TOKİ Tarihi eserleri yeniden Onarıyor

Son Güncelleme: 9 Mayıs 2016 - 8:23 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

TOKİ, Türkiye’nin birçok yerinde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi yapıları yeniden inşa ederek, geleceğe aktarıyor. TOKİ Tarihi eserleri yeniden Onarıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, sosyal konut üretiminin yanında Türkiye’nin köklü kültürel değerlerine ve mirasına da sahip çıktıklarını belirtti.

Gelecek nesillere zengin bir miras bırakmak için koruma ve yenileme projeleri gerçekleştirdiklerini belirten Turan, unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihsel değerleri, gelecek nesillere kazandırmaya çalıştıklarını anlattı. Sosyal konut projelerini ve kentsel dönüşüm çalışmalarını tarihsel mimariden esinlenerek yerel mimariyle geliştirdiklerini kaydeden Turan, “Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği konut üretimine yansıtarak, şehirlerimizi geleceğe taşıyoruz. Projelerimizin her birinde tarihsel ve kültürel mirasımızın korunmasını gözetiyoruz.” dedi.

TOKİ Başkanı Turan, TOKİ’nin çalışmaları sayesinde yerin altında saklı kalan kültürel hazinelerin keşfedilmesinin de sağlandığını dile getirdi. Nevşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıkları alanda bulunan 7 kilometre uzunluğundaki tarihi kentin bunlardan birisi olduğuna dikkati çeken Turan, kutsal mekanları da koruyarak restore ettiklerini anlattı.


TOKİ Tarihi eserleri yeniden Onarıyor ile Benzer Yazılar:

9 Mayıs 2016 Saat : 8:23

TOKİ Tarihi eserleri yeniden Onarıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir