Kira Fiyatları Düzenlemesi İçin Harekete Geçildi - Kayaşehir İstanbul

15 Nisan 2024 - 05:25

Kira Fiyatları Düzenlemesi İçin Harekete Geçildi

Hükümet, kiralardaki artışların ardından hem kiracıları hem de ev sahiplerini koruyan düzenleme için harekete geçti.

Son Güncelleme :

26 Mayıs 2022 - 10:18

Kira Fiyatları Düzenlemesi İçin Harekete Geçildi

Kira fiyatları Düzenlemesi; Hükümet, kiralardaki artışların ardından hem kiracıları hem de ev sahiplerini koruyan düzenleme için harekete geçti.

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı: Bakanlıklar devreye girdi. Konu somut bir şekilde masaya yatırılıyor. Öncelikle toplantıya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı ile ilgili bürokratlar katıldı. Masada fahiş kira artışları ve ev sahiplerinin bu kira artışları nedeniyle eski kiracılarına yönelik olarak çıkarmaya çalışıp daha yüksek fiyattan evini kiralamaya çalışmasıyla ilgili sorunlar masaya yatırıldı.

Kira fiyatları Düzenlemesi

Acaba bir tavan fiyat gelir mi?

Hollanda örneği hatırlatılmıştı. Şimdilik bu toplantıya ilişkin baktığımızda edindiğimiz bilgilere göre mevcutta serbest piyasa var bu nedenle uygulanması zor görülüyor. Bu konuyla ilgili somut bir karar henüz yok. Bunun dışında nasıl bir çare bulunacak. Özellikle de kiralık konutların artırılmasına yönelik bir çalışma olduğu belirtiliyor. TOKİ ile belediyelerinin iş birliği ile yürütülecek çalışmada bu yönde teşvikler olacak. Kiralık konut sayısı artınca talep ve fiyat dengesinin oluşacağı konuşuluyor. Kira fiyatları Düzenlemesi

Bir diğeri hukuki boyut. Özellikle kiracı ve ev sahiplerine ilişkin olarak iki tarafı da koruyan kanun borçlar kanunudur. Borçlar kanunu masaya yatırıldı. Kiracıyla ev sahibini nasıl koruyor? Buna ilişkin olarak Adalet Bakanlığı’ndan hukuki destek alındığı ifade ediliyor. İki tarafı da koruyan hükümlerin olduğu ama önemli olan bunların uygulanmasının olduğu ifade ediliyor.

Çalışmaların süreceği belirtiliyor. Bundan sonrasına ilişkin olarak toplantının devamı bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama gelmedi ama bu çerçevede genel çalışmanın sürdüğünü söyleyebiliriz.”

BUNUN ÖNÜNÜN KESİLMESİ LAZIM

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, ev kiralarının artmasının sebebinin internet portallarında yapılan bireysel ilanlardan kaynaklı olduğunu ve bunun için önlemler alınması gerektiğini söyledi. İnternet portallarının denetlenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Hacıoğlu, “İlan hurdalığı var. Herkes kafasına göre hoyratça ilan yayınlayabiliyor, bunun önünün kesilmesi lazım” dedi.

Son birkaç ayda Türkiye genelinde yaşanan kira artışına karşı, hükümet önemli adımlar attı. Ancak yükselen kira artışları, ev sahiplerinin de artış sebebiyle eski kiracılarını çeşitli bahaneler ile çıkarmak için adım atmaları vatandaşı olumsuz etkiledi. Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, kira fiyatlarının artmasında en büyük etkenin internet portallarında yapılan bireysel ilanların olduğunu belirtti. Piyasaların beklenmedik bir şekilde artış gösterdiğini söyleyen Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Hem Kocaeli’de hem de ülkemizde ciddi bir artış söz konusu. Bugün hiç tahmin edemediğimiz kiralar konuşuluyor.

Örneğin Derince ilçemizde bulunan basın sitesinde geçen sene kira fiyatları 600-650 TL civarlarında kiralık bir ev bulabiliyorken şu an ise bin 500, 2 bin ve daha fazla yukarı çekilmiş fiyatları görebiliyoruz. Bir de kent konutun ürettiği Tuana Evlerindeki fiyatları gerçekten biz de şaşkınlıkla izliyoruz, 5-7 bin TL arasında kiralık daireler var.

