Kayaşehir Nerede? Nasıl Gidilir? - Kayaşehir İstanbul

22 Şubat 2024 - 15:32

Kayaşehir Nerede? Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en büyük uydu kent projesi olan Toki kayaşehir projesi tüm dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde. Peki Kayaşehir neresi?

Son Güncelleme :

16 Kasım 2012 - 12:47

Kayaşehir Nerede? Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en büyük uydu kent projesi olan Toki kayaşehir projesi tüm dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde. Peki Kayaşehir Nerede?

Kayaşehir Nereye bağlı? İstanbul Başakşehir ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesi ve civarına kentsel dönüşüm kapsamında yeni yerleşim yeridir.

Kayaşehir Nerede?

Kayaşehir İstanbul ‘da istoç, Basakşehir, Edirne kapı gişelerine yakın bir bölgede yer almaktadır. Uydu görüntüsünü sizler ile paylaşıyoruz. Kayabaşı veya konut projeleri nedeniyle daha çok bilinen adıyla Kayaşehir, İstanbul’un Başakşehir ilçesinin merkezidir.


Kayaşehir Nerede

Kayabaşı Tarihçesi

Mahallenin eski adı Ayayorgi olan köy yeri 1924 yılında Lozan Antlaşması gereği Selanik vilayeti Drama livası Kovitsa Köyü’nden mübadele yoluyla Türkiye’ye getirilen Türkler’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün mübadele nedeniyle Rumların bıraktığı yerleri işaret ederek, “Gidin ve oraya yerleşin.” sözü üzerine köy yerleşim birimine dönmüştür.

Söz konusu Kovitsa köyünden Mahmut Şevket Paşa köyü, Turgutlu ve Orhangazi’ye yerleşenler olmuştur. Kayabaşı köyünde Rumlardan kalma su kuyusu ve su kanallarına ait kalıntılar bulunmaktadır. Coğrafi açıdan toprak zemininin kayalık olmasından ötürü Türkçede Kayabaşı adını almış tarihi bir köydür.

1985 yılından sonra köy statüsü kaldırılmış ve mahalleye dönüştürülmüştür. Mahalle 2000 yılından itibaren Bahçeşehir mahallesi gibi toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açıldığı için içerisinde planlı bir şekilde büyümüştür.

Kayabaşı mahallesinde köyler azalırken, toplu konutlar ve lüks binaların oranı çoğalmıştır.Başakşehir‘in yeni merkezi Kayaşehir olarak belirlenmiştir. Nüfusu 2020 itibarıyla 100.000’e dayanmıştır.Kayaşehir Nüfus

2011 yılında Kayabaşı projesinin hayata geçmesi ile nüfusta 24.477 kişilik bir artış ile nüfus 29.713’e yükselmiştir. 2012 senesinde Kayabaşı projesinin son aşamasına gelindiğinde 19.071 kişilik artış ile nüfus 48.784 olmuştur. Kayabaşı’nn nüfusu 2022 itibarıyla 108.556’dır ve bu nüfusun büyük çoğunluğu Kayaşehir’de yaşamaktadır. 108.556 nüfus ile Kayabaşı İstanbul’un en kalabalık 2. mahallesidir.

2024 konut projeleri

Kayabaşı Bölgeleri

Kayaşehir, Kayabaşı’nda bulunan bir uydu kent projesidir. Kayabaşı hızlı gelişimi ile birlikte Kayabaşı isminin önüne geçmiştir.

Proje, Başakşehir’in geri kalanı gibi sitelerden oluşmaktadır. Kayabaşında, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,15 ve 16. bölgeler yer almaktadır. 11,12,13,14,17,18,19,20,21,22,23 ve 24. bölgeler Kayabaşı’nın ilerisinde, Şamlar ve Arnavutköy’ün daha yakınında Fenertepe’de yer almaktadır. Fenertepe’de Kayabaşı projesine benzer bir projedir, bir nevi Kayabaşı’nın devamıdır. Kayabaşı‘nın içerisinde bölgelerin yanı sıra, devlet ve özel sektör tarafından yapılan birçok lüks site vardır.

2023’te tamamlanması beklenilen Kanal İstanbul projesi bu bölgenin yakınından geçmektedir. İstanbul Kayaşehir ve Başakşehir ilçemizdeki gelişmeleri paylaşıyoruz. Toki, Emlak Konut ve Kiptaş haberleri, konut satışları ve kentsel dönüşüm çalışmalarından kayasehiristanbul.net sitemizden haberdar olabilirsiniz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.