Şebnem Korur Fincancı kimdir, nereli? - Kayaşehir İstanbul

3 Mart 2024 - 06:55

Şebnem Korur Fincancı kimdir, nereli?

Şebnem Korur Fincancı kim? TTB başkanı kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Şebnem Korur Fincancı’nın hayatı ve biyografisi!

Son Güncelleme :

21 Ekim 2022 - 8:41

Şebnem Korur Fincancı kimdir, nereli?

Şebnem Korur Fincancı, Türk Tabipler Birliği Başkanı’dır. Peki, Şebnem Korur Fincancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Şebnem Korur Fincancı’nın hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler nelerdir?

Şebnem Korur Fincancı kimdir?

Rasime Şebnem Korur Fincancı (d. 1959-İstanbul), adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında uzman bir doktor. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesidir.

Şebnem Korur Fincancı doğum tarihi : 1959

Şebnem Korur Fincancı kaç yaşında : 63 yaşında

Şebnem Korur Fincancı nereli : İstanbul doğumlu

Şebnem Korur Fincancı mesleği ne : Türk Tabipler Birliği Başkanı, Doktor

Eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı.

Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Türk Patoloji Derneği, Forensic Science Society (İngiltere), Académie Internatıonale de Médecine Légale et de Médecine Sociale, International Academy of Legal Medicine, New York Academy of Sciences, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Cezaevleri Çalışma Grubu, Association de Droit Penale Internationale, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu ve benzeri kurumlarda görev yapmıştır.

İngilizce, Almanca ve Klasik Yunanca bilir.

2003 yılından bu yana Evrensel gazetesi köşe yazarıdır.

Fincancı, 20 Haziran 2016’da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin ile birlikte Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği” kampanyasına katılmaları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile tutuklandı.

Mahkeme gerekçe olarak, “üç kişinin gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerde yayımlanan haber içerikleri ve görsellerde silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı” belirtildi. 30 Haziran 2016’da, Erol Önderoğlu ile birlikte tahliye edildi.

Bazı ödülleri:

– IRCT Bent Sorensen Grant (1997)
– İstanbul Üniversitesi Uluslararası Bilime Katkı Belgesi, (1999)
– İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü (2000)
– Diyarbakır Tabip Odası Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü (2000)

Şebnem Korur Fincancı kimdir
– Açık Sayfa Barış, Demokrasi ve Hukuka Katkı Ödülü (2000)
– International People’s Lawyers Eminent Person Grant (2000)
BEKSAV Ödülü (2001)
– Lider Kadınlar ödülü (2014)
– Hrant Dink Ödülü (2014)

Şebnem Korur Fincancı kim? TTB başkanı kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Şebnem Korur Fincancı’nın hayatı ve biyografisi!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.