Sigara kullanımının kısırlığa etkisi

Son Güncelleme: 27 Aralık 2014 - 10:46 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Kısırlık tedavisi ve tüp bebekte yeni gelişmeler Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün’ün katıldığı bir sağlık seminerinde anlatıldı.Sigara kullanımının kısırlığa etkisi
Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından ‘Sağlıklı Yaşam Okulu’ programları çerçevesinde düzenlenen seminer Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün, “Kısırlık tedavisi artık belirli standartlara oturmuş durumda. Bir çift evlilik süresi bir yılı doldurmuş ve çocuk istedikleri halde olmuyorsa infertilite (kısırlık) olarak görüyoruz. Toplumda kısırlık oldukça sık görülen bir durum, her 6 çiften birinde bu problemi görüyoruz.”

‘Sigara kullanımı kısırlık tedavisini olumsuz etkiliyor’kayasehiristanbul.net

İnfertilite’nin sebeplerini de sıralayan Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün sözlerini şöyle sürdürdü, “Gebeliğin oluşması için üreme hücrelerinin sağlıklı olması gerekiyor. %40 sadece erkek sebepleri olabiliyor. %30’unda da bayandan kaynaklı sorunlar olabiliyor. Geriye kalan kısımda ise açıklanamayan sebeplerden kaynaklanıyor. Açıklanamayan sebepler ise gerçekten zor olabiliyor. Şu an gelinen noktada %80-90 sorunu ortaya koyabilsek de bilmediğimiz faktörlerde olabiliyor. Bunun anlamı biz hiçbir şey yapamayız, demek değildir. Kısırlık tedavisinin başarılı olmasında yumurta kalitesi ve çiftlerin sigara kullanıp kullanmadığı da çok önemli. Günde 10 defadan fazla sigara kullanıyorsa biz buna ağır içici diyoruz. Kadınlarda miyomlar bebeğin düşesine sebep olabiliyor, miyomun boyutu ve yeri önemli.Tedaviye başlamadan önce guatr, süt hormonu gibi testler yapıyoruz. Kadınlara yumurtlama sorunları olabiliyor, bunların testlerini yapıyoruz. Daha önce gebelik geçirmiş olanlarda da İnfertilite olabiliyor. Yaş ilerlemesi ile doğurganlıkta azalma oluyor. 35 yaştan sonra ivme aşağıya dönüyor.”

Aygün seminer sonrasında katılımcıların sorularını da yanıtladı.


Sigara kullanımının kısırlığa etkisi ile Benzer Yazılar:

27 Aralık 2014 Saat : 10:46

Sigara kullanımının kısırlığa etkisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir