Başakşehir Belediyesi Yeni Binası Başakşehir Merkez'e Yapılıyor - Kayaşehir İstanbul

3 Mart 2024 - 03:50

Başakşehir Belediyesi Yeni Binası Başakşehir Merkez’e Yapılıyor

Emlak Konut, Kuzey Yakası bölgesinde yer alan Kent Meydanı’nda Başakşehir Belediyesi Yeni Binası inşaatı için Başakşehir Belediyesi ile protokol imzaladı.

Son Güncelleme :

07 Şubat 2018 - 10:10

Başakşehir Belediyesi Yeni Binası Başakşehir Merkez’e Yapılıyor

BAŞAKŞEHİR bölgesinde bugüne kadar tamamlanan ve devam eden olmak üzere yaklaşık 29 bin bağımsız bölüm inşasını gerçekleştiren Emlak Konut, Kuzey Yakası bölgesinde yer alan Kent Meydanı’nda Başakşehir Belediyesi Yeni Binası inşaatı için Başakşehir Belediyesi ile protokol imzaladı.

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut Başakşehir’de yine büyük bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Başakşehir Belediyesi, yeni hizmet binasının yapımı için Emlak Konut ile protokol imzaladı. Protokol ile ilgili konuşun Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, “Planlı şehircilik anlayışının ilk örneklerinden olan Başakşehir’de, 1995 yılından günümüze kadar çok ciddi yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Başakşehir ilçemizde Emlak Konut olarak tamamlanan ve devam eden olmak üzere bugüne kadar yaklaşık 29 bin bağımsız bölüm, 328 derslikli 10 okul, 5 kreş, 3 sağlık tesisi ve 4 adet cami inşasına imza attık.”

Başakşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Başakşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Başakşehir Belediyesi Yeni Binası

Özellikle İstanbul’un yeni yakası olarak nitelendirdiğimiz Kuzey Yakası bölgesi bulunduğu konum itibariyle, 3. Havalimanı, Halkalı – Havalimanı metro hattı Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, İkitelli Şehir Hastanesi’nin yanı sıra yakın zamanda güzergahı açıklanan Kanal İstanbul gibi mega projelerin merkezinde yer alıyor.

Daha önce Kuzey Yakası projemizle beraber bu bölgede 360 bin metrekarelik bir şehir parkı, 37 bin metrekarelik kent meydanı, otel, ofis gibi hem iş hem sosyal yaşama yönelik faaliyetler hayata geçireceğimizi açıklamıştık. Yakın zamanda kent meydanımızı ve meydanda bulunan 5 bin kişilik camimizi hizmet verecek hale getireceğiz” dedi.

Başakşehir Belediye Binası Maket Resimlerine bakmak ister misiniz?

“Şimdide Kuzey Yakası bölgesinde yer alan kent meydanında yeni belediye hizmet binasının inşaatı için Başakşehir Belediyesi ile protokol imzaladık” diyen Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, Kuzey Yakası bölgesi yeni belediye hizmet binası ile inşası devam eden projeler tamamlandığında entegre ulaşım ağları, kent meydanı, ticari üniteleri, şehir parkı ve daha birçok sosyal donatısıyla, toplumun her kesimine hitap edecek gece gündüz yaşayan bir cazibe merkezi olma potansiyeli taşıdığını söyledi. Kurum “İnşallah devletimizin de desteği ile büyüyen ve gelişen Türkiye için katma değer oluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başakşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Başakşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası

İSTANBUL’UN EN BÜYÜK MEYDANI

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu da 9 yıl önce kurulan belediyenin nitelikli hizmet binası olmamasına rağmen önce çocuklara ve gençlere okul, kütüphane, bilgi evi, spor parkları ve gençlik merkezi inşa ettiklerini belirterek, “400-500 bin nüfusa hizmet verecek güzel bir bina yapmanın zamanı geldi. Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı olacak olan projede ilçemizin tüm kamu kurumlarının yer alacağı Başakşehir Kent Meydanı’na yüksek katlı olmayan güzel bir bina inşa ediyoruz. Bu projeyi gerçekleştirecek olan Emlak Konut’a da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Artık, ülkeler değil, şehirler yarışıyor” diyen Kartoğlu, şöyle devam etti: “Dünyada şehirler sokaklarıyla, caddeleriyle ve meydanlarıyla konuşuyor ve konuşuluyor. 37 bin metrekarelik alanda inşa etmekte olduğumuz ve altında metro istasyonu ile otoparkın da yer alacağı Başakşehir Kent Meydanı Projemiz, yanı başındaki 360 bin metrekarelik Botanik Park ile birlikte İstanbul’un en büyük ve en güzel meydanlarından biri olacak.”

