Yabancıya KDV'siz konut satışı başladı - Kayaşehir İstanbul

Yabancıya KDV'siz konut satışı başladı - Kayaşehir İstanbul

Yabancıya KDV’siz konut satışı başladı

Yabancılara konut satışında KDV indirimi 1 Nisan Cumartesi itibariyle hayata geçiyor

Bu haber 01 Nisan 2017 - 14:32 'de eklendi ve 172 kere okundu kez görüntülendi.

Yabancılara konut satışında KDV indirimi 1 Nisan Cumartesi itibariyle hayata geçiyor. Konu üzerine açıklama yapan sektör temsilcileri konut satışlarının hareketlendiği aylara girdiklerini ve bu hamlenin satışları artıracağını görüşünde.Sektör ayrıca gayrimenkul sertifikasının da canlılık yaratılmasına olumlu etki edeceğini düşünüyor.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yabancılara konut satışında KDV indirimi uygulamasını sektör açısından olumlu bulduklarını ifade ederek, “Bu uygulama gayrimenkul sektöründeki hareketlenmeyi tetikleyecektir.” dedi.

Yabancıya KDV’siz konut satışı

Uluslararası fuarlara katılarak söz konusu uygulamanın yabancılara anlatılması gerektiğine işaret eden Tellioğlu, “Hükümetin sektöre yönelik son dönemlerdeki adımlarını olumlu buluyoruz. Bu tür destekler artarsa elde edilecek verim de artar.” diye konuştu.

Tellioğlu, gayrimenkul sertifikası uygulamasına da değinerek, bunun uluslararası piyasanın ilgisini çekecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Söz konusu uygulamaya göre vatandaşların, metrekare bazında satın alımlarla konut sahibi olabildiklerini dile getiren Tellioğlu, “Konut projelerinin süresine göre, ki bu 24 veya 36 aylık gibi süreleri kapsıyor, sertifika sahipleri bu sertifikalarını belirtilen süre sonunda ya nakde çevirecekler ya da konut satın alacaklar. Özellikle uluslararası yatırımcıların ilgisini daha da çekebilmek adına uygulamadaki süre sınırı kaldırılmalı.” ifadelerini kullandı.

‘Piyasada olumsuz bir durum yok’
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Ali Taylan da konut piyasasında şu an olumsuz bir durum olmadığını anlatarak, tapu harcı oranlarının düşürülmesi gibi kararların piyasayı pozitif etkilediğini kaydetti.
Yabancılara konut satışına yönelik getirilen KDV istisnasının satışları artıracağını vurgulayan Taylan, “Konut satışlarının hareketlendiği yaz aylarına yaklaştığımız düşünüldüğünde bu kararın olumlu etkisi daha belirgin görülecektir.” şeklinde konuştu.
Taylan, Türkiye’de yabancıların talebini karşılayacak sayı ve nitelikte konut arzı bulunduğunun altını çizerek, Türkiye’nin konut üretimi konusunda Avrupa’nın önemli ülkelerinden olduğunu aktardı.

Stokların eritilmesine katkı sağlar’
Gayrimenkul Danışmanı Gülşah Gökşen Turan da, “KDV indirimi stokların eritilmesi anlamında önemli olacak. Bunun dışında son dönemde tapu harçlarında indirim yapılması da piyasayı canlandırdı.” diye konuştu.
Turan, gayrimenkul sertifikası uygulamasının, taksitli konut satışlarına göre daha iyi bir satış yöntemi olduğunu belirterek, “Bu uygulama, ikinci el piyasasında da canlanmaya yol açacaktır. TOKİ’nin bu konuda öncü olması özel sektör satışlarını da olumlu etkileyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Dövizle ödeme şartı
Yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, satış bedelini yurtdışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları işyeri ve konutta KDV ödemeyecek.
KDV istisnasından yararlanarak Türkiye’de konut veya iş yeri satın alanlar, bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak, bu konut ve iş yerlerini bir yıl içerisinde satması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek. Yabancıya KDV’siz konut satışı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.