İhsan Süreyya Sırma Kimdir? Kaç Yaşında? - Kayaşehir İstanbul

14 Nisan 2024 - 01:40

İhsan Süreyya Sırma Kimdir? Kaç Yaşında?

Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA Kimdir? 1944 yılında, Siirt’in Pervari ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Pervari”de yaptıktan sonra; Orta ve lise öğrenimini Siirt”te tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1966 yılında mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptı.

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2017 - 16:38

İhsan Süreyya Sırma Kimdir? Kaç Yaşında?

Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA Kimdir? 1944 yılında, Siirt’in Pervari ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Pervari”de yaptıktan sonra; Orta ve lise öğrenimini Siirt”te tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1966 yılında mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptı. Fransa’da doktorasını tamamladı.

İhsan Süreyya Sırma Kimdir?

Büyük siyer âlimi merhum Muhammed Hamidullah’ı yakından tanıdı ve onun öğrencisi oldu. 1973 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi hocalığı yaptı. 1993 yılında Sakarya Üniversitesine geçti. 1995 yılında bu üniversiteden emekli oldu.

İslam Tarihi dalında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmî makalesi yayınlanan İhsan Süreyya Sırma Hoca, birçok gazete ve dergide yazılar yazdı. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Sırma Hoca, hâlen ilmî çalışmalarına devam etmektedir.

İhsan Süreyya Sırma Kaç Yaşında?

1944 yılında, Siirt’in Pervari ilçesinde doğmuş olan İhsan Süreyya Sırma 2024 yılı itibari ile 80 yaşındadır.

Üniversite öğrenimi sırasında, bir müddet Batman”da, Türk Petrollerinde işçi, bir müddet de Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memur olarak çalıştı.

1967 baharında, devlet doktora burs sınavını kazanarak, İslâm Tarihi dalında doktora yapmak üzere Fransa’ya gitti. Paris’te, College de France”da Prof. Dr. Jacques Berque”le başladığı doktora öğreniminin yan çalışmaları içerisinde, Arapça öğrenimi için 1969-1970 ders yılında Tunus’ta bulundu; ve Zeytuna Üniversitesinde, Arapçanın yanı sıra, Büyük sosyolog Fadıl b. Aşur’un derslerine devam etti.

1973″te“İslâmî İlimler” dalında doktor olarak Türkiye’ye döndü. 1973-74 ders yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi hocalığı yaptı. 1974 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde İslam Tarihi Doktoru olarak göreve başladı.

1980 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör oldu. 1993 yılında naklen Sakarya Üniversitesine geçti; ve 1995 yılına kadar bu Üniversitenin İlahiyat Fakültesinde İslam Tarihi öğretim üyeliği yaptı; ve aynı yıl zorla bu üniversiteden emekli edildi. 1995-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

İhsan Süreyya Sırma Kimdir

İhsan Süreyya Sırma Kimdir? Kaç Yaşında?

İslam Tarihi dalında 30 kitabı, ve 200″ü aşkın ilmî makalesi yayınlandı. Ulusal, ve uluslar arası bir çok konferansa katılarak tebliğler sundu; Zaman, Yeni Devir, Milli Gazete, Yeni Şafak gibi gazete; ve İslâm Mecmuası, Yeni Dünya, Bilgi ve Hikmet, Tarih Dergisi, Tarih Enstitüsü Dergisi, Tarih ve Toplum gibi değişik dergilerde, tarihle ilgili makaleler yazdı. Kanal 7″de dört seneyi aşkın bir süreyle “Seyahatnâme” adı altında tarih programları yaptı. Kendi alanındaki araştırmalarını takip edip sürdürecek derecede Fransızca, İngilizce, Arapça, ve Farsça bilmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.