Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’de 2016-2017 dönemini programları başladı.

Buna bakmak ister misiniz.
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
Son Güncelleme :

29 Eylül 2016 - 14:53

tanıtım ekle

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’de 2016-2017 dönemini programları başladı. Endokrinoloji

Spor, sanat ve sağlık alanında pek çok başarılı etkinlik ve programa imza atan BAKMER yeni dönem açılışını ‘Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları’ konulu bir söyleşi programı ile yaptı. Uzm. Dr. İlkay Çakır tarafından verilen eğitime Başakşehirli kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Uzm. Dr. İlkay Çakır, “Sağlıklı ve aktif bir hayat sürerek diyabet riskini % 40, % 50 düşürebiliriz.” Açıklamasını yaptı.

‘Diyabet yaşam tarzımızla beraber gelen bir hastalık’

Uzm. Dr. İlkay Çakır, “Diyabet yaşam tarzımızla beraber gelen bir hastalıktır. Günümüzde diyabet hastalarının sayısı arttı. 2000’li yıllarda diyabet hastalığı yüz kişiden beşinde görülüyordu artık 2007’den sonra yüz kişiden on tanesi diyabet hastası. Diyabet önlenebilir bir hastalık ama daha öncesinde neler olduğunu bilip ona göre tedbir almamız gerekiyor. Diyabet ömür boyu devam eden bir hastalık. Ülke nüfusunun yaşlanması gene diyabetin artışında bir etkendir. İnsülin keşfedilmeden önce insüline bağımlı olan diyabetlilerin yaşam şansları yoktu. İnsülin keşfiyle beraber tedavisi de daha kolaylaşmış bir hastalık oldu. Son 12 yıl içerisinde diyabet sıklığı maalesef artmış durumda. Yüz kişiden on dördünde diyabet var. Diyabetinin bu kadar hızlı artışının altında nedeni yaşam tarzımızın altında yatıyor. Diyabetin en önemli ve sık rastlanır nedeni obezite ve fiziksen aktivitenin azalması yatıyor.”

Uzm. Dr. İlkay Çakır konuşmasında diyabet hastalığının sebep olduğu etkilere dikkat çekti “Diyabetli olmak aslında yaşam kalitesini azaltan bir hastalık biliyorsunuz. Diyabetlilerin ağızları çok kuruyor, çok su içiyorlar, çok sık idrara çıkıyorlar. Bu buz dağının görünen kısmı maalesef. Diyabette yaşam süresi de çok ciddi bir şekilde kısalıyor. Diyabet aklınıza gelebilecek her doku ve organı etkileyebilecek bir hastalık. Dünya geneline ölüm nedenlerinde dördüncü sırada yer alıyor. Her yıl diyabete bağlı olarak 3 milyon kişi ölüyor ve bunların çok büyük bir kısmı kalp damar hastalıkları nedeniyle kaybediliyor.” Endokrinoloji

Çakır, diyabetten korunmak içinse şu önerilerde bulundu, “Diyabeti erken tanıyıp, tedavi edebiliriz. Diyabete bağlı komplikasyonları geciktirebiliriz ya da mümkünse önleyebiliriz. Şeker hastalığı kırmızı pembe tenli kişilerde, İspanyol kökenli kişilerde veya siyah ırkta daha sık görülüyor. Kendi ülkemizi düşündüğümüz zaman ise ailesinde şeker hastalığı olanlar, gebelikte şekeri çıkanlar iri bebek doğurmuş olanlarda ailesinde diyabet hastası olup olmadığı araştırılmalıdır.”

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.