gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Toki Sosyal Konut Üretimi Ne Durumda? - Kayaşehir İstanbul

18 Temmuz 2024 - 08:38

Toki Sosyal Konut Üretimi Ne Durumda?

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 2016 yılında ürettikleri konut sayısı içinde sosyal konut oranının yüzde 98’e ulaştığını söyledi.

Son Güncelleme :

04 Mayıs 2017 - 21:46

Toki Sosyal Konut Üretimi Ne Durumda?

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 2016 yılında Toki sosyal konut üretimi konut sayısı içinde sosyal konut oranının yüzde 98’e ulaştığını söyledi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 2015 yılı raporu ile önceki yıllardan devam eden ve izlemede olan konuların ele alındığı TBMM KİT Komisyonu Alt Komisyon denetim çalışma toplantısı TOKİ’de yapıldı. 

AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Erdemir Başkanlığı’nda gerçekleştiren toplantıya komisyon üyesi AK Parti İstanbul Milletvekilleri Halis Dalkılıç, Hurşit Yıldırım, Ak Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş ve MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor katıldı. Toplantıda Danıştay ve Sayıştay Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı ile Başbakanlık Uzmanları da yer aldı.

Toki Sosyal Konut Üretimi

Toplantının başında bir konuşma yapan TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ sosyal konut üretiminde devletimizin girişimci ve üretici kuruluşlarının başında geldiğini söyledi.

Toki sosyal konut üretimi

Toki Sosyal Konut Üretimi Ne Durumda?

TOKİ’yi millete “iyilik üreten” bir kurum olan tanımlayan Turan, ‘Yaklaşık 2,5 yıl önce aldığımız önemli kararlardan biri olan yatay mimariye öncelik verilmesi hususundaki çabalarımız sonuç vermeye başlamış ve pek çok ilimizde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlatılmıştır. 2016 yılında ihale edilen 64 bin konutun 47 bini, yani yaklaşık yüzde 74’ü, 6 ve daha az katlı binalardan oluşmuştur. Bu kapsamda üç yıl içinde ihalesi gerçekleştirilen konut sayısı 93 bini geçmiştir. ‘dedi. 

TOKİ’nin 14 yıllık süre içinde ürettiği konutların yüzde 85’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu vurgulayan Turan, ‘Fakat son yıllarda ürettiğimiz konutların ise yaklaşık yüzde 95’i sosyal konuttur. 2016 yılında ise bu rakam yüzde 98’e çıkarılmıştır. Bu konutlar öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımıza verilmektedir.

Kayaşehir 26. Bölge

Toki Sosyal Konut Üretimi Ne Durumda?

Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayrılmış durumdadır. Özellikle evi olmayan emekliler için her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25’tir. 240 aya kadar vade yapılmakta, taksit oranları da 300 TL’den başlamakta ve şehirlere göre fiyat aralığı değişmektedir’ dedi.

Nisan ayı sonu itibariyle ihale edilen ve ihale sürecinde olan konutların sayısının toplamda 783 bini geçtiğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, ‘İdaremizin 10 yıllık konut üretim ortalaması yaklaşık 50 bindir. 2016 yılında ihale edilen konut sayısı ise 64 bindir.

2015 yılında konut ve konut dışı olmak üzere toplam 5 milyar 256 milyon liralık (KDV hariç)168 ayrı proje ihale edilirken, 2016 yılında hem konut hem diğer işler bazında yüzde yüz bir artış sağlanmış ve 11 milyar 46 milyonluk ihale gerçekleştirilmiştir. İdarenin toplam iş ağırlığında konutun oranı da yüzde 45’ten yüzde 55’e çıkarılmıştır.

Toki Kayaşehir 25.Bölge

Toki Sosyal Konut Üretimi Ne Durumda?

İdarenin toplam konut üretiminin yüzde 23’ü, konut satışlarının yüzde 17’si ve toplam ihale tutarının yüzde 48’i son üç yıl içinde gerçekleştirilmiştir. 2017 yılı hedefimiz 65 bin yeni konutu ihale etmektir. Nisan ayı sonu itibariyle ihale edilmiş ve ihale sürecine girmiş konut sayısı yaklaşık 26 bin civarındadır‘’ dedi.

Daha sonra 2015 yılı denetim raporuna dair görüş ve düşünceler belirtildikten sonra toplantı sona erdi. Toplantıda Sayıştay Başkanlığı’nın 2015 yılı raporunda yer alan önerileri ile önceki yıllardan izlemede olan diğer konuları ele alındı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.