gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

İş Güvenliği Nedir, Ne İş Yapar? İş Güvenliğinin Amacı Nedir?

18 Temmuz 2024 - 04:44

İş Güvenliği Nedir, Ne İş Yapar? İş Güvenliğinin Amacı Nedir?

İş Güvenliği Nedir? İş yerlerinde çalışanların güvenliğini sağlamak ve çalışanların güvenli şartlarda çalışmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu anlamda tedbirler iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmektedir.

Son Güncelleme :

23 Mayıs 2022 - 11:30

İş Güvenliği Nedir, Ne İş Yapar? İş Güvenliğinin Amacı Nedir?

İş Güvenliği Nedir? İş yerlerinde çalışanların güvenliğini sağlamak ve çalışanların güvenli şartlarda çalışmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu anlamda tedbirler iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmektedir.

İş Güvenliği Nedir?

Yapılan iş nedeniyle oluşabilecek her türlü uzun ve kısa süreli sağlık problemlerini kaldırmayı amaçlayan çalışmaların geneline iş güvenliği adı verilmektedir. İş güvenliği her türlü işi kapsamaktadır. Çalışanların güvenliğini sağlamak ve güvenli şartlarda çalışma amacı ile alınan tüm tedbirler iş güvenliği kapsamında olmaktadır.

İş Güvenliği Ne İş Yapar?

İş güvenliği işçi sağlığı ve güvenliğine tehdit oluşturacak faaliyetleri askıya almaktadır. İş yerlerinde oluşan kazaların nedenlerini tespit etmek ve gelecekteki bu tür olayların nasıl önleneceğinin belirlenmesi üzerine çalışmalar yapmak da iş sağlığının görevleri arasındadır.

İş güvenliğinde görev alan kişiler güvenlik standartlarına ve yasal düzenlemelere uygunluğunun sağlanması ve iş yeri ortamını ekipmanlarını ve uygulamalarını incelemesi de yaptığı işlerden birisidir.

İş Güvenliğinin Amacı Nedir?

İş güvenliğinin amacı yapılan işler sırasında ve bu işler sebebiyle iş kazalarını ve ihtimallerini en aza indirmektir. Ayrıca çalışma ortamı sebebiyle oluşabilecek sorunları önlemek ve meslek hastalığı oluşturacak işlerde önlemler almak iş güvenliğinin amacıdır.

Kişilerin bir işe başlamadan önceki ve bitirdikten sonraki sağlık durumunun aynı olmasının sağlanması gerekir. Bunu sağlamak için alınacak iş güvenliği tedbirleri her iş için farklı olmaktadır. Bu durumun sağlanması ve ergonomik bir çalışma ortamının sağlanması ise iş güvenliğinin amacıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.