Pandemiyle birlikte hayatın akışı yavaşlarken insanlar dairelerini kiraya veremiyorlardı, veremedikleri gibi aidatları veya giderleri kendi ceplerinden karşılıyordu. Pandemi döneminde bin TL ‘ye verdikleri evleri 800 TL’ye veriyorken şu an neden 2 bin, 2 bin 500, 3 bin TL isteniyor. Bu dairelerin metrekareleri mi, özellikleri mi, konumu mu değişti? Şu an vatandaşlar kiraları ödeyemez durumda. Bir de Türkiye de maalesef biz fırsatçı ve stokçu bir zihniyetle hareket ediyoruz” dedi.

Gayrimenkul piyasasının önünün açılması için devletin 1.30, 1.40’larda seyreden konut kredilerini, kamu bankalarında 0.99 olarak düzenlediğini ifade eden Hacıoğlu, “Yayınlandığı saniye itibariyle takip ettiğimiz ilanlarda fiyatlar iki katına çıktı. Örnek vermek gerekirse kişi internet portalına ilanını 1 milyon 650 bin TL olarak pazara sunmuştu, 0.99 oranını duyduğu gibi gayrimenkulün fiyatını 2 milyon TL’ye çıkarttı. İşte bu haksız kazanç ve etik olmayan davranışlar.

Özellikle internet portallarının denetlenmesi ve o verilerin düzgün hale getirilmesiyle ilgili çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyim. Kendi sektörümüzü korumak anlamında söylemiyorum ama fiyatları yükselten inşaat ve emlak firmaları değil, bizler değiliz. Elbette de bizler içerisinde de farklı davranışta bulunan arkadaşlarımız olabilir ama genellemeye baktığımızda ev kiralarının artması bireysel ilanlardan dolayı olduğunu görüyoruz. İnternet portallarında ilan giriş kuralları bellidir. Yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ilan giremiyor.

Örneğin İzmit Yenişehir Mahallesinde 2+1 daire 600 bin TL civarındaysa ve ben oraya 400 bin TL ilan gireceksem bana o internet portalının şunu demesi lazım ‘Buradaki rayiçler bu’. Ya da rayiçler 600 bin TL ise ve ben 800 bin TL’ye ilan gireceksem o internet portalı bana bu ilanı girdirmesin. Buradaki bu kıstası ayarlamak gerekiyor” diye konuştu.

“İNTERNET PORTALLARINDA İLAN HURDALIĞI VAR”

En büyük sıkıntının bireysel ilan girişleri olduğunu söyleyen Hacıoğlu, “Benim firma olarak yetki belgem yoksa mağaza açamıyorum ama ben bir vatandaş olarak mail adresiyle bir tane ücretsiz ilan yayınlayabiliyorum, o hakkı bana veriyorlar. Peki bu hakkım varken babama, anneme, çocuklarıma, eşime ve bunun sayısını artırarak ilan verebiliyorum. Peki ben firma olarak o zaman neden internet portalına aylık ücret veriyorum? Aslında burada denetlenmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli husus budur çünkü sıkıntı buradan başlıyor.

Nasıl çalışmayan araçlar hurdalıkta birikiyorsa şu an maalesef internet portallarında ilan hurdalığı var. Herkes kafasına göre hoyratça ilan yayınlayabiliyor, bunun önünün kesilmesi lazım. Herkesin buraya ilan vermemesi lazım, veriyorsa ilan kurallarına uyması gerekmektedir. Vatandaşlar bireysel ilan vermesin demiyorum tabi ki de versin ama onlarında bir sınırı olması lazım. Bizde bu konuda mustaribiz” şeklinde konuştu

Kiracılar ise en çok zorla çıkartılmaya çalışılmaktan şikayetçi. Bazı kötü niyetli emlakçılar da daha fazla komisyon alabilmek adına ev sahiplerine fiyatları yüksek söylüyor. Kira fiyatları Düzenlemesi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.