Başakşehir Belediyesi Özel Eğitim desteği devam ediyor - Kayaşehir İstanbul

19 Nisan 2024 - 11:59

Başakşehir Belediyesi Özel Eğitim desteği devam ediyor

Başakşehir Belediyesi, Şamlar Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi’ni fiziki eksiklerini tamamlayarak engelliler için özel eğitime hazır hale getirdi.

Son Güncelleme :

07 Haziran 2014 - 12:28

Başakşehir Belediyesi Özel Eğitim desteği devam ediyor

Başakşehir Belediyesi, Şamlar Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi’ni fiziki eksiklerini tamamlayarak engelliler için özel eğitime hazır hale getirdi. Başakşehir Belediyesi Özel Eğitim katkısı sürüyor.

Başakşehir Belediyesi engellilerin de hayatın tüm alanlarındaki hak ve hizmetlere eksiksiz ulaşabilmesi ve yararlanabilmesi adına yaptığı çalışmalarını eğitim alanında da sürdürüyor. Belediye ilçe okullarındaki fiziki engelleri kaldırmaya katkı sağlıyor. Şamlar Köyü’nde bulunan ve Başakşehir’in ilk engelli eğitim merkezi olan Şamlar Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi, Başakşehir Belediyesinin katkılarıyla zihinsel engelli çocuklara eğitim yuvası oldu.

Baştan ayağa yenilendi

Başakşehir Belediyesi tarafından Şamlar’da mevcut Şamlar İlköğretim Okulunun bir bloğunu Engelli öğrenciler için uygun hale getirildi. Okulun demirbaşları hariç tüm malzemeleri belediye tarafından karşılandı, gerekli görülen malzemelerin tadilatları yapıldı.kayasehiristanbul.net

Engelli öğrencilerin eğitimine sunulan Şamlar Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi‘nde asansörler de engellilerin kullanımına uygun hale getirilerek, kişiye tanımlı kartlı sisteme dönüştürüldü. Okulun tüm iç tesisatı, seramikleri, elektrik ve sıhhi tesisatı yenilendi; iç cephesi boyanarak kapıları değiştirildi.

153 öğrencinin eğitim gördüğü Özel Eğitim Okulu’nda, ilçe mahallelerindeki öğrenciler hostes eşliğinde evlerinden alınarak okula getiriliyor. Tam gün eğitim verilen okulda, öğle yemekleri ve servis hizmetlerini devlet karşılıyor. Refakatçi gereken öğrencilerin velileri de okulda kendileri için hazırlanan odada, ders saatinin bitmesini bekliyor. Öğrencilerin aileleri ilçede ilk kez açılan okuldan ve Başakşehir Belediyesi’nin eğitim kurumuna yaptığı katkılardan ötürü teşekkür ettiler.

Terapi ve uygulama odası belediyeden

Başakşehir Belediyesi Özel Eğitim Merkezi’ne Zihinsel Engelli Çocukları için bir terapi ve uygulama odası da yaparak öğrencilerin öğrenme sürecini kolaylaştıran oyuncak ve materyallerle doldurdu. Öğrenciler burada ayakkabı bağlamaktan, düğüm atmaya ve çözmeye el becerilerini geliştirirken, kişisel bakımlarını kendi başlarına yapabilmeyi öğreniyor.

Tüm belediye birimleri seferber oldu

Okul Müdürü Suphi Meriç: “2013-2101 eğitim öğretim yılında eğitime başladık. Okulumuzun eğitime başlamasında belediyemizin çok ciddi katkılarını gördük. Bünyesinde açıldığımız okul özel eğitime uygun bir bina değildi. Belediyemizin tüm birimleri seferber olup okulumuzun açılmasına her türlü katkıyı sundu. Bu katkı için Belediye Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal’a ve Başkan Yardımcılarımıza, tüm birimlerdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Okulumuzun amacı, toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, işbirliği içinde çalışabilen çevresine uyum sağlayabilen üretici ve mutlu bir birey olarak yetişmesini sağlamak. Belediyemizin katkısı da bu anlamda önemli bir tuğla.” dedi.

İlçe’de zihinsel engelli bireylere hizmet verebilecek bağımsız okullara ihtiyaç duyulduğunu belirten Meriç: “Okullarımızın merkezi yerlerde olmaları, sağlık kuruluşlarına yakınlık ve velilerimizin okula ulaşımı açısından da gereklidir. Buradan velilerimize bir müjde vermek istiyorum, her türlü talebimizle yakından ilgilenen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Yılmaz Bey yeni okul talebimizi değerlendirmeye almış ve görüşmelere başlamıştır. Önümüzdeki dönemde de belediyemizin desteklerini yine bekliyoruz.” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.