi tarihinin pulları en popüler baskısı oldu. Elvis, iki farklı damga koleksiyonunda yer alan ilk müzik sanatçısı oldu.

Elvis’in daha önceki filmlerinin birçoğunu finanse eden bir Hollywood yapımı Hal B. Wallis , bir sözleşmeye Priscilla imzalamakla ilgilendiğini göstermişti.  Bununla birlikte, Elvis’in eşinin herhangi bir kariyere sahip olmasına izin verme niyeti yoktu; Bence o sırada çok yaygın olan bir şey olsa da “bir kadının yeri evde adamına bakıyordu”.  Priscilla dans ve modelleme konusunda bir ilgi göstermişti, ancak Elvis’in görüşüne dair bilgisi, onu kariyer olarak görmek yerine onları hobi olarak sakladığı anlamına geliyordu. Bir zamanlar yerel bir mağaza için model yapma fırsatı yakaladı, ancak Elvis bunu duyduğunda, vazgeçmesini istedi.

Presley’e başlangıçta Charlie’nin Melekleri’ndeki meleklerden biri olarak bir rol teklif edildi . Gösteriyi sevmediği için rolü reddetti.  Priscilla , 1980’de Amazing Animals’ın eşbaşkanları olarak televizyonda ilk kez yerini aldı. 1983’te, “Manhunter” başlıklı The Fall Guy adlı sezonun 2. Bölümünde profesyonelce hareket etmek için ilk şansını buldu.

Daha sonra , Michael Landon’la birlikte oynadığı, Aşk Sonsuza Kadar Bir Televizyon Filminde Rol Buldu . Her ne kadar oyuncu kadrosunun ve mürettebatın çoğu tarafından iyi muamele gördüyse ve oyuncusu onun ortak yıldızlarının birçoğu tarafından övdü, ancak Landon sette çalışmayı zor buldu.  Televizyon filmi yayınlandıktan sonra, Presley, sabun operası Dallas’ta Jenna Wade rolünü üstlendi. Jenna, 1970 ve 1984’te Bobby Ewing’i iptal etti ve sonra Naldo Marchetta ile evlendi. Bobby popüler prime time sabun operası Dallas’la Pamela Barnes’la evlenmeye devam etti . Bobby Ewing’in eşi olarak beş yıl rol oynamış, gösteriyi 1988’de diğer bölümlere odaklanmak üzere bırakmıştır. Elvis Priscilla Kimdir?

1988’de Presley, Çıplak Silah’da Leslie Nielsen’in karşısında rol aldı : Polis Dosyalarının Dosyalarından! Jane Spencer gibi. Presley, dizinin sonraki iki filminde yer almaya devam edecekti: Çıplak Silah 2½: Korkunun Kokusu (1991) ve Çıplak Silah 33/3: Nihai Hakaret (1994). 1990’lı yılların sonlarında Melrose Place , bir Melek tarafından dokunan ve Spin City’in de bulunduğu bir dizi televizyon dizisinde misafirperverlik yaptı.

Presley, Karamsar ilk buluşmasını Warwick Davis’in karşısında oynayan 2012 yılbaşı sırasında New Wimbledon Theatre’da ( Wimbledon , Londra ) Snow White ve Yedi Cüceler’de yaptı . 

2003’te Priscilla Presley

2003 yılından bu yana Presley Büyükelçisi olmuştur Rüya Vakfı , bir Noel Barbara ölümcül hasta yetişkinler ve aileleri için tabanlı dilek-verme organizasyonu. 

Ekim 2017’de Presley’nin Scientology Kilisesi’nden çıktığı medyada hemen reddedildi.  Presley, 2013’te Tennessee Valisi Bill Haslam’a gönderdiği bir mektupta Tennessee Ag-Gag Bill’i aleyhinde konuştu . Presley, kendisine ve Elvis’in atlara olan sevkini gösterdiler ve yasanın hayvanların zulüm soruşturmalarını engelleyeceği ve atlar ve diğer çiftlik hayvanları için korunmaları azaltacağı endişesini dile getirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.