Çocuk Sağlığı | Kayaşehir İstanbul

İstanbul’da yüz binlerce ele geçirildi! Çok tehlikeli…

İstanbul’da yüz binlerce ele geçirildi! Çok tehlikeli…

İstanbul’da Çin’den ithal edilen 19 ton ağırlığında, yüz binlerce kaçak oyuncak ele geçirildi. İncelemede oyuncakların, kanserojen oldukları belirlendi. İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Çin’den ithal edilen metal çerçevelerin bulunduğu 4 konteyneri incelemeye aldı. X-ray cihazından geçirilen konteynerlerin içerisinde metal çerçevelerin dışında başka bazı ürünlerin olduğu belirlendi.

6 Aralık 2017
bosluk

Şurup yerine bal ve limon

Şurup yerine bal ve limon

Anne-babalara çağrıda bulunan Dr. Oliver Bevington, öksüren çocuklara ilaç yerine eski usul bal ve limon verilmesini önerdi

4 Aralık 2017
bosluk

Asansör Boşluğuna düşen Kayaşehirli Bebek defnedildi

Asansör Boşluğuna düşen Kayaşehirli Bebek defnedildi

Esenyurt’ta bir sitede dün meydana gelen olayda, Rus uyruklu ailenin en küçük çocuğu olan 9 aylık Muhammed Şayahmetova asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetmişti.

27 Kasım 2017
bosluk

Çocukları soğuk algınlığından nasıl korumalı?

Çocukları soğuk algınlığından nasıl korumalı?

Okulların açılması ve mevsim değişikliğiyle birlikte, soğuk algınlığının ve solunum yolu enfeksiyonlarının çocuklarda sık görülebildiğine dikkat çeken Sabri Ülker Vakfı, çocukların enfeksiyonlardan koruması için beslenme, uyku düzeni ve hijyenine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

24 Kasım 2017
bosluk

Aileler ve öğretmenler ergenlik psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmalı

Aileler ve öğretmenler ergenlik psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmalı

Özel bir eğitim kurumunun Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü, ergenlik dönemindeki çocukların öğretmenleri ve ebeveynleri ile ilişkisinin nasıl kurulması ve nelere dikkat edilmesi noktasında önerilerde bulundu. Ergenlik döneminde öğretmen ve aile ilişkisi kuvvetli olmalı

23 Kasım 2017
bosluk

Medipol Başakşehir’den sağlıklı yaşama destek

Medipol Başakşehir’den sağlıklı yaşama destek

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde lösemi, karaciğer ve böbrek yetmezliği tedavisi gören minikler, Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve oyuncuları ziyaret etti. Yıldız futbolcularla sohbet eden ve fotoğraf çektiren çocuklar, ilüzyon gösterisiyle de keyifli vakit geçirdiler.

11 Kasım 2017
bosluk

Domuz Jelatinli Aşılar Müslümanları Kahrediyor

Domuz Jelatinli Aşılar Müslümanları Kahrediyor

15 yıldır uyarmaya çalıştık, ama nafile ilgililer ve sorumlular kulaklarını hep tıkadılar. Kızamık, Boğmaca, Kabakulak, Tatanoz vesaire gibi aşılarla çocuklarımız yıllardır büyük bir tehlike ve risk altında yaşamaktadırlar.

29 Ekim 2017
bosluk

Bebeğin zekâ seviyesini düşürüyormuş!

Bebeğin zekâ seviyesini düşürüyormuş!

287 anne-çocuk çifti üzerinde yapılan araştırmada, gebe kadınların idrarındaki florid miktarı ile çocuklarının zekâ düzeyindeki düşüklük arasında bağlantı saptandı.

Kanada’da ki Toronto Üniversitesinde 287 anne-çocuk çifti üzerinde yapılan araştırmada, gebe kadınların idrarındaki florid miktarı ile çocuklarının zekâ düzeyindeki düşüklük arasında bağlantı saptandı.

Elde edilen sonuçlar, Environmental Health Perspectives dergisinde yayımlanan bir makale ile paylaşıldı. Bilim ekibinden Dr. Howard Hu, fetüsün gelişmekte olan sinir sisteminin, annenin sistemindeki yüksek florid düzeyinden olumsuz etkilendiğinin anlaşıldığını belirtiyor.

Florid, diş bakım ürünlerinde sıkça kullanılan bir madde. Fakat piyasada “çocuk diş macunu” adı altında satılan florürsüz diş macunları da yok değil. Sonuçlar göz önüne alınırsa, florürsüz çocuk diş macunlarını, başta gebeler olmak üzere, herkesin tercih etmesi gerektiği açıkça ortada.

3 Ekim 2017
bosluk

Bebek mamalarına dikkat!

Bebek mamalarına dikkat!

Almanya’da farklı markalarda satılan bebek mamalarına zehir karıştırıldığı ortaya çıktı. Almanya’da farklı markalarda satılan bebek mamalarına zehir karıştırıldığı iddiası ortaya atıldı. Mağaza zincirleri Aldi, Rossmann, Lidl, DM, Müller, Edeka, Norma ve Rewe’ye gönderilen tehdit mektubunda, 10 milyon avro ödenmemesi durumunda mamalara yeniden zehir karıştırılacağı belirtildi.

Alman basınında yer alan habere göre, marketlerde satılan farklı markalardaki bebek mamalarından alınan numunelerde yapılan inceleme sonucu, mamalarda bebeklerde ölüm riski oluşturabilecek oranda zehir bulunduğu kaydedildi.

Polis şantaj yapan kişi ya da kişilerin yakalanması için soruşturma başlattı. Söz konusu marketlerdeki mamaların toplatıldığı bildirildi.

2 Ekim 2017
bosluk

Sağlıklı okul çantası nasıl olmalı?

Sağlıklı okul çantası nasıl olmalı?

Çocukların omurgasını korumak için çantaların ağırlığının vücut ağırlığının %10’undan fazla olmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “40 kg ağırlığında bir çocuğun çantası 4 kg’dan daha fazla olmamalı” uyarısında bulunarak sağlıklı okul çantasının püf noktalarını sıraladı.

Doç. Dr. Defne Kaya, yapılan araştırmalara göre ağır çantayla okula giden çocuklarda, yaşla birlikte bel ağrısının arttığını, hatta 14-17 yaş arasında en az bir kere bel fıtığı şikâyeti ile doktora başvurma oranının %70’lere çıktığını söyledi.

Belirli bir ağırlığa sahip sırt çantası taşımanın çocukların kas ve kemiklerini güçlendirdiğini kaydeden Doç. Dr. Defne Kaya, “Burada en önemli nokta çantanın ağırlığının kontrol altında olması. Üst sınır %15 olsa da çocuğunuzun omuzlarında, vücut ağırlığının %10’undan daha fazla yük taşımasına izin vermeyin” uyarısında bulundu.

Çantanın kullanım şekli omurgaya etki ediyor

Çanta ağırlığının vücut ağırlığının %20’sinden fazla olması durumunda bel fıtığı riskinin arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Defne Kaya, çanta hazırlanırken; uzak mesafe, merdiven inme-çıkma, yokuş inme-çıkma gibi etkenlerle bu ağırlığın vücuda daha fazla etki edeceğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor. Vücudu çaprazlayan ve tek taraf yük bindiren sırt çantaların, tek omuza takılan çantalara göre omurga düzgünlüğünü daha fazla koruduğunu da hatırlatan Kaya, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Çantayı ilk kullanımda siz ayarlayın. Ağrı hissedip hissetmediğini, rahat taşıyıp taşıyamadığını, omuz ve bel kemerlerinin omzu ve beli tam olarak sarıp sarmadığından emin olun. Çocuklarınıza her iki omuz askısını kullanmasını sıklıkla anımsatın. Tüm ağır cisimleri öne eğilmeden, bacak kaslarını kullanarak ve vücuduna yakın tutarak kaldırması ve taşıması gerektiğini öğretin. Tüm bunları öğretmek çocuğunuzun omurga sağlığını koruyacaktır. Öğretilerinizin çocuğunuzda davranışa dönüşmesini istiyorsanız tüm bunları sizin de uygulamanız gerekir.”

Sağlıklı okul çantasında 14 püf noktası

Doç.Dr. Defne Kaya, sağlıklı bir okul çantası için gereken ve çanta kullanımında bilinmesi gereken 14 noktayı şöyle sıraladı:

“Hafif materyallerden yapılmış çantalar tercih edin.

