Kantin denetimleri başladı

Son Güncelleme: 30 Eylül 2015 - 9:15 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi eğitim kurumları kantinlerinin denetliyor.

Kantin denetimleri başladı

Başakşehir Belediyesi okulların açılmasıyla eş zamanlı olarak ilçe genelinde faaliyet gösteren okul kantinlerinde denetimlere başladı.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü denetimlerde eğitim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmeleri kontrol ediliyor. Okul kantinlerinde çalışan personellerin hijyen kurallarına uygunlukları ve satışı yapılan gıda maddelerinin standartlara uygunlukları denetliyor.

Denetimler tüm ilçe okullarında yapılacak

Okulların açılmasıyla öğrencilerin sağlığını tehdit edecek unsurların oluşmasını önlemek amacıyla yapılan çalışmalarda ilçede bulunan tüm okul kantinleri denetlenecek. Üç haftaya kadar bitmesi planlanan denetimler de dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (obezite) sebep olabilecek yiyecekler, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, aromalı içecekler, kızartma ve cipsler vb. yiyeceklerin satışının yapılmasına izin verilmiyor. Bu tür yiyecek madde satışı yapılan kantinlere ise cezai işlem yapılıyor.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Ataner Bozkurt yapılan denetimlerin kanun değişikliklerine uygun olarak yapıldığını belirtti. Veteriner Hekim Bozkurt “İlçemizdeki bütün kantinlerde denetimler yapıyoruz. Okulların açılmasıyla birlikte bu denetimlere başlıyoruz. Bugün Bahçeşehir Süleyman Demirel İlköğretim Okulu’nda denetim yaptık. Genel hijyen koşulları, evrak kontrolleri, eğitim belgeleri, satılmaması gereken ürünleri kontrol ediyoruz. ” dedi.

‘Hata yapma şansımız yok’

Süleyman Demirel İlköğretim Okulu Kantin yetkilisi Hamiyet Memişoğlu, denetimlerden memnun olduklarını belirtti, “14 senedir bu kantini işletiyoruz. Belediyenin denetimlerinden çok memnunuz. Her yıl sekiz on defa denetleniyoruz. Okul, belediye, tarım bakanlığı gibi kurumlar denetliyor. Hata yapma olasılığımız yok, bu nedenle. Ben evde çocuklarıma ne yediriyorsam burada da da onları yapıyorum. Gazlı içecekleri biz kanundan dört yıl önce satmamaya başlamıştık.


Kantin denetimleri başladı ile Benzer Yazılar:

30 Eylül 2015 Saat : 9:15

Kantin denetimleri başladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir