İstanbul Haliç’teki 560.yıl coşkusu

Son Güncelleme: 30 Mayıs 2013 - 3:24 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İstanbul’un Fethi münasebetiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 560. Fetih Yılı programı Balat Sahili’nde izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattı.

İstanbul Haliç’teki 560.yıl coşkusu

İstanbul’un 560. Fetih Yılı programı

Ellerindeki Türk Bayraklarıyla Balat Sahilini dolduran binlerce kişi ışık, su, ses, lazer, havai fişek gösterisi ve Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü’nün konseriyle unutamayacakları bir gece geçirdi.

Balat’daki programa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Osmanoğlulları ailesinin üyeleri de ilk kez katıldı. Filistin’in Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Rahiba Diab’da davetliler arasındaydı.

Programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un fethinin kente barış ve hoşgörü getirdiğini söyledi. Ecdadı hayırla yad ettiklerini anlatan Başkan Topbaş, Ecdadın hatırasına sahip çıktıklarını kaydetti.

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da yaşayan başka kültürlerden insanların yaşam tarzlarını karışmadığının altını çizerek İstanbul’un adeta hoş görü kenti haline geldiğini söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Fatih Sultan Mehmet Han fethin 2.günün de sokaklarda askerlerin dolaşmasını yasakladı ve kente Belediye Başkanı atadı. Bu kültür İstanbul’la özdeşleşti. Bizler de asırlardan beri bu kentin sokaklarında değişik kültür ve inançlardan insanlarla birlikte yaşıyoruz. Bu bizim genlerimizde var. Fatih döneminden beri bu böyle ve hiç değişmedi, değişmeyecek.”

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından görsel şölen başladı.

Haliç üzerine kurulan platform üzerinde 15 dakika boyunca su, lazer, havai fişek ve ışık şovu yapıldı.

10 dakikalık İstanbul Fethi’ni anlatan film gösteriminden sonra Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü deniz üzerinde Mehter Konseri verdi. Mehteranın mini konserini havai fişek gösterisi takip etti.

Gösteriler için Haliç – Balat bölgesinde su üzerinde 200 metre
uzunluğunda platformlar ve 10 tekneye yerleştirilen ışık, ses, su,
lazer, video, pyroteknik ve havai fişeklerle fetih coşkusu yaşattı.

21.00’da başlayan gösterilerde dev ekrandan Fetih öyküsünü anlatan film izletildi. Kutlamalarda, 100 adet yüksek güçlü efekt ve tarama ışığı, 17 adet yüksek güçlü yeşil ve RGB lazer, 147 değişik efektli su fıskiyesi, 220 adet su altı aydınlatma LED ışığı, 5 adet 12 metre ve 10 adet 8 metre olmak üzere toplam 15 adet alev efekti, 5 adet ekstrem patlama ve alev efekti olan “benzinatör”, 380 adet değişik efektli pyroteknik malzeme binlerce havai fişek kullanıldı.


İstanbul Haliç’teki 560.yıl coşkusu ile Benzer Yazılar:

30 Mayıs 2013 Saat : 3:24

İstanbul Haliç’teki 560.yıl coşkusu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir