İhsan Süreyya Sırma 2. Abdulhamid'i anlattı - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

İhsan Süreyya Sırma 2. Abdulhamid’i anlattı

Başakşehir Söyleşilerinin konuğu olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 2. Abdulhamid’in İslam Birliği siyasetini anlattı.

Buna bakmak ister misiniz.
İhsan Süreyya Sırma 2. Abdulhamid’i anlattı
Son Güncelleme :

23 Mart 2014 - 12:33

tanıtım ekle

Başakşehir Söyleşilerinin konuğu olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 2. Abdulhamid’in İslam Birliği siyasetini anlattı.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Tarihini bilmeyen insanlar sömürülmeye ve güdülmeye mahkûmdurlar. Tarih cehaleti, insanı bağımlılaştırıp aşağılık duygusu altında ezer, ezdirir.” diyerek başlayan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma “Müslümanları bitiren saltanat devri oldu. Peygamberden sonra gelen Hulefa-i Raşidin’in ardından gelen saltanat ile şura kaldırıldı. Bir şura vardı, bunlar aralarından birini seçer ve b o şekilde yönetilirdi. Layık insanlar yerine benim çocuğum geldiğinde bu saltanat devriyle 600 yıllık dönem boyunca çocukların bile padişah olduğu dönemler oldu. İşte bu yüzden Osmanlı bitti” diye konuştu.

Kızıl Sultan derken kimi sevindiriyorsunuz?


Osmanlı’nın 19. yy.da zayıflayarak ilim, irfanla uğraşmadığını batının tam tersine bilimde ilerlediğini belirten Sırma; Osmanlı’nın çöküşüne gelinen yy.da 2. Abdülhamid’in nasıl tahta çıktığını anlattı. “II. Abdülhamid Han, sadece kendinden önceki dönemlerden intikal eden ekonomik güçlüklerle değil, aynı zamanda 93 harbinin ortaya çıkardığı dış baskıyla karşı karşıya geldi.

Tanzimat Fermanı’nın azınlıklara getirdiği haklardan istifade eden Hıristiyan batı dünyası, Osmanlı devletini sıkıştırıyor tıpkı bugün olduğu gibi anarşik hadiseler çıkartıyor, ortaya “Hasta Adam” ve “Şark Meselesi” gibi görüşler atılıyordu. Sultan Abdülhamid Han, Hıristiyan batı dünyasının, Haçlı seferlerinin devamı olarak sürdürdükleri bu faaliyetlerine karşı koymak için, kendi “Panislamist” siyasetini ortaya koydu. Panislamist siyasetiyle, Sultan Abdülhamid, batı dünyasına karşı Müslümanları bir bayrak altında toplamayı düşünüyordu.

Sultan Abdülhamid Han, bu siyasetiyle batıya karşı çıkıp Ermeniler vasıtasıyla çıkartılan isyanları sert bir biçimde bastırınca, Ermeniler kendisine “Kızıl Sultan” demeye başladılar. İşte, bugün dahi, kimileri “Kızıl Sultan” derken kimleri sevindirdiklerinin farkında değiller. Bugün de ortalığı karıştıranlar o zamanlar Abdulhamit’in kuyusunu kazan Jön Türklerdir” dedi.

Konuşmanın ardından söyleşi soru cevap şeklinde devam etti. Programın sonunda Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma
okuyucularına kitaplarını imzaladı.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.