Kalekol nedir? Başakşehir'de Kalekol Açıldı - Kayaşehir İstanbul

19 Nisan 2024 - 06:01

Kalekol nedir? Başakşehir’de Kalekol Açıldı

Başakşehir’de yapımı tamamlanan Kalekol’un açılışını gerçekleştiren İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Bütün polisimiz, jandarmamız mesai kavramını unuttular

Son Güncelleme :

26 Mayıs 2017 - 8:55

Kalekol nedir? Başakşehir’de Kalekol Açıldı

Başakşehir‘de yapımı tamamlanan Kalekol’un açılışını gerçekleştiren İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Bütün polisimiz, jandarmamız mesai kavramını unuttular, insanüstü bir gayretle çalışıyorlar. Dinlenmeye hiç vakit bulamıyorlar. Bizim insanımız kendini güvende hissetmiyorsa biz kendimizi vicdanen müsterih sayamayız” dedi. Kalekol nedir?

Başakşehir Şahintepe Mahallesi’nde Başakşehir Belediyesi tarafından inşa edilen “güvenlik merkezi” hizmete açıldı. Başakşehir, Esenyurt, Esenler, Bağcılar ve Arnavutköy ilçelerindeki terör ve toplumsal olaylara hızlı müdahale edilmesi amacıyla yapılan güvenlik merkezinin hizmete sunumu için yapılan açılış törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir İlçe Emniyet Müdürü Levent Binici, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcıları ve vatandaşlar katıldı. Kalekol nedir

Başakşehir’de Kalekol

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ilçe olarak en ciddi problemlerden birinin asayiş problemi olduğunu belirterek ,” Dışarıdan Başakşehir dendiği zaman akla güzel yerler gelse de mağdur yerlerimiz var. Yeni bir ilçeyiz, büyük bir ilçeyiz. Bizim ilçemizde Bahçeşehir gibi ilk planlı şehirleşmenin örneği olan yer var. Başakşehir etaplar da 2000’li yıllar da planlı yapılmış yerler var ama bizim Şahintepe ve Güvercintepe gibi mağdur yerlerimiz de var. 2007 yılında yapılan araştırmada Şahintepe İstanbul’un en mağdur mahallelerinden birisiydi. Çünkü bu bölgede vatandaşımız gelmiş aslında iyi niyetli buradaki vatandaşlarımız hemen boş bir arazi görüp buraya bir gecekondu yapalım dememişler.

Ben tapumu alayım diyenlerden oluşuyor buradaki vatandaşlarımız. Ama zamanında kamu olarak görevimizi iyi yapmadığımızdan dolayı vatandaş istediği yerden almış istediği şekilde yapmış. Maalesef kamu burada görevini yapmayınca emlakçılar burada görevini yapmış. Yolun nereden geçeceğini okulun nerede olacağını cami olarak nerenin olacağını emlakçılar belirlemiş.

Burada aslında vatandaş yanlış yapılaşma yapmamış emlakçının dediğine uyan vatandaş devlet dediğinde neden uymasın. Devlet orada imar planı yapsa kamu alanlarını ayırsa vatandaş buna neden uymasın. Ama onlar eksik olunca maalesef böyle sıkıntılı bölgeler oluşmuş. Buraların problemleri çözülüyor ama ben hep şunu söylüyorum bugüne kadar sıkıntı çok çekildi ama inşallah bu mahalle hem ilçemizin hem de İstanbul’un en güzel yeri olacaktır. Bu kalekol artık tamamen bölgeye hitap edecek anında olaylara müdahale edebilecek içerisinde sadece çevik kuvvetin olmayacağı bütün emniyet birimlerinin olduğu bir merkez olacak. Bu merkez bu mahallenin rahata ermesi için atılan ilk adımlardan bir tanesi.” diye konuştu.

Kalekol nedir?

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, yapılan binaya “kalekol” demekten daha ziyade “güvenlik merkezi” denilmesi gerektiğini söyledi. Çalışkan, “Duvarların her türlü saldırıya dayanıklı olan binanın Doğu ve Güneydoğu’daki sınır bölgelerinde inşa edilen kalekollardan farklı olduğunu belirterek, burada çevik kuvvet, özel tim, terörle mücadele ve asayiş birimlerinin konuşlanacak. güvenlik açısından İstanbul’da gönüllerinden geçen plan, proje ve hayallerinin olduğunu belirterek, “Önceliklerimiz var. Birinci önceliğimiz terör.