Yaklaşık 5’er cm genişliğinde iki omuz askılı ve bel destek pedi olan, askılarında ve bel destek pedinde yumuşak destek maddesi bulunan çantalar tercih edin.

Çantanın farklı bölüm ve cepleri olmalı.

Kalça ve leğen kemiğini sararak çantanın ağırlığını omuzlardan alan kemer/askıları olan çantalar tercih edin.

Tekerlekli çantalar vücuda daha az yük binmesini sağlar.

Çantanın en geniş ve en çok eşyanın olduğu merkez kısmı, çocuğun bel bölgesi hizasına gelmeli. Omuz ve bel askılarını bu şekilde ayarlayın.

Çantanın bel destek pedi, çocuğun bel kıvrımını tam ve uygun bir şekilde doldurarak sarmalı.

Ağır elektronik cihazlar için ayrı bir çanta ayarlanabilir.

Çanta kullanımında bilinmesi gerekenler

Çantayı her zaman iki omzu ile taşımalı.

Ağır objeleri vücuduna yakın ve biraz aşağıda olacak şekilde taşımalı.

Sivri uçlu cisimleri çantanın sırt bölgesine yakın yere yerleştirmemeli.

Çantasını bacak kaslarını kullanarak sırtına yerleştirmeli.

Çantasını kolları düz ve gövdesini öne eğmeden ve kolları düzken sırtına almalı.

Yürürken gövdesini öne eğmemeli.”

2 Ekim 2017
bosluk

Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri

Diş çıkarma döneminde olan bebekleri için endişe duyan anneler pek çok soruyla karşı karşıya kalırlar. Bunlardan ilki diş çıkarmanın ne zaman başladığıdır. Normal koşullarda 6 aylıkken başlayan diş çıkarma işlemi, bebekten bebeğe değişkenlik de gösterebilir. Bir diğer sorun ise bebeğin diş çıkarma döneminin anlaşılmasıdır. Bu sıkıntı içinde olan bebeğin ihtiyaçlarına cevap verebilmek açısından önemlidir. Peki, en çok bilinen diş çıkarma belirtilerinden olan ateş, salya, durmadan ağlama ve sıkıntı içinde olmak vs.nin yanında ne gibi bebeklerde ne gibi belirtiler gözlenir?

Bebeklerde diş çıkarma cetveli

Bebeklerde diş çıkarma kaç aylıkken başlar? 

Sağlıklı bir bebek normal koşullarda 6-7 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Birkaç yaşına kadar süren diş çıkarma sürecinde en çok sıkıntı ilk dişler gelirken olur. Ayrıca bebeklerde diş çıkarma genetik durumla da yakından ilişkilidir. Anne ve babanın diş çıkarma zamanları bebek üzerinde de etkili olur. 3 aylıktan 12 aylığa kadar diş çıkarma dönemine yeni giren bebekler olabilir. Uzun bir süreç olan diş çıkarma dönemi 20 süt dişine tamamlanana kadar  27-28 aylığa dek devam edebilir.

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bir problemi çözmek için önce onun ne olduğuna dair fikir sahibi olmak gerektiği için bebeklerin diş çıkarma döneminde olduğu da belirtiler takip edilerek saptanmalıdır. İşte, diş çıkarma döneminde bebeklerin gösterdiği belirtiler;

-Bir türlü düşmeyen yüksek ateş

-Aşırı salya akıtmak

-Ağız çevresinde hafif döküntü

-İltihaplanmaya bağlı olarak diş eti ağrıları

-Dişin çıkma süreci boyuncu görülen huysuzluk

-Salya nedeniyle yanaklarda oluşan kızarılık ve tahriş

-Diş kaşıntısı ve her şeyi ısırma eğilimi

-Diş etinde kanama ve mavi benekler görülmesi

-Diş etinde şişme ve çıkan dişin ucunun çıkması

-Devamlı suretde görülen öksürük

-Diş ağrısına bağlı olarak uykusuzluk

-Kulak kaşıntısı ve kurcalama

-İshal (Bir günden fazla devam edene dikkat!)

-İştahsızlık

Diş çıkarma döneminde bebek nasıl rahatlatılır?

-Kabaran ve kızaran diş etlerine soğuk bir pamuk ve ya bezle kompres yapın. Bu ağrı ve sızıyı biraz olsun rahatlatır.

-Diş etlerine sürülen hafifletici jeller de iyi bir seçenek olabilir. Ancak bunu mutlaka doktorunuzun tavsiyesi ile ve yemeklerden evvel kullanın.

-Klasik yöntemlerden biri olan diş kaşıyıcılar da hala en etkili yöntemlerdendir. Ancak diş kaşıyıcıların boyalı ve kötü plastikten olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

-Diş kaşıyıcı yoksa bebeğe sert bir şeyler de verebilirsiniz. Bu havuç, salatalık, kereviz sapı vb. gıdalar olabilir. Ancak bunlar bebeğinizin elindeyken yanında durmaya özen gösterin, aksi takdirde boğazına kaçma ihtimali yüksektir.

Bu durumlara dikkat!

Diş çıkarma kimi zaman tehlike arz etmeyen bir durum olmasına rağmen neden olduğu semptomlar riskli boyutlara varabilir. Aşağıdaki durumlarda doktora başvurmanız önemlidir;

-Bebeğin ateşi 38 dereceye varırsa,

-Bir günden fazla süren ishal varsa,

Diş çıkaran bebeğin bağışıklığı azaldığı için hasta olmaya daha çok yatkındır. Bu nedenle de anne tarafından her an kontrol altında tutulması önemlidir.

Diş çıkarma döneminde çok hassaslaşan dişleri katı şeyleri reddeden bebeği sıvı gıdalarla beslemek önemlidir. Bu dönemde anne süt, katı olmayan mama, meyve püresi, su vb. gıdalar bebeklerin diş etini rahatlatacaktır.

2 Ekim 2017
bosluk

Grip olan annelere 7 emzirme kuralı!

Grip olan annelere 7 emzirme kuralı!

Bugünlerde 7’den 70’e pek çok kişi griple mücadele ederken, en büyük endişeyi emziren anneler yaşıyor. Zira onlar, bir yandan da ‘acaba emzirirken grip virüsü sütümden bebeğime geçer mi?’, ‘emzirmeye ara mı vermeliyim? ya da devam mı etmeliyim?’ şeklindeki soru işaretleriyle ikilemde kalıyor. Bazıları ise doğrudan ‘virüs sütten bebeğe de geçer’ hurafesine inanarak emzirmeyi kesiyor! Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, emziren annelerin gripken aksine daha çok emzirmeleri gerektiğini ancak bazı kurallara dikkat edilmesinin şart olduğunu belirterek “Gripken emzirmeye ara vermek bebeğe daha fazla zararı dokunan bir durumdur. Çünkü emzirirken virüsle enfekte olan annenin vücudunda bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hastalanmasında önleyici etki yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu duruma engel olmuş oluruz. Üstelik bebeği enfeksiyonlardan kansere dek birçok hastalıktan koruyucu özelliği olan anne sütünden mahrum etmiş oluruz. Dolayısıyla bazı kurallara mutlaka dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi doğal, koruyucu bir ilaç olan anne sütü ile besleyin, bol bol emzirin, bitkinseniz de sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin” diyor. Dr. Çiğdem Yavrucu, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, grip olan annelere mutlaka dikkat etmeleri gereken kuralları anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Gripken öpmeyin

Grip virüsü solunum yoluyla, öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla yayıldığı için emzirirken nefesinizin doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Ne kadar isteseniz de gripken bebeğinizi öpmeyin, ziyarete gelenlere de öpmemeleri için uygun bir dille belirtin. Maske kullanmak bebeğinizi korumaya yardımcı etki sağladığından hem ev içinde hem de emzirirken maske takın.

Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar önemli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve eskisini ortalıkta bırakmayın. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın.

Her emzirme öncesi ellerinizi mutlaka yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla yayılmasında eller çok önemli bir bulaş kaynağı. Bu nedenle özellikle maskeye dokunduktan sonra ya da emzirmeden önce ellerinizi sık sık yıkamanız koruyucu etki sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca annenin göğüs ucunun, kıyafetinin temiz olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son derece önemli.

Odayı sık sık havalandırın

Gerek nefesiniz gerekse öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki diğer kişilere kolaylıkla bulaşıyor. Hele de bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlenmediği için damlacıklarla yayılan bu virüsler kolayca etkisini gösteriyor. Bu nedenle odaları sık sık havalandırın ve ortama temiz hava girmesini sağlayın.

Bol su için

Süt üretiminde birinci derecede etkin bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılmasında da önemli bir rol oynadığı için çok değerli bir koruyucu etki sağlıyor. Bu nedenle grip olursanız da mutlaka emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için.

Uykusuz kalmayın

Emzirmek anne için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması, dinlenmesi hem yeterli miktarda sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıcı etki yarattığı için hastalıklara karşı ciddi düzeyde savunma sağlıyor. Bu nedenle uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya özen gösterin.

Bu besinleri mutlaka tüketin!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, “Bağışıklık sistemini güçlendirmek, gribe karşı vücut direncini artırabilmek için sağlıklı beslenmeniz şart. Hem gribe karşı korunmak hem de eğer gripseniz kolay atlatmak için bol taze sebze ve meyve, C vitamini içeren besinler tüketin. Proteinden zengin beslenmek süt miktarını artırdığı kadar bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden kırmızı etin yanı sıra haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı, herhangi bir alerji durumunuz yoksa her gün yumurta tüketin. Eğer bebeğinizin süt alerjisi yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketmeye özen gösterin” diyor.

29 Eylül 2017
bosluk

Çocuklara zorla yemek yedirmek obeziteye sebep oluyor

Çocuklara zorla yemek yedirmek obeziteye sebep oluyor

Canbebe; “Anneler ile Geleceğe” isimli sosyal sorumluluk projesinin 2. seminerini Trabzon Ortahisar Belediyesi’ne ait Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirdi. Sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu’nun yaptığı seminerde Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul ve Beslenme Uzmanı Yeşim Özden Gün, 0-36 ay dönemindeki bebeklere ait pek çok konuyu izleyicilerle paylaştı. Çocuk yetiştirmenin gereği bilimsel temelleri anlatmak ve sağlıklı nesillerin gelişimine katkıda bulunabilmek üzere hayata geçirilen proje yoğun ilgi gördü. Canbebe hayata geçirdiği projeyi “her annenin bebeğini büyütürken fizyolojik ve pedagojik gelişimle ilgili doğru bilgiye sahip olması gerektiği” fikriyle geliştirdi. Anneler ve anne adayları için konusunda uzman kişileri annelerin ayağına kadar götüren proje 2017 sonuna kadar 9 ilde, 14 farklı lokasyonda 14 bin anne ve anne adayına ulaşmayı hedefliyor.

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt da projenin amacı doğrultusunda bebeklerin özellikle emzirme dönemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle annelerin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özge Selçuk Bozkurt, “Konumuza emzirmeden başlıyoruz, çünkü emzirme çok önemli. Doğru emzirme nasıldır, ne yapılmaldırı? Aylara göre çocuk gelişimi nasıl olacak, bu dönemde annelerimiz nasıl beslenecek, nelere dikkat edecek? Bunları kapsayan 0-36 ay, hamilelikten başlayan süreci ele alan bir seminer düzenliyoruz” diye konuştu.

“Katı gıda ile birlikte sofra adabı öğretilmeli, zorla fazladan yemek yedirilmemeli”

Çocukların katı gıdaya geçişinden sonra artık sofra adabını yavaş yavaş öğrenmesi gerektiğine değinen Bozkurt, “Çocuklar yemek yerken, yemek yerine çevreleriyle daha fazla ilgilendiklerini görüyoruz. Çocuklarda 6 ay itibariyle artık ek besinlere, katı gıdalara doğru geçiş dönemi başlıyor. Bunlar anne sütünün haricinde tamamlayıcı gıdalar oluyor. Çocuk yemeğini yerken anneler bazen çocuğun yemeğin tadını sevmediğini düşünerek onu bir şekilde oyalamayı tercih ediyor. Bunlar genelde tablet, televizyon, telefon olabiliyor. Hâlbuki bizim istediğimiz artık sofra adabının kurulması. Yani çocuk artık masaya oturmalı, annenin, babanın olduğu yerde olmalı ve kendi tabağından sorumlu olmalı. Bu dönemde dikkati tamamen tabağında olmalı. ‘Çocuğa ne kadar yedirirsek kardır’ olayını çok yapıyoruz. Hâlbuki bedeni ve beyni zaten verilecek olan yemek miktarını zaten belirler. Bizim kararımıza göre olmamalı. Yapılan araştırmalara göre bu durum obeziteye sebep olabiliyor. Çünkü çocuk bilinç dışında bir şeye takılıyor istemsizce yemek yiyor. Oto kontrolü gelişmeden istemsiz bir şekilde yediği için doyma sınırını bilemiyor. Böyle durumda daha fazla kalori alıyor. Bizim isteğimiz çocuğun severek yemesi. Peki, ne yapabiliriz? Kendi kendine yemeye fırsat vermeliyiz. Yemeğini yesin tadına baksın o yemekten zevk alsın. Eğer zevk alarak yerse hepsinin tadına ayrı ayrı bakacaktır. Örneğin sofrada salatalık vardır çocuk bunu hatırlayacak tat çağrışımı yapacak. Havucu, yoğurdu her birinin tadını hatırlayarak, isteyerek ve aklına getirerek yiyecek. Dolayısıyla tat gelişimi desteklenecek. Bizim istediğimiz 6-12 ayda tat gelişiminin desteklenmesi. Eğer bu şekilde yaparsak çocuğumuz sofraya oturduğu zaman neyi ne kadar yemesi gerektiğini kendi sınırlarıyla belirleyecektir” dedi.

Kucakta taşıma, çocuklarda geç yürümeye sebep olabilir!

Çocukların yürüme döneminde geç yürüme nedenlerini de değinen Bozkurt, “Özellikle çocukların 12-18 ay dönemi yürüme evresidir. Bu evrede çocuklarda merak dönemi başlar. Yürümenin gecikmesinin birçok nedenleri vardır. Örneğin yürütecin uzun süre kullanımıyla birlikte hep parmak ucuna basması sebep olabilir. Çocuğun temkinli yapısından dolayı olabilir. Sürekli kucakta taşınan çocuklar da kaslarını gelişimine fırsat verilmediği için geç yürüme olabilir. Dolayısıyla bu dönemde çocuğumuzun yürümesinde gecikme oluyor. Yürümenin gecikmesi demek etrafı incelemenin o merak evresi 12-18 ayında ötelenmesi demektir. Bu dönemde çocuk özgürce keşfedecek ve kurcalayacaktır. Farkındalık da artacak. Yürüme eğer bu sebeplerle gecikmeye uğrarsa merak evresi de gecikecek ve dolayısıyla çocuğun algılarında da ileriye doğru kayma gözükecektir” diye konuştu.

“Çocuklara nesnelerin isimlerini tek tek öğretmeyin”

Çocukların 4 aydan sonra dil gelişiminin yavaş yavaş geliştiğine dikkat çeken Bozkurt, “Çocukların dil gelişim dönemi 4 ay itibariyle başlıyor. 8 ay civarında çocuklarda aynı hecenin tekrarı başlar. Baba, gaga diye. Siz baba deyince durup sizi dinler. Her zaman alıcı dil dediğimiz yani sizin söylediğinizi anlama becerisi çocuklarda erken gelişir. İfade edici dil yani konuşma dili geç gelişecektir. 12 ay civarında çocukta artık özgür olarak anne baba kelimesi ortaya çıkar. Yani babayı gördüğünde baba, anneyi gördüğünde anne, ablayı gördüğünde abla demesi gibi. 18 ayda artık bizim beklediğimiz kelime sayısı 4 ile 10 arasındadır. 2 yaşına geldiği zaman ise çocuk artık isim ve fiilleri birleştirerek bir cümle oluşturabilir. İki kelimelik cümle bizim için yeterli. Üç yaşa gelip hala iki kelime kuramıyorsa o zaman bir uzmanla görüşmekte fayda var. Annelere tavsiyemiz etraftaki nesneleri çocuğa tek tek göstermeyin. Örneğin bak kedi, bak bu da köpek gibi ifadeler kullanmayın. Çocuğun beynini tek tek kelimeye alıştırmayın. İletişime geçerken cümleler kurun. Arka arkaya elmayı öğreteceksek elmayla ilgili 5 tane cümle kurun” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Seminerin sonunda katılan anne ve anne adaylarına ise çekilen kura ile çeşitli hediyeler verildi.

28 Eylül 2017
bosluk
------ SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

SOSYAL MEDYA TAKİP—— SPONSOR BAĞLANTI ——-