Yoğun sosyal medya kullanımı depresyona sebep oluyor

13 Nisan 2024 - 16:36

Yoğun sosyal medya kullanımı depresyona sebep oluyor

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sayar, sosyal medya kullanımı hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Son Güncelleme :

14 Kasım 2022 - 9:03

Yoğun sosyal medya kullanımı depresyona sebep oluyor

Psikofarmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kemal Sayar, sosyal medyanın insanların yalnızlığını artırdığını, bunun da depresyona neden olabildiğini bildirdi. Yoğun sosyal medya kullanımı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sayar, sosyal medya kullanımı hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Ailede genetik rahatsızlığı olanların, çocukluk çağında travmaya maruz kalanların, bardağın boş tarafına bakanların depresyon için risk altında olduğunu söyledi.

Sosyal medya bağımlılığının da depresyona neden olabildiğini dile getiren Sayar, “Sosyal medya insanların yalnızlığını tırmandırıyor. Sosyal medyada kendimizi avuttuğumuzu sanıyoruz. Fakat oradakilerin gerçek bir dostluk olmadığını zor zamanlara düştüğümüzde fark ediyoruz.”

“Beğeni için daha fazla zaman geçiriyoruz”

Sosyal medya insanlardaki narsisizmi de tırmandırıyor. Hepimiz beğenilmek, alkışlanmak istiyoruz. Bu da insanları tuhaf bir çembere hapsediyor. Daha fazla beğeni alabilmek için sosyal medyada daha fazla zaman geçiriyoruz. Daha fazla vakit geçirdikçe insanlardan daha fazla uzaklaşmış oluyorsunuz.

Bunun sonucunda insanlar depresyona girebiliyor. Sosyal medya bağımlılığının depresyona yol açtığıyla ilgili yayınlar var. O yüzden hep kararında kullanımı öneriyoruz.” dedi.

Yoğun sosyal medya kullanımı

Sayar, özellikle salgın sonrasında sosyal medya ve oyun bağımlılığı bulunan kişi sayısında artış olduğunu belirterek, çocukları ekranın karşısından adeta zorla kaldırdıklarını ifade etti.

“Depresyon tedavisi geliştirildi”

Depresyonun tedavisi için yeni yöntemlerin geliştirildiğini bildiren Sayar, Depresyon tedavisi için çok uzun zamandır çığır açıcı bir buluşla karşılaşmamıştık. Şimdi birkaç tedavi geliştirildi.” diye konuştu.

Sayar, etkili ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleriyle depresyonun tedavisinde başarılı sonuçlar aldıklarını ifade ederek, iki tedavinin bir arada olmasının çok daha etkinlik sağladığını anlattı.

Rahatsızlığı bulunanların hastanelere, psikiyatri uzmanlarına başvurabileceğinin altını çizen Sayar, “Bu tür rahatsızlığı olan insanlar, ‘bilinçaltı temizliği veya aile dizimi terapileri’ gibi etkinliği bilimsel araştırmalarla gösterilmemiş moda akımlara yönelmek yerine etkinliği kanıtlanmış psikoterapi yöntemlerine ve biyolojik tedavilere yönelirse daha yararlı olacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı. Yoğun sosyal medya kullanımı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.