Kalekol nedir

Kalekol nedir? Başakşehir’de Kalekol Açıldı

En önemli mücadele terörle ilgili kısmı. Sırasıyla devam eden, toplumsal, asayiş ve diğer olaylar. Ben şöyle bir şey hayal ediyorum. Vatandaş ‘imdat’ dediğinde, yardım istediğinde gelebileceğimiz en kısa sürede bizim için en kıymetli şey. İhtiyaç duyulduğunda polisin vatandaşın yayında olması bizim için en önemli kıstas. Merkez üs diyebileceğimiz, çevik kuvvet, özel hareket, terörle mücadele ve asayiş birimlerinin olduğu ve hepsinin ortak kullanacağı üs olacak şekilde merkezler de oluşturuyoruz. Bunlardan bir tanesi burası. Çok kısa sürede büyük masraf yapıldı ve burası inşa edildi” diye konuştu. 

Vatandaşlar, “lütfen polisle irtibatınızı kesmeyin” diye seslenen Çalışkan, sözlerini şöyle tamamladı: “En ufak bir sorun olduğunda polise ulaşın. 155’i kullanın. Polisimizle irtibatınız ne kadar kuvvetli olursa, güvenlik başarı da o kadar artacak.”

‘HALKIMIZ GÜVENDE DEĞİLSE MÜSTERİH HİSSEDERİZ’

Beslenmeden sonra eğer güvenliğiniz yoksa, sizin o yaşamdan beklediğiniz kaliteyi ve huzuru bulmanız mümkün değil diyerek sözlerine başlayan İstanbul Valisi Vasip Şahin,“ Devletin de en önemli görevlerinden birisi, vatandaşının huzurunu, sükununu ve mutlu yaşamasını sağlamaktır. Bizler de İstanbul’da bu noktada elimizden gelenin en fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda güvenlik güçlerinin mesai mefhumu gözetmeksizin sürekli büyük bir gayretle çalışıyorlar dedi.

Vali Şahin, “Bizim insanımız kendini güvende hissetmiyorsa biz de kendimizi vicdanen müsterih addedemeyiz. Güvenlik vazifesinin başarıya ulaşması için vatandaş ile kolluk kuvvetlerinin çok sıkı bir diyalog içinde olması gerektiğini, diyalogun çok güçlü olduğu takdirde, sorunların daha başlamadan çözülebileceğini” söyledi.

Vali Şahin, Huzur Operasyonlarının vatandaşların katılımı ve katkısıyla çok daha verimli olduğunu kaydederek, “Vatandaşlarımızı her zaman yanımızda görmek istiyoruz. Bugün burada açılışını yaptığımız bu merkez, bu güvenlik ihtiyacının karşılanması noktasında çok önemli görev ifa edecek” dedi.

Konuşmaların ardından kalekolun açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol üyeleri, emniyet mensupları ve mahalle sakinleri kalekolu gezdi. Bu sırada açılışa gelen çevre sakinleri çocuklarıyla demir parmaklıkların arkasına geçip nezarethanede hatıra fotoğrafı çektirdi.

İstanbul’da kalekol

Şahintepe Mahallesi’nde inşa edilen güvenlik merkezi yapısı itibarıyla İstanbul’da bir ilk olma özelliği taşıyor. Çevik kuvvet, terörle mücadele, özel hareket ve asayiş birimleri ile bu ekiplerin kullandığı zırhlı araçlar konuşlandırılacak. Terör olaylarının yaşandığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin İran ve Suriye sınırına yakın noktalarda yapılan yüksek kuleleri olan “kalekolları” andıran merkezde güvenlik ön planda tutuldu. Kalekol nedir

Yaklaşık 3 dönüm arazi üzerine inşa edilen binanın etrafında yüksek duvarlar bulunuyor. Ayrıca tahrip gücü yüksek silahlara dayanıklı duvarlarıyla dikkati çeken ve 10 metre yüksekliğinde 2 kulesi olan merkezde, görev yapacak güvenlik personelinin rahat yaşam koşulları da göz önünde bulunduruldu.

Her biri 4 milimlik kurşungeçirmez camları bulunan merkez, çelik bariyerler, sağlam kolon ve kirişlerden oluşuyor. 500 metrekarelik alan üzerine kurulan binanın kapladığı alanın büyüklüğü ise 3 bin metrekare.

İki acil çıkış kapısı bulunan merkezde, terör ve toplumsal olaylara ani müdahale ekiplerinin 7/24 saat kalabilecekleri ortamlar oluşturuldu. 5 ofis, 2 yatakhane, çok amaçlı kafeterya, dinlenme alanları ve nezarethanenin bulunduğu merkez, emniyet birimleri tarafından çok amaçlı olarak kullanılacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.