Başakşehir Belediyesi Yeni Binası Özellikleri

57 bin 790 metrekarelik kapalı alana sahip olan Başakşehir Belediye Hizmet Binası 5 bloktan oluşuyor. Bu blokları birbirine bağlayan omurganın avlulaşması ile de kamusal bir sosyal alan oluşturuldu. Yeni hizmet binası, belediye ile ilgili birimlerin, birbirleri ile yakın ilişkide olacak şekilde bu bloklarda hizmet vermesi öngörülerek projelendirildi. Proje bünyesinde 470 araçlık kapalı otopark, 400 metrekarelik kreş, erkek ve kadın spor salonları, 1 adet çok amaçlı salon, 4 adet konferans salonu bulunmakta. Belediye fonksiyonlarının yanı sıra Başakşehir Meydanı ile bütünleşik, kent ve insan ölçeğine uygun, çevresi ile beraber yaşayan proje tasarlanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Başakşehir, Türkiye’nin ilk ve en büyük projelerinin yürütüldüğü, ‘Yeni İstanbul’ denince ilk akla gelen ilçelerinden birisi. İstanbul’un marka ilçeleri arasında yerini alan Başakşehir, hali hazırda yürütülen projelere bakıldığında en çok yatırım yapılan ilçelerden biri. İstanbul’un cazibe merkezi haline gelen Başakşehir, TOKİ, Kiptaş, Emlak Konut GYO ve birçok inşaat firmalarının yatırım için ilk tercihleri arasında yer alıyor.

kayaşehir belediyesi

Başakşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Kendi ismini taşıyan Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’ne ev sahipliği yapan ilçe, Başakşehir Fatih Terim ve İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı ile spor alanında da marka konumunda. İstanbul’un yeni ilçelerinden Başakşehir’in en genç Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun hedefleri arasında Avrupa’nın en büyük şehir hastanesi, Olimpiyat Stadyumu etrafında 4 milyon metrekare alanda oluşturacak olan ve her türlü sporun yapılacağı Spor Adası ile proje çalışmalarına başlanan Kongre Merkezi ile Başakşehir’i sağlık, spor ve kongre şehri yapmak var.

Gelecek nesil için belediyecilik

‘Belediyecilikte çok meşhur bir slogan vardır; Gelecek seçim için değil, gelecek nesil için belediyecilik’ diyen Yasin Kartoğlu, “Gerçekten de yaptığımız projelerle 50 yıl sonrasını, 100 yıl sonrasını hesaba katıyor, ilçemizi geleceğin ihtiyaçlarına göre dizayn etmeye gayret ediyoruz. Hani Napolyon, ‘Dünya tek ülke olsa başkenti İstanbul olur’ demiş ya, biz de diyoruz; Gelecekte İstanbul’un merkezi neresi? diye sorulduğunda cevap ‘Başakşehir’ olacak” diyerek iddiasını ortaya koydu.

‘Ulaşımı kolay ilçe’

Kuzey Marmara Otoyolu, Trakya Otoyolu, TEM Yolu ve 3. Köprü Yolları ile dışarıya açılan ilçenin içeride de geniş bağlantı yolları ve viyadüklerle trafik sorunu yaşanmayan ulaşımı en kolay ilçe konumuna geleceğine dikkat çeken Başkan Kartoğlu, “İlçemize mevcut Başakşehir- Bağcılar- Yeni Kapı Metro hattına ilave olarak 3 metro, 1 tramvay hattı daha geliyor. Başakşehir Yenikapı hattımız ile Avrupa yakasından Sarıyer’e kadar, Anadolu yakasından da Pendik’e kadar raylı sistem ile ulaşılır hale geldi. Toplamda 40’a yakın raylı sistem durakları ile ulaşımı en kolay ilçelerinden biri olacağız. İstanbul’un raylı sistem hatlarından en çok istifade eden ilçelerden biri olduğumuzu memnuniyetle ifade ediyoruz” diye konuştu.

Başakşehir Belediye Binası

Yeni belediye binası

Yeni Belediye binası ile birlikte Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gibi diğer kamu kurumları da Şehir Meydanı’nda yer alacak. Başakşehir Belediye Hizmet Binası, 5 bloktan oluşuyor. Bu blokları birbirine bağlayan omurganın avlulaşması ile de kamusal bir sosyal alan oluşturuldu. Proje bünyesinde 470 araçlık kapalı otopark, 400 m2’lik kreş, erkek ve kadın spor salonları, 1 adet çok amaçlı salon, 2 adet konferans salonu yer alacak.

Büyük kongre merkezi

Başkan Yasin Kartoğlu, şunları söyledi: “600 bin metrekarelik alana inşa edilecek Kuzey Kampüs ve etrafına yapılacak olan Şehir Kütüphanesi dijital ve baskı eserleri ile ilim ve araştırma merkezi olacak. Kampüs bitişiğindeki bir diğer muhteşem eser de Kongre Merkezi olacak. Haliç Kongre Merkezi gibi yüksek kapasiteli olarak projelendiren Kongre Merkezi, Başakşehir’in kongre şehri olma yolunda önemli adımlardan biri olacak.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.