M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattında İzdiham! İBB'den Dikkat Çeken Açıklama - Kayaşehir İstanbul

19 Nisan 2024 - 13:07

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattında İzdiham! İBB’den Dikkat Çeken Açıklama

Sabah işe gitmek için metroya binen vatandaşlar kalabalık sebebiyle isyan etti. M3 Bakırköy Sahil – Kayaşehir metro hattının uzaması sonrası İBB’nin yetersiz kalan seferleri yoğunluğun artmasına sebep oldu.

Son Güncelleme :

15 Mart 2024 - 18:42

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattında İzdiham! İBB’den Dikkat Çeken Açıklama

İstanbul’da yetersiz kalan ulaşım araçları sebebiyle vatandaşları mağdur olmaya devam ediyor. İstanbulluların bitmeyen ulaşım çilesi bugün M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir metro hattında izdiham yaşandı.

Sabah işe gitmek için metroya binen vatandaşlar kalabalık sebebiyle isyan etti. M3 Bakırköy Sahil – Kayaşehir metro hattının uzaması sonrası İBB’nin yetersiz kalan seferleri yoğunluğun artmasına sebep oldu. Her gün izdihamın yaşandığı hatta bu sabah kaydedilen görüntüler İstanbulluların çilesini gözler önüne serdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Merkez Metro Hattı’ndaki yoğunluğa ilişkin bir açıklama yaptı. 10 Mart 2024 tarihinde bu hattın İBB’ye devredildiği belirtilen açıklamada bakanlık tarafından uzatma istasyonları ile birlikte devredilmesi gereken 72 adet aracın İBB’ye teslim edilmediği kaydedildi.

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Hattında İzdiham! İBB'den Dikkat Çeken Açıklama

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattında İzdiham! İBB’den Dikkat Çeken Açıklama

Kayaşehir Hattında İzdiham Hakkında Açıklama

“Mevcut M3 Metro Hattı’nın uzatması mahiyetinde olan Kirazlı-Bakırköy Sahil etabının, 10 Aralık 2010 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararının 9a maddesinin 1. bendi uyarınca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılması ve araçlarının temin edilmesi kararlaştırılmıştır.

2013E06-1789 proje numarası ile 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yatırım bütçesinde de inşaatın ve 72 adet raylı sistem aracının Bakanlık tarafından sağlanacağı belirtilmiş ve bütçelenmiştir.

10 Mart 2024 Pazar günü M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Merkez Metro Hattı Kirazlı-Bakırköy Sahil etabı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tamamlanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilmiştir.

Bakanlık tarafından uzatma istasyonları ile birlikte devredilmesi gereken 72 adet araç ise İBB’ye teslim edilmemiştir.

Yeni etabın tamamlanması ile birlikte hattın uzunluğu 18,2 kilometreden 26,7 kilometreye, istasyon sayısı 13’ten 19’a çıkmıştır.

Kayaşehir Metro Hattında İzdiham

M3 Bakırköy Sahil-Kayaşehir Metro Hattında İzdiham! İBB’den Dikkat Çeken Açıklama

Taahhüt edilen araçların teslim edilmemesi nedeniyle;

• Hattın filosuna 72 araç eklendiği takdirde saatlik tek yönde 19.000’in üstünde olması planlanan yolcu kapasitesi, mevcut araçlar M9 Hattı’ndan ek araçlarla takviye edildiği halde 8.700’e düşmüştür.

• Uzayan parkur yeni araçlarla takviye edilemediğinden uzatma öncesi yoğun saatlerde 4,5 dakika olarak uygulanan sefer aralığı 7,5 dakikaya çıkmıştır.

Bu durum; M3 Hattı’nın genelinde sefer aralığının uzamasına, yolcu yoğunluğunun artmasına ve yolcu konforunun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Önemle hatırlatırız ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her türlü yatırımı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Hazine nezdinde verilecek onaylara tabi olduğu gibi, tüm ilgili kurumlarca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına tanımlanmış bir yatırım kalemi için İBB’nin bir ihale yürütebilmesi dahi mümkün değildir. Bakanlık nezdinde bu konuda yaptığımız yazılı ve sözlü girişimlere yanıt verilmemesi üzerine geçen yıl başka bir hattımız için gerçekleştirilen araç ihalesi kapsamında yapılan revizyonla 40 adet aracın bu bölgedeki açığı kapatmak üzere siparişi verilmiştir. Bu araçlar teslim edilene ya da Bakanlık tarafından gerekli edimler yerine getirilene kadar İETT tarafından hattımıza ek otobüs seferleriyle destek verilmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.