gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Dünyada Bir İlk Başakşehir Gerçekleşti - Kayaşehir İstanbul

18 Mayıs 2024 - 09:47

Dünyada Bir İlk Başakşehir Gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Başakşehir’in çok önemli bir özelliğini açıkladı.

Son Güncelleme :

15 Kasım 2012 - 11:53

Dünyada Bir İlk Başakşehir Gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Başakşehir’in çok önemli bir özelliğini açıkladı. Dünyada Bir İlk

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Başakşehir’in hazineden bir kuruş almadan, halkın parasıyla yapıldığını ifade ederek, bu anlamda Başakşehir’in dünyada ilk olduğunu söyledi.

Bakan Bayraktar, İstanbul’da 1.Kayabaşı Festivali Şenlikleri’ne katıldı. Bayraktar, burada vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Allah rızası, vatan, millet ve üretim için yola çıktıklarını belirterek, “1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimini bize verdiniz.

Bir dünya lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yaptınız. O zaman Başbakanımız dedi ki İstanbul göç alıyor, kendi yöresinde, kendi memleketinde iş bulamayan, AŞ bulamayan, çocuğuna daha iyi eğitim imkanı sağlayamayan insanlarımız İstanbul’a geliyor ve ev yapamıyor, ev alamıyor, gecekondu yapıyor. Gecekonduyu önlemek için alt gelir, yoksul grubuna ev alacak parası olmayanlara konut yaptık.” dedi.

“BAŞAKŞEHİR GİBİ İstanbul’UN 8 BÖLGESİNDE KONUTLAR YAPTIK”

Bakan Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allah bize yardım etti ve sizin de duanızla o dönem 17 bin konut yaptık, Başakşehir’i o dönem yaptık. Bize inanmıyorlardı, bunlar bir şey yapamaz diyorlardı. Emlak Bankası’nın durumu ortada, sigorta ve kooperatiflerin durumu ortadaydı. Nerden yapacaksınız, dünya batıyor, siz rezil olacaksınız dediler. Siz dua ettiniz, biz de bunu başardık. Başakşehir gibi İstanbul’un 8 bölgesinde konutlar yaptık. Arkasından yine siz Adalet ve Kalkınma Partisi’ni 2002 yılının sonunda iktidara getirdiniz.

Türkiye’de çok önemli projelere ve yatırımlara imza attık. Türkiye’de yapacak çok daha işlerimiz var. Biz Türkiye’yi kalkındırmak, insanımızın refah düzeyini daha da yükseltmek durumundayız. Gençlerimize daha iyi bir eğitim sağlamak durumundayız. Dünyada söz sahibi olan bir Türkiye’yi gerçekleştirmek durumundayız. Bunu siz olmadan gerçekleştiremeyiz. Sizler bize destek veriyorsunuz, biz de gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bize oy vermeyenlere hizmet etmek durumundayız. Kesinlikle bir ayrım yapamayız.” Dünyada Bir İlk

“BU ÇOK ZOR BİR İŞ, DÜNYADA BUNU BAŞARAN YOK, SİZİN DUANIZ BUNU YAPTIRDI”

Başakşehir‘deki arazinin Vakıfbank’a 1.5 milyon TL’ye verilmesinin nedenlerini de açıklayan Bakan Bayraktar, “Belediyelerin konut yapma mecburiyeti vardı. O zamanki İstanbul Belediyesi konut yapmak için kredi almış, konut işine girmiş ve araziyi bankaya ipotek vermişti. Sonra ise konut yapamamış. Bu 1994’ten önceki belediyenin yaptığı iş, borcunu ödemek için araziyi veriyordu. Sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan geldi, parayı ödedi, ‘ben fakir fukaraya, garip gurebaya konut yapacağım’ dedi ve orada Başakşehir’e başladık. Burada maya tuttu. Biz Büyükşehir Belediyesi olduk, parti, hükümet ve devlet olduk, hizmet olarak Türkiye’ye aktık. Türkiye gelişti ve büyük atılım yaptı. Dünyada Bir İlk

Kişi başına alım gücü 12 bin dolar oldu. Bundan 10 sene önce bunları söyleseydik bize kimse inanmazdı. Burası sizin paranızla yapıldı. Sizin desteğiniz ve duanızla ve bize verdiğiniz siyasi destekle yapıldı. Başakşehir‘i, hazineden bir kuruş almadan yaptık. Buradaki vuruk, çürük arazileri, alt yapısı, yolu olmayan yerlerin çevre düzenini ve yollarını, hepsinin kaynağını kendisi üreterek TOKİ yaptı.

Bu çok zor bir iş, dünyada bunu başaran yok ama sizin duanız bunu yaptırdı. Bundan sonra bu kervan yürüyecek, yine biz ev ihtiyacı, barınma ihtiyacı olan insanlara ev üretmeye devam edeceğiz.

Dünyada Bir İlk

Dünyada Bir İlk Başakşehir Gerçekleşti

Şimdi bir büyük Kentsel Dönüşüm Yasası çıkardık, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi için. Bu yasayla çok daha büyük işler yapacağız. Burada 20 bin civarında konut sayısına ulaştık, bunu biraz daha artıracağız. Hazine’den bir kuruş almadan halkın parasıyla yapılan böyle bir şehir dünyada yoktur, böylece Başakşehir dünyada bir ilktir.”

Bakan Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Benim arkadaşlarım, Kiptaş’ta destan yazdılar, yine TOKİ’de heyecanlı ve titiz çalışmamızı sürdürdük. Hep beraber bir gayret içerisinde, vatan millet üretim eksenli çalışıyoruz, sakın nifak çıkartanlara bakmayın, konuşmak kolaydır, iş yapmak zordur.

Biz sizden destek bekliyoruz. Fotoğrafın, tablonun büyüğüne bakın. Başbakanımız burayı biliyor ve takip ediyor. Ben de bir abiniz, bir bakanınız olarak burayı takip ediyorum. Biz en fazla sizden birisiyiz, biz en fazla halktan biriyiz, halkla kucaklaşan, halkla bütünleşen Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Onun için 5 sefer, sandık sizin önünüze geldi ve Ak Parti’yi 1. parti yaptınız. Biz de bu ülkeyi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına koymaya ahdettik. Bunu da başaracağız, milletimizin gelir seviyesini artıracağız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.