Ortadoğu'nun Demokrasiyle İmtihanı - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Ortadoğu’nun Demokrasiyle İmtihanı

Başakşehir Belediyesi’nin her ay düzenlediği İslam Dünyası konuşmalarına bu ay Yeni Akit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak “Ortadoğu’nun demokrasiyle imtihanı” konulu söyleşiyle konuk oldu.

Buna bakmak ister misiniz.
Ortadoğu’nun Demokrasiyle İmtihanı
Son Güncelleme :

01 Mart 2014 - 11:41

tanıtım ekle

Başakşehir Belediyesi’nin her ay düzenlediği İslam Dünyası konuşmalarına bu ay Yeni Akit Gazetesi Yazarı Abdurrahman Dilipak “Ortadoğu’nun demokrasiyle imtihanı” konulu söyleşiyle konuk oldu.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve moderatörlüğünü Rabia Platformu Başkanı Cihangir İşbilir’in yaptığı söyleşide; sosyal, siyasi, iktisadi ve düşünsel boyutlarıyla İslam dünyasının bugünü ve yarını farklı açılardan tartışıldı.

“Her geceden sonra bir gündüz, her gündüzden sonra bir gece vardır” diye sözlerine başlayan Rabia Platformu Sözcüsü Yazar Abdurrahman Dilipak: “Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirir çevirir, sürekli değiştirir. Hüküm ve mutlak iktidar sahibi Allah’tır. Allah’a iman edenlerin bu sürece ilişkin hiçbir tereddütleri olmaması gerekir. Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler. Önemli olan bu süreçte biz şahitlik görevimizi ve üzerimize düşeni yapıyor muyuz? dedi.

Uluslararası bir hesaplaşma söz konusu

Güncel meseleler hakkında da tespitlerde bulunan Dilipak: “Eskiden darbeler ordu içerisinde yuvalanan bir çete tarafından gerçekleştiriliyordu ve silahlı kuvvetler buna aracı olarak kullanılıyordu. Şimdi bir cemaat yapılanması içersindeki bir grup, bu defa polis üzerinden bir operasyon yapıyor. Bu işin daha ilk etabı. Bunun arkası da gelecek çünkü bu sadece Türkiye’de olup biten bir olay değil Amerika, İngiltere ve İsrail’in de işin içinde olduğu, sadece iktidarın değil bir adım sonrasında İHH’nın ve bazı İslami Vakıfların da hedef seçildiği uluslararası bir komplodan söz ediyoruz. Dünyada yaşayan dört büyük ırktan üçünün kanlarıyla iktidarlarını inşa edenler, bu güçlerini kaybetmemek için, iktidarlarının sürmesi için darbeye, kana, teröre muhtaç. Bu hiç bitmeyecek. Bugün yaşanan bir iktidar mücadelesi değildir. Uluslararası sistemle İslam dünyası arasında bir hesaplaşma söz konusu.” diye konuştu.

‘Yeniden Müslüman olmamız gerekiyor’

Müslümanların servetinin aklından ve imanından fazla olduğunu ifade eden Dilipak: “Hemen inanmayın okuyun araştırın öğrenin. Aklınız kadar iman edersiniz. Bizim yeniden Müslüman olmamız gerekiyor. Sizler iyi olursanız Allah size iyi yöneticiler verir. Her topluluk için ancak yaptıklarının karşılığı vardır. Bizler Kıblesi işgal altında bir ümmetiz. Mescid-i Aksa kurtulmadan hiçbir İslam ülkesi tam anlamıyla kurtulmuş sayılmaz. Suriye, Filistin, Mısır, Türkiye bu halkların kurtuluşunun İslam dünyasının kurtuluşu olduğuyla ilgili İslam dünyasında bir ümit var. İslam ümmetinin yeniden heyecanının aşkının cana geldiği bir İslam dünyası var. Türkiye’yi ele geçirmek istiyorlar. İslam’ı kontrol dışı bir güç haline getirirseniz batıya bela olabilir. “ dedi.

‘Dünyayı fethe çıkmalıyız’

Türkiye’nin ve insanların kendini gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Yazar: “Yeryüzünü dolaşın diye 17 tane ayet var. Dünyayı dolaşın, İslam’ı tebliğ edeceğiniz bir ülke seçin, oraya gidin, çocuklarımızın en az üç dil bilmesi, üniversite eğitimini tamamlaması gerekiyor. Dünyadaki Müslümanları tanımaya, dünyayı fethe çıkmamız gerekiyor. Ayrıca bunlar yetmez. Sanata edebiyata ve filme ihtiyacımız var. İktidarla olacak iş değil hepimizin kendini yenilemesi değiştirmesi gerekiyor. Yeni nesil bizlerin olacak.“ dedi.

Söyleşi sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Abdurrahman Dilipak’a bir çiçek takdim etti.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.