Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed Semineri

Son Güncelleme: 28 Kasım 2012 - 1:29 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi, Kasım ayı kültür-sanat etkinliklerinde, ulusal ve uluslararası akademik çalışmaları ve din eğitimi konularındaki eserleriyle tanınan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ı konuk etti. Konferansta Prof. Dr. Ay’ın; Hz Muhammed (SAV) ile Medine’de gerçekleştirilen ‘50 Maddelik Medine Anayasası, ilk nüfus sayımı, ilk mabed ve ilk okul’ açıklamaları büyük ilgi gördü.

Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed SemineriMehmet Emin Ay, Başakşehir Kültür Merkezinde düzenlen ‘Medine Dönemi ve Hz. Muhammed (SAV)’ konulu konferansta, hicretin ardından Medine’de yaşanan değişime dikkat çekerek, ”Peygamber efendimiz Medine’ye geldiğinde ilk olarak şehrin her yanını ağaçlarla ve çiçeklerle süsledi. Medine’nin suyunu ve toprağını bereketli kılması için Allah’a dua etti. Çöl olan bir şehirden adeta yeşil doğal bir park alanı inşa etti.” diye konuştu.

Örnek bir baba, örnek bir eş, örnek bir komutan ve örnek bir devlet adamı olan Hz. Muhammed (SAV)’in özelliklerinin saymakla bitmeyeceğini belirten Ay, hicretten sonra Medine’de ilk defa mabet ve okulu birlikte inşa edilerek, öğrencilere eğitim verildiğinin altını çizdi. Hz. Peygamber’in (SAV) en önemli özelliğinin adil ve dürüst bir yönetimanlayışından beslenen devlet adamlığı sıfatı olduğunu belirten Mehmet Emin Ay, ayrıca şunları söyledi:

“Efendimiz Medine’de iç barışı sağladı. Hicret’ten sonra Medine’ye giden Muhacirler ile Medine’nin yerli halkı olan Ensarileri kardeş ilan etti. İlk defa hazırlanan 50 maddelik ‘Medine Anayasası’ ile herkesin hakkını koruma altına aldı. İlk nüfus sayımı yapıldı. 10 bin civarında olan Medine nüfusunun sadece 1.500’ünün Müslüman olmasına rağmen, Medine’yi Müslümanlar’ın yönettiğini ve devlet başkanının da peygamber efendimizin olması, peygamberimizin iyi bir devlet adamı olduğunu da gösterir.

Cihan Haber Ajansı

Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed Semineri ile Benzer Yazılar:

28 Kasım 2012 Saat : 1:29

Medine Dönemi Ve Hz. Muhammed Semineri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir