Sağlıklı ‘kurban’ nasıl Olur?

Son Güncelleme: 26 Eylül 2014 - 10:26 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Yaklaşan Kurban Bayramı ile beraber vatandaşların ‘kurbanlık’ seçme telaşı devam ediyor. Pek çok vatandaşın kafasında ise kurbanın sağlıklı olup olmadığı ve seçtiği kurban dini vecibelere uygun mu, soruları yer alıyor?

Sağlıklı ‘kurban’ nasıl Olur?

Başakşehir Belediyesi’nin iki farklı bölgede kurduğu modern, hijyenik Kurban satış ve kesim alanları vatandaşların sorularına çözüm oluyor. Başakşehir 1. Etap Yürüyüş Yolu Altı ve Bahçeşehir’de kurulan Modern, Kurban satış ve kesim alanlarında vatandaşlardan gelecek soruları yanıtlamak üzere; Din görevlisi ve Veteriner bulunuyor.

Kurbanlık seçiminde doğru bilinen yanlışlarkayasehiristanbul.net

Başakşehir Kurban satış ve kesim alanında vatandaşların sorularını yanıtlayan Hacı Ahmet Cami İmam Hatibi Furkan Hatipoğlu, vatandaşların kurbanlıklarını dini vecibelere uygun seçmeleri gerektiğini belirtiyor. Hatipoğlu, kurbanlıkların belirli şartlara uygun olması gerektiğini belirterek, “Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklarda yaş sınırı vardır. Keçi, koyun, davar cinsi hayvanları keseceklerse 1 yaş sınırı var. Sığır da ise 2 yaş sınırı var. Deve de ise 5 yaş sınırı vardır. Bu yaşlara dikkat ettikten sonra hayvanın sağlıklı olup olmadığına bakmaları gerekiyor.” dedi. Hatipoğlu, vatandaşların doğru bildiği yanlışlara da dikkat çekti, “Doğuştan kulağı, kuyruğu olmayan hayvandan kurban olmaz ama doğuştan boynuzu olmayan bir hayvan kurban edilebilir. Hayvanın kemik ilikleri kalmayacak şekilde zayıf olmaması lazım, kurban kesilecek alana gidecek kadar kuvvetli olması lazım. Üç ayağı sağlam, bir ayağı hafif aksaksa, kesim alanına gidecek durumdaysa bu hayvanda kurban olur.”

‘Kurbanlığın gözleri parlak, bakışları canlı olmalı

Sağlıklı kurbanlık seçmenin inceliklerini ise Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Memuru Yunus Kanlı, anlattı “Kurbanlık alacak vatandaşlar satıcılardan hayvanın “pasaportu”nu istemelidir. Pasaportta kurbanlığın doğum tarihi ve aşıları görünüyorsa bilirkişi tarafından yaş tarihini yaptırması gerekiyor. Biz vatandaşlara bu anlamda yardım ediyoruz, tüm hayvanların kontrollerini yapıyoruz. Uzaktan bakıldığı zaman kurbanlığın bir albenisi olması gerekiyor. Kilolu, etine dolgun olmalı, gözleri parlak, bakışları canlı olmalıdır. Çevresine tepki verebilmeli, geviş getiriyor olmalıdır.”


Sağlıklı ‘kurban’ nasıl Olur? ile Benzer Yazılar:

26 Eylül 2014 Saat : 10:26

Sağlıklı ‘kurban’ nasıl Olur? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir