Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti - Kayaşehir İstanbul

13 Nisan 2024 - 20:18

Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti

Başakşehir ilçesinin en güzel ve doğal parklarından olan Şamlar Tabiat Parkı, 2014 yaz sezonunu yoğun ilgiyle tamamladı.

Son Güncelleme :

13 Kasım 2014 - 13:14

Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti

Başakşehir ilçesinin en güzel ve doğal parklarından olan Şamlar Tabiat Parkı, 2014 yaz sezonunu yoğun ilgiyle tamamladı. Şamlar Tabiat Parkı ziyaretçi sayısı 200 bini aştı.

Sunduğu doğal güzellikleri, konforlu ve modern hizmeti ile yaz sezonunda ailelerin ve derneklerin rağbet gösterdiği Şamlar Tabiat Parkı’ndan 2014 döneminde 200 bine yakın vatandaş faydalandı.

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen alan, bu sene de sadece Başakşehirlilerin değil ilçe dışından da ziyaretçiler tarafından da yoğun ilgiyle karşılandı. 18 Mayıs 2014’de sezon açılışı yapan Şamlar Tabiat Parkı, Kurban Bayramından sonra kapanışını gerçekleştirdi.

Başakşehir piknik alanı

Şamlar Tabiat Parkı 335 hektarlık bir alana kurulu. Parkta, 14 bölge piknik alanı olarak aktif kullanılıyor. Yaz döneminde Tabiat Parkının bir kapısı da Başakşehir İzcilik Kampı tarafından kullanılıyor. Diğer bölgeler ise dernek, vakıf ve vatandaşların kullanımına sunuluyor. Nadide tabiat dokusu ile ilçenin göz bebeği olan Şamlar Tabiat Parkı’nda ziyaretçiler için her türlü konfor düşünüldü.

Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti

Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti

Bölgede piknik alanlarında sık aralıklarla su bulunuyor. Piknikçilerin bulaşıklarını yıkayabilmeleri için lavabolar, mangal alanları yer alıyor, tuvaletler ise Belediye tarafından sürekli olarak temizlenip bakımı yapılıyor. Kamelyaların da yer aldığı Şamlar Tabiat Parkı’nda ayrıca futbol, voleybol, çocuk oyun alanları da bulunuyor. Piknik için alanı kullanacak olan ziyaretçiler için ormanın belirli noktalarında yürüyüş parkurları da mevcut.

Şamlar Tabiat Parkı’nda sezon süresince doğayı korumak için, alanı kullanan ziyaretçilere geri dönüşüm poşetleri dağıtılarak, geri dönüşüm atıkları (matal, naylon, kağıt vb.) görevliler tarafından teslim alınıyor.

Başakşehir Tabiat Parkı

Yaz döneminde vatandaşların ve özellikle derneklerin etkinlikleri için tercih ettiği Şamlar Tabiat Parkı’nın sezon süresinde bakım ve onarımları Başakşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Bölgede bakım, onarım çalışmaları 2014 sezonunda da kesintisiz olarak devam etti. İlgili Müdürlüklerin koordineli çalışmalarında; Halkla İlişkiler Müdürlüğü, alandaki eksiklikleri tespit ederek ilgili müdürlüklere bildirdi. Park Bahçeler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü desteği ile alandaki bakım onarım çalışmalarını gerçekleştirerek Parkın daha verimli, sağlıklı ve sorunsuz kullanılmasını sağladı.

Başakşehirli izcilere temiz alanlar

Şamlar Tabiat Parkı bünyesinde yaz döneminde faaliyet gösteren Başakşehir İzcilik Kampı’nın da sezon öncesinde temizliği, bakımı yapılarak katılımcıların daha konforlu ve daha temiz bir alan sunuldu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bakım onarım ekiplerince İzcilik Kampı öncesinde ot biçim ve temizlik çalışmaları, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı onarımları yapılarak, sezona hazır hale getirildi. Yine aynı alanda eksik ahşap imalatlar tamamlandı ve kullanılamaz hale gelen ahşap imalatlar yenilendi. Ayrıca Şamlar Tabiat Parkı’nda izcilerin giriş çıkış yaptığı 6. Kapıda çevre düzenlemeleri de tamamlanarak hazır hale getirildi.

Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti

Şamlar Tabiat Parkı Ziyaretçi Sayısı 200 Bini Geçti

Kapsamlı bir bakımdan geçirildi

2014 yılı nisan ayında başlatılan bakım onarım çalışmalarında Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı 15 kişilik ekip çalıştı. Şamlar Tabiat Parkı’ndaki çalışmalara alanın genel temizlikleri yapıldı, otlar biçildi, sert zemin temizliği, yangın yollarının açılması gerçekleştirildi. Çocuk oyun gruplarının zemin temizliği belirli aralıklarla tekrarlanarak çocukların daha temiz, güvenli ortamlarda sportif faaliyetler yapabilmeleri sağlandı.

Sezon boyunca piknik alanlarının yoğun olarak kullanıldığı hafta sonları yollarda oluşacak tozlanmaya karşı tankerle yol sulama çalışmaları yapıldı. Piknik alanlarında vatandaşların güvenliği için araç girişini önleyici bariyer montajları yapıldı. Alana kapalı mescit alanları, 50 adet beton ateş yakma haznesi, 290 adet ilave ahşap piknik masası 48 adet bank, 14 adet ilave çöp kutusu, dağıtım ve montajları yapılarak hizmete sunuldu.

Onarımlar Parka kurulan atölyede

Alanda işlevini yitiren ahşapların bakımı için orman içerisine Park Bahçeler Müdürlüğü’nce bir atölye kuruldu. Atölye ekipleri tarafından alandaki kontrolleri sonucu bölgeye 120 piknik masası, 15 ahşap çeşme yalağı, 30 ahşap çöp kutusu ve 5 çeşmenin tamiratları yapıldı. Sahada bulunan yangın kulesi, ahşap köprüler, ahşap binaların olumsuzlukları da kısa sürede tespit edilerek bakım onarımları yapılarak piknikçilerin hizmetine sunuldu.

Mevcutta bulunan çocuk oyun grupları, spor aletleri, yağmur barınakları, piknik masaları, bulaşık yıkama ve çeşme alanlarının bakımı uygun veya ekonomik olmayan ürün ile parçalar yenilenerek alan içerisinde vatandaş kullanımına sunulan ekipman ve malzemelerde devamlılık ve güvenlilik sağlandı.
Şamlar Tabiat Parkı’nda, vatandaşların doğa ve çevre şartlarından en iyi şekilde faydalanmaları için bölgede 2015 dönemi hazırlıkları da sezon açılışı öncesi tamamlanacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.