Elektrikli otomobil İstanbul’da

Son Güncelleme: 29 Mart 2013 - 10:31 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Türkiye topraklarında kurulan ilk elektrik santralı olan ve bugün Bilgi Üniversitesi’nin kampusu olarak da kullanılan Santral İstanbul’da yapılan tanıtım organizasyonunda Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli Fluence’ın içten yanmalı motorlu olanlara göre farklarını anlattı.

Elektrikli otomobil İstanbul’daAybar “Bugün 100 kilometrelik bir mesafe benzinli araçlarla 30 liraya, dizel araçla 20 liranın üzerinde bir maliyetle gidilirken, şimdi elektrikli araçlarla aynı mesafenin 2.5 liraya gidilebileceğini, bunun da oldukça büyük bir ekonomiyi çevre temizliğinin yanında getirdiğini” söyledi. Elektrikli araçların inanılmaz bir ekonomi sunduğunu vurgulayan İbrahim Aybar, “Elektrikli Fluence’in 185 kilometrelik bataryası 4.5 liraya şarj olacak. Bu işlem gece yapılırsa elektrik faturası 100 kilometre için 1.5 lira, 185 kilometre için de 2.5 liraya düşecek’’ dedi.

Elektrikli otomobillerin şarj edilmesi için alışveriş merkezlerinde, benzin istasyonlarında, otoparklarda şarj istasyonları olacağını bildiren Aybar, otomobillerini evlerinde şarj etmek isteyenlerin ise kendi sayaçlarından otopark alanlarına hat çekilmek suretiyle bunu gerçekleştirebileceklerini söyledi.

5 YILDA 30 BİN SATILIR 
Aybar tüm dünyada 2016’da 3 milyon, 2020’de 6 milyon adet elektrikli araç satılmasını öngördüklerini belirtti. Türkiye’de de 5 yıl içinde 30 bin elektrikli araç satılmasını öngördüklerini kaydeden Aybar, Renault’nun bu pazardan minimum yüzde 20’lik pay planladığını anlattı.

‘12 bin km’yi aşana çok ekonomik’ 
Aybar, elektrikli otomobillerin ideal kullanmalarının eksi 10 derece ile artı 60 derece arasındaki sıcaklığa uygun olduğunu söyleyerek, havanın kış aylarında sıfırın altında 30 derecelere kadar soğuduğu Erzurum gibi şehirlerimizde ise sadece hızlanmada küçük kayıplar yaşanacağını belirtti.

Elektrikli otomobillerin periyoduk bakımının iki yılda bir yapılacağını belirten Aybar, yılda 12 bin kilometrenin aşılması halinde elektriklinin fosil yakıtlı araçlara göre avantajlı hale geleceğini söyledi. Aybar, bu yılın sonuna kadar bütün Renault yetkili satıcılarında Elektrikli Fluence’in boy göstereceğini dile getirerek, ağırlıklı olarak kamunun ve filo kullanıcılarının bu araca yönelmesini öngördüklerini belirtti. Şu ana kadar İstanbul’da 5 noktada şarj istasyonlarının kurulu olduğunu dile getiren Aybar, yıl sonuna kadar bu sayının 20’ye ulaşacağını anlattı.

Bursa’da üretilen elektrikli Fluence ile elektrikli hafif ticari araç Kangoo üç gün boyunca gazeteciler, kamu kurumları ve ünlü simalar tarafından test edilecek.


Elektrikli otomobil İstanbul’da ile Benzer Yazılar:

29 Mart 2013 Saat : 10:31

Elektrikli otomobil İstanbul’da Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir