Çukur sevişme sahnelerine RTÜK’ten Ceza

Son Güncelleme: 11 Aralık 2017 - 12:19 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘Çukur’ dizisinin yayıncısı Show Tv’ye ‘alkol kullanımı, yoğun öpüşme ve sevişme sahneleri’ nedeniyle idari para cezası verdi.

Çukur sevişme sahnelerine RTÜK’ten Cez

RTÜK toplantısında dizilerdeki ‘kadına şiddet, alkol kullanımı, zararlı olabilecek içerikler’ gibi konular ele alındı. Toplantıda ayrıca reklam sürelerinin aşımı da değerlendirildi.

Show TV’de yayınlanan ‘Çukur’ dizisinde ‘çocuklar ve gençler için zararlı olabilecek içerikler’ ve ‘alkol kullanımı, yoğun öpüşme ve sevişme sahnelerine yer verildiği’ saptanarak, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz” hükmünün ihlal edildiği kanaatine varıldı.

Kanal D ve Fox Tv’ye ceza

Fox TV’de yayınlanan ‘Kalbimdeki Deniz’ isimli dizide ise Diyar karakterinin “Kadın bizim oralarda bildiğin mal. Babamın ahırdaki atı kadar bile değerim yok benim. Ha konağın iti ha ben” ifadelerinin, 6112 sayılı kanunun “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” düzenlemesine aykırı olduğuna karar verildi.

Ayrıca Kanal D’de yayınlanan ‘Siyah Beyaz Aşk’ isimli dizide Ferhat isimli karakterin, Dr. Aslı karakterini zorla alıkoyması, yalvarmalarına kulak asmaması ve ölümle tehdit edip evlenmeye zorlamasına yönelik görüntülerle ‘kadına yönelik şiddeti destekleyen söz, görüntü ve olay örgüsüne yer verildiği’ belirlendi.

Bu yayınların da kanunun “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” bendini ihlal ettiği karara bağlandı.

 


Çukur sevişme sahnelerine RTÜK’ten Ceza ile Benzer Yazılar:

11 Aralık 2017 Saat : 12:19

Çukur sevişme sahnelerine RTÜK’ten Ceza Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir