Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed Semineri - Kayaşehir İstanbul

22 Şubat 2024 - 14:13

Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed Semineri

Başakşehir Belediyesi, Kasım ayı kültür-sanat etkinliklerinde, ulusal ve uluslararası akademik çalışmaları ve din eğitimi konularındaki eserleriyle tanınan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ı konuk etti.

Son Güncelleme :

28 Kasım 2012 - 13:29

Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed Semineri

Başakşehir Belediyesi, Kasım ayı kültür-sanat etkinliklerinde, ulusal ve uluslararası akademik çalışmaları ve din eğitimi konularındaki eserleriyle tanınan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ı konuk etti. Konferansta Prof. Dr. Ay’ın; Hz Muhammed (SAV) ile Medine’de gerçekleştirilen ‘50 Maddelik Medine Anayasası, ilk nüfus sayımı, ilk mabed ve ilk okul’ açıklamaları büyük ilgi gördü. Medine Dönemi

Mehmet Emin Ay, Başakşehir Kültür Merkezinde düzenlen ‘Medine Dönemi ve Hz. Muhammed (SAV)’ konulu konferansta, hicretin ardından Medine’de yaşanan değişime dikkat çekerek, ”Peygamber efendimiz Medine’ye geldiğinde ilk olarak şehrin her yanını ağaçlarla ve çiçeklerle süsledi. Medine’nin suyunu ve toprağını bereketli kılması için Allah’a dua etti. Çöl olan bir şehirden adeta yeşil doğal bir park alanı inşa etti.” diye konuştu.

Örnek bir baba, örnek bir eş, örnek bir komutan ve örnek bir devlet adamı olan Hz. Muhammed (SAV)’in özelliklerinin saymakla bitmeyeceğini belirten Ay, hicretten sonra Medine’de ilk defa mabet ve okulu birlikte inşa edilerek, öğrencilere eğitim verildiğinin altını çizdi. Hz. Peygamber’in (SAV) en önemli özelliğinin adil ve dürüst bir yönetim anlayışından beslenen devlet adamlığı sıfatı olduğunu belirten Mehmet Emin Ay, ayrıca şunları söyledi:

“Efendimiz Medine’de iç barışı sağladı. Hicret’ten sonra Medine’ye giden Muhacirler ile Medine’nin yerli halkı olan Ensarileri kardeş ilan etti. İlk defa hazırlanan 50 maddelik ‘Medine Anayasası’ ile herkesin hakkını koruma altına aldı. İlk nüfus sayımı yapıldı. 10 bin civarında olan Medine nüfusunun sadece 1.500’ünün Müslüman olmasına rağmen, Medine’yi Müslümanlar’ın yönettiğini ve devlet başkanının da peygamber efendimizin olması, peygamberimizin iyi bir devlet adamı olduğunu da gösterir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.