Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı? - Kayaşehir İstanbul

13 Nisan 2024 - 18:31

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Prof. Dr. Haydaroğlu, kafa kemikleri ince olan çocuklarda elektromanyetik dalgaların beyin üzerinde daha etkili olduğunu belirterek, küçük yaştaki çocukların cep telefonu ile konuşturulmaması gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme :

28 Kasım 2016 - 14:28

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı? Prof. Dr. Haydaroğlu, kafa kemikleri ince olan çocuklarda elektromanyetik dalgaların beyin üzerinde daha etkili olduğunu belirterek, küçük yaştaki çocukların cep telefonu ile konuşturulmaması gerektiğini söyledi. Çocuklara kaç yaşında akıllı telefon

Çocuklara kaç yaşında akıllı telefon alınmalı?

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, “Cep telefonu kanser yapar mı?” sorusuna yanıt aramak için dünyanın birçok yerinde araştırmalar yapıldığını, kanser ve cep telefonu arasında kesin bir bağlantı bulunamadığını belirtti.

Çocuklara kaç yaşında akıllı telefon

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Cep telefonundan yayılan radyasyonun non-iyonize (düşük enerjili) olduğuna dikkati çeken Haydaroğlu, buna karşın ısıl etkinin kansere yatkınlığı olan kişilerdeki sonuçlarının tahmin edilemeyeceğini dile getirerek, “Cep telefonunun neden olduğu ısıl etkinin beyne ulaştığını biliyoruz. DNA zincirini kırmasa bile biyolojik etkileri var. Uzun görüşmelerde kulaklıktan faydalanmak elektromanyetik dalgalardan bizi bir parça koruyacaktır.” dedi.

Ayfer Haydaroğlu, sadece cep telefonu değil, baz istasyonu, bilgisayar gibi aletlerin de elektromanyetik kirliliğe neden olduğunu hatırlattı. Cep telefonu kullanmayan birinin de elektromanyetik kirlilik içinde bulunduğunu vurgulayan Haydaroğlu, “Bu kirlilikte cep telefonunun ne kadar sorumlu olduğunun tespitinde güçlük yaşamaktayız. Isıl etkilerin beyni çok etkilediğini biliyoruz.” diye konuştu.

“Küçük yaştaki çocuklar cep telefonu ile konuşturulmamalı”

Elektromanyetik ışınımın belirlenmesi amacıyla yapılan termografik ölçümlerin, “15 dakikadan uzun süre cep telefonuyla konuşan kişilerdeki etkiyi” ortaya çıkardığını aktaran Ayfer Haydaroğlu, şöyle dedi:

“Cep telefonları kanser yapar diyemeyiz. Ancak beyin tümörlerinin yerleşiminde 2000 yılından sonra nispi değişim tespit ettik. Son yıllarda beyin tümörüne kulak çevresinde daha sık rastlıyoruz. Bu artışın nedenini araştırabiliriz çünkü, ‘Cep telefonundan olabilir mi?’ diye kuşkularımız oluyor.”

Haydaroğlu, konuşma anındaki radyasyon miktarının fazlalaştığını, bu nedenle sağlık konusunda riske girmek istemeyen birinin telefonunu kısa kullanması gerektiğini ifade ederek, “Cep telefonuyla hayat hikayemizi anlatmayacağız. Kısa bilgi verip kapatacağız.” dedi.

Kafa kemikleri ince olan çocuklarda elektromanyetik dalgaların beyin üzerinde daha etkili olduğunu dile getiren Haydaroğlu, küçük yaştaki çocukların cep telefonu ile konuşturulmaması gerektiğine işaret etti.

Güneş Enerjili Ceb Telefonu

Çocuğa Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Sadece cep telefonu değil, Wi-Fi cihazlarından da uzak durulması gerektiğine işaret eden Haydaroğlu, elektromanyetik dalgaların arı ölümlerine yol açtığını belirtti.

Arı ölümlerinin ise ekolojik dengenin bozulmasına neden olacağını söyleyen Haydaroğlu, “Elektromanyetik dalga alanda olursa arı ölümleri olur. Bunun sonucu hayatını sonuna işaret eder ve bu çok korkunç bir şey. Arılar tozlaşmayı sağlayarak hayatı devam ettiriyor giderek artan elektromanyetik kirliliğe dikkat çekmek isterim.” açıklamasında bulundu. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.