Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir

Son Güncelleme: 23 Ocak 2013 - 9:14 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Güvercintepe Bilgievinde düzenlenen “Ergen Psikolojisi” konulu söyleşi programına katılan Uzman Pedagog ve Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber” insan hayatında en hızlı ve fırtınalı zamanlar ergenlik döneminde yaşanır.

Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir

Bu dönem de anne ve babalar zorla çocuklarına bir şey yaptırmamalılar” dedi.

Bireysel gelişim çağının en hassas dönemlerin başında gelen ergenlikte yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine anne babalara önerilerde bulunan Teber” eskiden hayatın merkezinde çocuk yoktu. İş hayatı vardı. Bu yüzden çocukların ergenlik dönemine ait sorular yoktu. Günümüzde ise yaşam şartlarının düzelmesiyle anne ve babalar çocuklarına daha fazla zaman ayırdı ve hayatımız çocuk merkezli oldu” şeklinde konuştu.

Ergenlikte gençlere hoşgörülü davranmalı

Ergenlik döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimler üzerine konuşmasını sürdüren Teber” Anne ve baba çocukta yaşanan boy artışı, ses kalınlaşması ve cinsellik gibi konularda  mutlaka çocuğa bilgi vermeli. Anneler kızlarıyla babalar da oğullarıyla bu bilgileri paylaşmalı. Bu dönemde çocuk ailesinden daha fazla arkadaşlarını örnek alır. Çocuğun bu dönemde yapacağı hatalara karşılık cezalandırılmamalı aksine daha hoşgörülü olunarak çocukla iletişim kanalları her zaman açık bırakılmalı” dedi.


Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir ile Benzer Yazılar:

23 Ocak 2013 Saat : 9:14

Ergenlik, fırtınalı bir dönemdir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir