Mehmet Niyazi Özdemir Kimdir? - Niyazi Özdemir Biyografisi

3 Mart 2024 - 06:33

Mehmet Niyazi Özdemir Kimdir?

Mehmet Niyazi Özdemir Kimdir? Niyazi Özdemir, 8 Nisan 1942 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Akyazı’da okuduktan sonra lise öğrenimi için İstanbul’a geldi.

Son Güncelleme :

17 Ağustos 2016 - 22:52

Mehmet Niyazi Özdemir Kimdir?

Mehmet Niyazi Özdemir Kimdir? Niyazi Özdemir, 8 Nisan 1942 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Akyazı’da okuduktan sonra lise öğrenimi için İstanbul’a geldi.

Lise öğrenimi için İstanbul’a gelen Mehmet Niyazi Özdemir liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak öğrenim hayatına devam etti. Fakat felsefe bölümünden mezun oldu.  Niyazi Özdemir Kimdir?

Araştırmacı yazar kimliği ile Mehmet Niyazi Özdemir

Felsefe sertifikasını aldıktan sonra bu alanda araştırma yapmak isteyen Mehmet Niyazi Özdemir Almanya’ya giderek kendini bu alanda geliştirmeye başladı. Felsefede söz sahibi olabilmek adına Goethe Enstitüsünde Almanca dersleri alarak Almanca öğrendi. Daha sonra Marburg Üniversitesinde “Türk Devletlerinde Temel Hürriyetler” adlı konu ile doktora tezi çalışmalarına başladı.

Mehmet Niyazi Özdemir gerek çalışma alanı gerekse eserleri ile görüşlerinden oldukça fazla faydalanılan bir aydındır. Eserleri tarihi, felsefi ve edebi olarak üç ayrı sınıfta incelenebilir. Mehmet Niyazi Özdemir felsefi eserlerinde genellikle Türkiye’nin sosyal yapısı hakkındaki görüşlerini ve araştırmalarını yayınlamıştır. Felsefeye duyduğu ilgi gibi tarihe de ilgi duyan Mehmet Niyazi Özdemir bu alanlarda da eserler vermiştir. Eserlerinde genellikle milli konuları işlemektedir.

Mehmet Niyazi Özdemir Kimdir

Yazdığı kitapların dışında bir dönem gazetede köşe yazarlığı da yapmıştır. Dönemin önde gelen gazetelerinde kendi görüşlerini ve araştırmalarını okuyucular ile paylaşmıştır.

Pek çok eseri bulunan Mehmet Niyazi Özdemir’in adı çok fazla duyulmamış olsa da iz bırakmayı başarmış bir düşünür, yazar ve aynı zamanda aydın bir insan olarak görüşleri ve araştırmaları ile tarihe ışık tutmuş değerlerden bir tanesidir. Yazdığı pek çok eser ödüller almıştır. Mehmet Niyazi Özdemir 8 Mayıs 2018 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Mehmet Niyazi Özdemir Biyografisi, Mehmet Niyazi Özdemir nereli? Mehmet Niyazi Özdemir kaç yaşında?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.