HGS cezalarına düzenleme - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

3 Aralık 2023 - 01:48

HGS cezalarına düzenleme

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, araç plakaları üzerindeki hatalı vidalama sebebiyle yanlış kesilen cezaların düzeltileceğini söyledi.

Son Güncelleme :

07 Ocak 2016 - 8:15

HGS cezalarına düzenleme

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, araç plakaları üzerindeki hatalı vidalama sebebiyle yanlış kesilen cezaların düzeltileceğini söyledi. Yıldırım “Plakada 0’ın ortasına vida basıyor, bu 8 diye okunuyor, bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz” dedi.

Plaka üzerindeki vidalama hataları nedeniyle vatandaşa kesilen yanlış cezalar, tespit edilerek düzeltmeleri yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, tartışma konusu haline gelen HGS cezalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, HGS ile ilgili birkaç teknik iyileştirmenin yapıldığını, iyileştirmelerin geçişlerdeki hataların asgariye indirilmesi ve yanlış plaka işlemlerinden kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik olduğunu bildirdi.

Hatalı okumaların sistemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdıklarını söyleyen Yıldırım “Arkadaşlar titiz bir çalışma yaptılar. Hatalı plaka uygulamaları ile ilgili. Bazı plakalarda dıştan vidalama yapılıyor. Plakada 0’ın ortasına vida basıyor, bu 8 diye okunuyor. Bu sefer hiç ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza yazılıyor ya da 6 rakamının üzerine vida takıldığında okuyucu, 6 rakamını 8 gibi algılıyor ama bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Hiçbir şekilde hatası olmayan başka plaka sahibi böyle kötü bir sürprizle karşılaşıyor ama bunlar düzelecek” diye konuştu.

SMS İLE BİLDİRİM

Cezalarla ilgili bildirimlerin artık bekletilmeyeceğini ifade eden Yıldırım “Yani bekliyor bekliyor, 2014’teki ceza 2015’te geliyor. 2015’teki 2016’ya atılıyor. Vatandaş bir şaşkınlık yaşıyor. Büyük bir sürpriz yaşıyor” dedi. Her cezalı geçişin SMS ile bildirileceğini kaydeden Yıldırım “Şu kadar süre içinde gider yatırırsa veya itirazını yaparsa ceza uygulanmayacak. Ondan sonra ceza uygulanacak. Bunlar da eldeki teknik imkanlara göre muhtemelen her ay olmasa bile 3 ayda bir geçmişe yönelik ceza bildirimleri yapılacak ve sadece bir yılın son 3 ayının cezası bir sonraki yıla aktarılacak” dedi. Söz konusu cezaların affı diye bir şeyin söz konusu olmadığını ifade eden Yıldırım, vatandaşların herhangi bir hak kaybının olmayacağını, bunun telafisini yapmanın kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Marmaray araç trafiğini azalttı

Bakan Yıldırım, İstanbul trafiğinin her geçen gün artmasına karşın 2015’te köprülerden geçen araç sayısının azaldığına dikkati çekerek “Türkiye’de motorlu araç sayısı 8 milyondan 20 milyona dayandı ama köprülerden geçen araç sayısı 150 milyondan 141 milyona düştü. Marmaray 29 Ekim 2013’te açıldı ve bugüne kadar 114 milyon yolcu taşıdı. İstanbul nüfusunun neredeyse 8 katı. İşte köprülerdeki azalmanın izahı bu. Yeterli altyapıyı hazır hale getirirseniz, insanlar kendi araçları yerine toplu taşımayı tercih ediyor ve büyük şehirlerdeki trafik sorunu bu şekilde azalmış oluyor” dedi.

Rusya’nın yaptığı kurala aykırı

Bakan Yıldırım, Rusya’nın, Türkiye’deki bazı havayolu şirketlerinin uçuş ekiplerinden vize istemesini değerlendirirken, “Uluslararası havacılık kurallarına aykırı ve keyfi bir uygulama. Biz, diplomatik kanallardan bu uygulamanın yanlış olduğunu, Uluslararası Havacılık Örgütü’nün normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız” dedi. Amaçlarının misilleme yaparak cevap vermek olmadığına dikkati çeken Yıldırım “Bizim amacımız ilişkileri normalleştirmek, önceliğimiz bu. Bu yolu sonuna kadar deneyeceğiz. Krizler gelir geçer, dostluklar bakidir” dedi.

Twitter’a tanınan süre doldu

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Twitter’a geçen ay kesilen 150 bin lira cezanın ödenmesi için tanınan bir aylık sürenin dolduğunu ve ödemenin yapılmadığını belirterek, buna karşı hangi adımlar gerekiyorsa atılacağını söyledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu geçen yıl aralık ayında, Twitter’a ‘terör örgütü propagandası’ yapılan içerikleri yasal süresi içinde kaldırmadığı için 150 bin TL ceza verdi. Yıldırım “Vazgeçmemiz mümkün değil, herkes TC yasalarına uygun hareket etmek zorundadır” dedi.

Hızlı trene zam yok

Yıldırım, karayollarında bu yıl güney-kuzey koridorlarında çalışmaya hız vereceklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Anadolu ve Avrupa yakalarındaki Edirne-Kars TEM’e bağlantı yolları, Ankara-Delice arasındaki otoyolu YİD ile gerçekleştireceğiz. Çanakkale geçişini 2019’a kadar yapacağız. Buna bir de Kanal İstanbul’u ilave edebiliriz.” Yıldırım, Marmaray’ın ikizi Avrasya Tüneli’nin 2016 sonunda hizmete girmiş olacağını söyledi. Hızlı tren projelerinin devam ettiğini belirten Yıldırım “Ankara-İstanbul, Konya-İstanbul hızlı trenine zam yapılmayacak” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..